F1-tallien budjetit julki – Kimi Räikkösen Sauber-talli edelleen lilliputti, vaikka kasvua on tapahtunut

Kuva: Getty Images
Konkaritoimittaja Dieter Rencken on selvittänyt perinteiseen tapaansa F1-tallien budjetit. Tänään mies julkisti viiden valmistajien sarjan häntäpään vuosimenot.
Suomalaisittain kiinnostaa on tietenkin Kimi Räikkösen tulevan työnantajan Sauberin taloudellinen kehitys. Kuten tästä jutusta selviää, on talli noussut hienosti vararikon partaalta vahvaksi suorittajaksi vain parissa vuodessa.
Ex-kuskilta absurdi paljastus Sauberin penninvenytyskeinoista
[readmore from=”räikkönen kimi”]
Tänä vuonna Sauberin budjetti oli 135 miljoonaa dollaria, kymmenen miljoonaa enemmän kuin vuosi sitten. Palkintorahan osuus tästä on 45 miljoonaa, sponsoreiden ja kuljettajien mukanaan tuomat rahat 40 miljoonaa, ”kolmannen osapuolen” eli Alfa Romeon/Ferrarin 35 miljoonaa ja tallin omistajaosakkaiden 15 miljoonaa.
Kasvaneilla tulovirroilla talli on vahvistanut henkilöstöään. Tallilla on nyt riveissään 400 ihmistä, 40 enemmän kuin vuosi sitten. Se on silti vähemmän kuin muilla talleilla, sillä jopa konkurssin partaalta pelastetulla Force Indialla on tätä enemmän työntekijöitä.
Viiden häntäpään tallin rahakunkku on McLaren. Takavuosien huipputallin budjetti oli tänä vuonna 220 miljoonaa dollaria. Tästä peräti 110 miljoonaa tulee yhtiön rikkaiden omistajien taskuista tai McLaren-korporaation muiden osien avustuksina. Palkintorahaa tallilla oli tänä vuonna kulutettavana 80 miljoonaa ja sponsorituloja vain 30 miljoonaa dollaria.
Kärkipään tallien budjetit julkaistaan myöhemmin. Ferrarin ja Mercedeksen vuosibudjetit voivat ylittää jopa 300 miljoonaa dollaria.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- F1-tulevaisuudestaan taisteleva kuski niskuroi USA:n GP:ssä – tallilta rajua ryöpytystä: ”Olemme pettyneitä häneen”
- Red Bull sortui härskiin temppuun – yritti sabotoida Lando Norrisin starttia
- Carlos Sainzilta karu virhearvio – rangaistus seuraavaan kilpailuun
- Max Verstappen lähestyy uskomatonta temppua – nelinkertaiselle mestarille ylivoimainen voitto Texasissa
- Jatkuuko Max Verstappenin loppukiri? Tässä USA:n GP:n lähtöjärjestys
- Kalle Rovanperältä huikea temppu – Toyota varmisti valmistajien mestaruuden
- McLaren-pomo haukkui kilpailijansa pystyyn – perui myöhemmin puheensa
- Max Verstappen jälleen paalulle – MM-kärki Oscar Piastri epäonnistui
- McLarenille katastrofi USA:n sprintistä – Max Verstappenilta kiitos ja kuittaus
- Draamaa mestaruustaistossa! McLarenit kolaroivat jälleen
- Valtteri Bottakselta yllätyspaluu F1-sarjaan USA:ssa? Tallille kävi hulvaton moka
- Max Verstappen naureskelee McLarenin papaija-säännöille: ”He ovat itse luoneet ongelman”
- USA:n sprintin aika-ajoissa järjetöntä sekoilua – Max Verstappen jälleen nopein
- F1-tulevaisuudestaan taisteleva kuski niskuroi USA:n GP:ssä – tallilta rajua ryöpytystä: ”Olemme pettyneitä häneen”
- F1-sarja palaa Pohjois-Amerikkaan – tässä USA:n GP:n lähetysajat
- Red Bull sortui härskiin temppuun – yritti sabotoida Lando Norrisin starttia
- Virallinen vahvistus: Tässä ovat Mercedeksen ensi kauden kuljettajat
- Näin Max Verstappen kommentoi mestaruusmahdollisuuksiaan
- McLaren-pomo haukkui kilpailijansa pystyyn – perui myöhemmin puheensa
- George Russell paljasti merkittävää lisätietoa jatkosopimuksestaan