Mercedes-jehu ilmaisi huolensa tallinsa ailahtelevuudesta: ”Olemme menettäneet pisteitä”
Kuva: Getty Images
Vaikka Mercedeksen tallipäällikkö Toto Wolff onkin ymmärrettävän mielissään mestaruustaiston johtoasemasta, tiedostaa hän tallinsa huolet ailahtelevan vireen kanssa.
F1-sarjan mestaruustaistelu on tällä kaudella ollut selvästi aiempaa tiukempaa. Ferrari ja Red Bull ovat haastaneet ja jopa päihittäneet nelinkertaisen mestaritallin Mercedeksen monena kisaviikonloppuna.
Kuljettajien MM-taistelu on tällä hetkellä jälleen Lewis Hamiltonin johdossa. Myös suomalaistähti Valtteri Bottas on neljäntenä Ferrarin Kimi Räikkösen ja Sebastian Vettelin takana.
Vaikka Ferrari onkin haastanut Mercedestä todella vahvasti oman autonsa huimalla suorituskyvyllä, kokee Wolff vaihtelevien tulosten johtuneen osaksi myös tallinsa omista virheistä.
– Ymmärrämme menettäneemme pisteitä useammassa kuin yhdessä kisassa. Me aiomme painaa polkimen pohjaan tehostaaksemme suorituskykyä vielä entistä kovemmaksi kauden toisella puolikkaalla, Wolff linjasi.
Töitä riittää, mutta tauko on paikallaan. Tähän uskoo Wolff, jonka mukaan Mercedes palaa entistä vahvempana.
– Aiomme puskea töitä todella kovasti viikonloppuun asti, jolloin kesätauko alkaa virallisesti sääntöjen mukaan. Se on tauko, jonka jokainen tallissamme on enemmän kuin ansainnut. Palaamme virkistyneenä sen energian kansas, jolla nostamme tasomme vielä korkeammalle kauden toisella puolikkaalla, tallipamppu lupasi.
LUE MYÖS:
- Potku-uhka – Valtteri Bottaksesta levisi ikäviä huhuja
- Kalle Rovanperä paljasti IS:lle: ”Alkaa pikkuhiljaa tuntua siltä…”
- Kanadan GP 2026 – F1: Tulokset, kuskit, uutiset
- Max Verstappenilta tyly uhkaus F1:lle: ”En pysty siihen”
- Kimi Antonelli teki F1-historiaa – ohi Mika Häkkisen
- Kanadan GP:ssä dramatiikkaa: George Russell keskeytti – Kimi Antonelli karkasi mestaruustaistossa
- Kanadan GP alkoi rengaskaaoksella – McLarenin uhkapeli kääntyi nopeasti itseään vastaan
- Robin Räikkösen ylivoimaa – täydellinen suoritus!
- Ruotsin EM-rallissa dramaattinen ratkaisu: Teemu Suninen ulos – Mikko Heikkilälle uran ensimmäinen täysosuma
- Täydellistä dominanssia – formulalupaus Luka Sammalistolle hattutemppu täyteen
- MM-rallin kulisseista vuoti iso uutinen: uusi valmistaja tulossa mukaan
- Vaimo vahvisti IS:lle: Mika Saloa puukotettu Thaimaassa
- Kiistelty F1-hahmo lähtökuopissa – ”Hänen päivänsä ovat luetut”
- Halpa arkiauto keskellä miljoonakalustoa – Dacia Logan nousi Nürburgringin tähdeksi
- Yle: Luonnonsuojelijoiden vaatimus hylättiin – Toyotan rallitallin jättihanke etenee
- Kimi Räikkönen oli lähellä yllätyssiirtoa – F1-pomo muistelee katkeraa pettymystä
- Mika Salo paljasti Uunolle – näin hän joutui puukotuksen uhriksi
- Formulasirkus matkaa Pohjois-Amerikkaan – tässä Kanadan GP:n lähetysajat
- Valtteri Bottaksella epäonnea – Cadillac yllätti silti
- Max Verstappen kommentoi lopettamista suoraan – ”Olemme kauempana”