Ferrari kohahdutti F1-testeissä – Aston Martinilla perustavanlaatuisia ongelmia
Bahrainin talvitestien toiseksi viimeinen ajopäivä on paketissa ja tällä kertaa tuloslistan kärkinimeksi jäi komeilemaan Mercedes-tallin Kimi Antonelli.
Vaikka kierrosaikoja ei talvitesteissä liikaa tujotella, on nuoren italialaisen noteeraus kuitenkin jatkumoa Mercedeksen vahvalle suorittamiselle talvitestien aikana. Antonelli lasketteli kärkiajan iltapäiväsession loppupuoliskolla peitoten Oscar Piastrin McLarenin noin kuudella sadasosalla. Kolmen kärjen täytti koko päivän Red Bullin puikoissa urakoinut Max Verstappen. Nelinkertainen mestari jäi kärkiajasta kolme ja puoli kymmenystä.
Samalla Verstappen oli päivän ylivoimainen kierroskuningas (139) ja ainakin tallin ensimmäistä kertaa itse rakentama voimayksikkö tuntuu olevan luotettavalla tasolla. Samaa ei voi sanoa Aston Martinin ja Hondan yhteistyöstä. Fernando Alonso keräsi aamupäivän sessiossa vain 40 kierrosta, eikä iltapäivästäkään jäänyt mitään muuta kuin remonttia käteen, kun kilpuri kosahti jälleen radan varteen. Kokeneen espanjalaisen saldoksi jäi 68 kierrosta ja brittitallin ongelmat alkavat olla jo melko katastrofaalisella tasolla.

Myös Ferrarilla törmättiin ongelmiin aamupäivällä, kun Lewis Hamilton raapi kasaan vain viisi kierrosta. Italialaistalli ehti kuitenkin kohahduttaa radikaalilla takasiipiratkaisullaan. Iltapäivällä seitsenkertaisen mestarin autossa oli jälleen tutumpi takasiipiratkaisu ja kierroksia kertyi hänen onnekseen lopulta ihan tuottelias määrä.
Suomalaisittain katseita koitettiin jälleen pitää Cadillacin tekemisessä. Jenkkitallin aamupäivän sessio oli tahmea, kun Bottaksen auto oli pitkään pukeilla pilttuussa, mutta lopulta kokenut suomalainen sai ajettua 58 kierrosta. Suurimman osan ajasta kovimmalla rengasseoksella ajanut Bottas vaikutti testaavan kaikkea muuta kuin kierrosajan vahvuutta hänen ollessaan koko tuloslistan viimeinen ja sekuntitolkulla kärjestä. Iltapäivällä oli tallikaveri Sergio Perezin vuoro, joka vaikutti yrittävän viimeisellä tunnilla vähän kovempaa yhden kierroksen vetoa. Vau-efektejä ei kuitenkaan koettu tässäkään kohtaa Cadillacin vikuroidessa vähän sinne sun tänne mutkissa ja eroa kärkeen tuli noin 2,5 sekuntia.
Bahrainin talvitestien viimeinen päivä ajetaan perjantaina, jolloin toivottavasti nähtäisiin hieman esimakua siitä, mihin uuden aikakauden kilpurit vauhdillisesti pystyvät. Torstain testipäivän tulokset ja kierrosmäärät alla.
Jos upotus ei näy laitteellasi, saat sen auki klikkaamalla tästä.
LUE LISÄÄ
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Jari-Matti Latvala: mykistävän ylivoimainen suoritus!
- Järkyttävä uutinen: Juha Miettinen on kuollut onnettomuudessa
- Rallimaailmasta jysähti iso uutinen: Ott Tänak Toyotalle
- Mercedes ja Red Bull jäivät kiinni ovelasta tempusta – F1-sarja puuttui peliin välittömästi
- Rallin MM-sarjassa muhii jättipaukku – HS: Jari-Matti Latvalan leuka loksahti
- Drift Masters 2026: Aikataulu, kuskit, Ahvenisto, mistä katsoa?
- Kanarian MM-ralli 2026: Erikoiskokeet, tv-lähetykset ja osallistujat
- Kalle Rovanperä: paluu!
- Kalle Rovanperä rikkoi hiljaisuuden somessa – paljastuksia yksityiselämästään
- Toto Wolff paljastaa: Mercedeksen tähtikuljettajat olivat lähellä saada kenkää
- Rallin MM-sarjassa muhii jättipaukku – HS: Jari-Matti Latvalan leuka loksahti
- Järkyttävä uutinen: Juha Miettinen on kuollut onnettomuudessa
- Kanarian MM-ralli 2026: Erikoiskokeet, tv-lähetykset ja osallistujat
- Rallimaailmasta jysähti iso uutinen: Ott Tänak Toyotalle
- Mercedes ja Red Bull jäivät kiinni ovelasta tempusta – F1-sarja puuttui peliin välittömästi
- Jari-Matti Latvala: mykistävän ylivoimainen suoritus!
