F1-talvitestit: Ferrarilla vaikuttaa olevan ainakin yksi ylivoimainen ase käytössään
Ferrarin F1-tallista on kuulunut pitkästä aikaa positiivisia signaaleja talvitestien aikana. Uusi SF-26 -kilpuri vaikuttaa luotettavalta ja vauhdin puolestakaan ei olla ihan metsässä punaisten auton pyöriessä jatkuvasti tuloslistan kärkipäässä.
Uusien kilpureiden myötä kisastartit ja niissä onnistuminen ovat nousseet kuumaksi keskustelunaiheeksi. Etenkin tällä saralla italialaistalli tuntuu olevan muita jopa selkeästi edellä. Ferrari nosti huolenaiheen voimayksikön MGU-H:n eli lämpöenergian talteenottojärjestelmän poistumisesta viime vuonna, jonka myötä turboviive matalilla kierroksilla on kasvanut runsaasti.
Muut eivät kuitenkaan nähneet ongelman kasvavan näin suureksi, mutta Ferrari otti asian silti huomioon rakentamalla mitä ilmeisimmin pienemmän turbon, joka toimii etenkin kisastarteissa paremmin kuin kilpailijoilla. Tästä on saatu osviittaa Bahrainin talvitestien harjoituslähdöissä ja etenkin torstain päätteeksi Lewis Hamilton oli aivan omassa luokassaan lähtövalojen sammuessa. Sen lisäksi niin ikään Ferrarin myllyllä lähtenyt Haas-tallin Oliver Bearman sai selkeästi muita paremman lähtökiihdytyksen.
Talvitesteissä on otettu kokeiluun pidempi odotusaika viimeisen auton parkkeerauksen jälkeen, sillä turboviiveen ansiosta voimayksikön valmistaminen starttiin kestää jopa 10-15 sekuntia pidempään kuin aiemmin. Tällä hetkellä näyttääkin siltä, että proseduuri on otettava käyttöön kauden avaavassa Australian GP:ssä maaliskuun alussa.
Torstain harjoituslähdössä ”paalulta” startannut George Russell sai huomata Ferrarin ylivoimaisen aseen. Hamilton lähti vasta yhdeksännestä ruudusta, mutta oli silti jo brittikuskin rinnalla ykkösmutkaan tullessa.
– Ferrari vaikuttaa pystyvän ajamaan isommilla vaihteilla, joka indikoi sitä, että heillä on pienempi turbo kuin muilla valmistajilla. Ehkä he ovat paremmassa asemassa kisastarteissa, kommentoi Russell muun muassa PlanetF1:lle.
Hamiltonin tallikaveri Charles Leclerc vahvisti Ferrarin ottaneen asian huomioon uusien sääntömuutosten yhteydessä.
– Startit ovat erittäin tärkeä hetki kisoissa ja pidimme sen mielessämme näillä säännöillä ollaksemme valmiina, kommentoi Leclerc.
– Se on edelleen haastavaa, mutta ehkä me olemme paremmalla puolella asian tiimoilta, josta olen tietysti iloinen.
LUE LISÄÄ
- Toyota-tähdeltä yllättävä kommentti Hyundain vauhdista
- Jari-Matti Latvala vaihtoi englanninkielisiin nuotteihin – japanilaiskartturille kova haaste Kreikassa
- F1-harjoituksissa riitti romua – Mercedes pelottavan vahva
- Haas-pomo pillastui kuskinsa potku-huhuista: ”Totaalista hevonpa*kaa”
- F1-sarjassa kriittinen kokous ensi kauden kannalta – kuopataanko muutokset sittenkin?
- Sami Pajari lähetti varoituksen kilpakumppaneille: “Voitto on tulossa”
- Kimi Räikkönen oli lähellä yllätyssiirtoa – F1-pomo muistelee katkeraa pettymystä
- Mika Salo paljasti Uunolle – näin hän joutui puukotuksen uhriksi
- Vaimo vahvisti IS:lle: Mika Saloa puukotettu Thaimaassa
- Lähde: Christian Horner juonii paluuta F1-sarjaan uuden kiinalaistallin kanssa
- MM-rallin kulisseista vuoti iso uutinen: uusi valmistaja tulossa mukaan
- Vaimo vahvisti IS:lle: Mika Saloa puukotettu Thaimaassa
- Kiistelty F1-hahmo lähtökuopissa – ”Hänen päivänsä ovat luetut”
- Marcus Grönholm testasi uutta ralliautoa – antoi samalla mystisen vihjauksen
- MM-ralliin iso muutos: kilpailu typistyy 50 tuntiin
- Drift Mastersissa upea suomalaisonnistuminen: ”Unelmien täyttymys”
- Halpa arkiauto keskellä miljoonakalustoa – Dacia Logan nousi Nürburgringin tähdeksi
- Yle: Luonnonsuojelijoiden vaatimus hylättiin – Toyotan rallitallin jättihanke etenee
- Mika Salo paljasti Uunolle – näin hän joutui puukotuksen uhriksi
- Valtteri Bottas hirmuvedossa – ajoi ylivoimaiseen voittoon!