Kimi Räikköseltä rehellisen avointa puhetta F1-kautensa kysymysmerkeistä – ”Koskaan ei voi tietää”
Kuva: Getty Images
Alfa Romeon suomalaistähti Kimi Räikkönen puhui tulevan formulakauden avoimista lähtökohdista.
F1-kausi tarjoaa aina uutta jännitystä. Ennen avauskisaa kukaan ei voi tietää, mitä tuleman pitää.
Tämän tiedostaa myös pitkän uran tehnyt konkaripilotti Räikkönen. F1:n aerodynamiikkasäännöt ovat muuttuneet suuresti, eikä niiden vaikutuksista ole vielä varmuutta.
– Koskaan ei voi tietää tulevaa kauden alussa. Teemme parhaamme. Täksi kaudeksi tuli paljon sääntömuutoksia. Tulee olemaan mielenkiintoista nähdä, missä kaikki muutkin ovat, suomalainen sanoi Sky Italian haastattelussa.
[readmore from=”räikkönen kimi”]
Epävarmoista askelmerkeistä huolimatta kauteen suhtaudutaan Alfa Romeon leirissä luottavaisin mielin.
– Näemme pian, missä itsekin olemme. Olemme tehneet paljon töitä parantaaksemme eri alueita. Toivotaan, että kaikki alkaa hyvin. Kaikki ovat innoissaan, tämä on mukavaa aikaa. Kaikki esittelevät jännittyneinä uudet autonsa, Räikkönen hehkutti.
Kimi Räikkönen esiintyi ensimmäistä kertaa Alfa Romeon väreissä – katso kuvat
– Puheita on aina paljon. Näemme sen, missä olemme ensimmäisissä kilpailuissa. Minulla on ollut hyvä tunne jo pitemmän aikaa, eikä minulla ole epäilystäkään siitä, ettemmekö voisi pärjätä hyvin, konkarikuski vannoi.
Kimi Räikkönen luottaa Alfa Romeon iskukykyyn – latasi listan vahvoja perusteluja F1-tallinsa voimasta
Lähde: Sky Italia
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Punaisiin lippuihin sääntöviilaus – taustalla Imolan GP:n aika-ajojen sekoilu
- Tallipäälliköt äänestivät F1-kauden kymmenen parasta kuljettajaa
- Max Verstappenin luottomies vaihtamassa tallia
- Valtteri Bottakselle positiivinen uutinen – rinnalle kokenut kisainsinööri
- Pikkuformuloissa kummallinen tilanne – tallin kuskikatras vanhempi kuin puolella F1-sarjasta
- Paljastus: Max Verstappen oli eri mieltä Red Bullin kuskiruletin suhteen
- Max Verstappen jälleen listakärkenä – F1-fanit äänestivät kauden hienoimman ohituksen
- Oscar Piastrin tulevaisuus McLarenilla kyseenalaistettiin – ”Keskustelevat jo muiden tallien kanssa”
- Autosport listasi vuoden parhaat rattimiehet – näin sijoittui Kalle Rovanperä
- Raaka arvio Cadillacin F1-hankkeesta – ”Se on jo voitto, jos saavat auton lähtöruudukkoon”