Formulakisojen sinilippujen sääntöihin vaadittiin muutoksia – FIA-pomo otti asiaan kantaa
Kuva: Getty Images
FIA:n kilpailujohtaja Charlie Whiting ei näe syytä muuttaa formuloiden sinilippusääntöjä.
Sininen lippu liehui ahkerasti Marina Bayn radalla sunnuntaina. Ensin kisaa johtanut Lewis Hamilton jumittui kierroksella ohitettavien Romain Grosjeanin ja Sergei Sirotkinin taakse, jotka eivät suostuneet noudattamaan sinilippujen tarkoittamaa väistöpakkoa.
Myöhemmin neljännestä sijasta haastanut Mercedeksen suomalaistähti Valtteri Bottas turhautui jäätyään Renaultin Nico Hülkenbergin taakse. Nastolalaiskuski ei päässyt tarpeeksi lähelle saksalaista saadakseen sinilipun oikeuttaman ohituksen.
Ammattimaisen viileästä persoonastaan tunnettu Bottas väläytti Singaporessa ärtymystään vaatien kovaan ääneen sinilippua suoraan FIA:n kisajohtajalta Whitingilta.
FIA:n sääntöjen mukaan sinisiä lippuja ei heiluteta, jos kuski ei pääse 1,2 sekuntia lähemmäs edellä olevaa kierroksella ohitettavaa autoa. Bottas huusi radioonsa kyseisen eron olevan liian suuri Singaporen kaltaiselle ahtaalle katuradalle.
Sinilippusääntöjen muuttamista on esitetty ennenkin. Autosportin F1-asiantuntija Peter Windsor ehdotti vasta jopa kokonaan niistä luopumista.
Whiting ei kuitenkaan näe tarpeeksi painavia syitä sääntöihin kajoamiselle. FIA-konkarin mukaan nykyiset säännöt ovat reilumpia kaikille kuskeille.
– Tähän aikaan viime vuodesta se oli yksi sekunti. Kävimme keskuteluja ja muutimme sen 1,2 sekuntiin. Mielestäni sen ei pitäisi olla yhtään enempää, sillä silloin tullaan tilanteeseen, jossa kuljettajan täytyy perääntyä ja menettää paljon enemmän aikaa kuin hänen tarvitsisi päästääkseen toisen auton läpi, liittopomo perusteli.
– Jos sanoisimme, että sinun pitää siirtyä syrjään kun hän [toinen kuski] on 1,4 tai 1,6 sekunnin päässä, menettäisit paljon aikaa. Emme halua sellaisen tapaphtuvan, sillä se ei olisi reilua, Whiting korosti.
Lähde: Autosport, Motorsport
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Max Verstappen ryhtyi toimiin uusien F1-autojen parantamiseksi – keskustelut käynnissä FIA:n kanssa
- Lewis Hamilton paljasti: Ferrarin kohuttu takasiipi tulossa Kiinan kisaan
- Paljastus – Hondan F1-projekti oli myöhässä jo ennen alkujaan
- Kuliseissa käydään keskusteluja – kiinalainen autojätti liittymässä F1-sarjaan?
- Carlos Sainz nosti esiin huolen F1:n uusista säännöistä: ”Tuntui todella vaaralliselta”
- Robin Räikkönen, 11, esitteli osaamistaan: ”Täydellinen viikonloppu”
- Max Verstappen loikkaa toisen lajin pariin kesken F1-kauden
- F1-sarja otti rajun palauteryöpyn vastaan – säännöt saattavat muuttua jo seuraavan kisan jälkeen
- Kenian MM-ralli 2026: Aikataulu, erikoiskokeet, osallistujat ja televisiointi
- Kuinka paljon tienaat rallista? Näin Janni Hussi kommentoi asiaa podcastissa
- Kenian MM-ralli 2026: Aikataulu, erikoiskokeet, osallistujat ja televisiointi
- Lewis Hamilton pelkää Mercedeksen vilppiä – ”Olen pettynyt tuomaristoon”
- Valtteri Bottakselta paljastus – tämän takia ero tallikaveriin revähti
- Ott Tänakista liikkuu huhuja rallimaailmassa – nyt virolainen astui esiin
- F1-mestarisuosikkia epäillään kahdesta sääntörikkeestä – tästä on kyse
- Max Verstappen latasi jälleen täyslaidallisen uusista autoista: ”Voit tehdä tuota menemällä kotiin pelaamaan Mario Kartia”
- Valtteri Bottaksen kilpailu ohi kesken kaiken
- Australian GP:ssä shokkikäänne ennen starttia – Oscar Piastri ajoi seinään
- Jari-Matti Latvala ja Janni Hussi voittoon heti kauden avauksessa
- Max Verstappen loikkaa toisen lajin pariin kesken F1-kauden