Tällä päivämäärällä: F1 menetti yhden suurimmista tähdistään – Gilles Villeneuve on sarjan suurimpia legendoja, joka sai jopa kylmän Enzo Ferrarin palvomaan itseään
F1 Racing kysyi viime vuonna fanien mielipidettä kaikkien aikojen Ferrari-kuljettajasta. Kymmenen parhaan lista pullisteli moninkertaisia GP-voittajia ja maailmanmestareita, mutta kolmanneksi nousi mies, jonka suuruutta ei mitata tilastoilla. Hän on myös monien mielestä se kaikkien aikojen suurin Maranellon pilotti.
Gilles Villeneuven kuolemasta tulee tänään kuluneeksi 36 vuotta. Kohtalo riisti maailmalta kuljettajan, jonka veroista ei ole kenties koskaan nähty. Villeneuve on monille elämää suurempi hahmo yhä tänäkin päivänä.
Tässä jutussa ei käydä lävitse Villeneuven uraa ja kuolemaa, sen tein jo kolme vuotta sitten (lue täältä). Sen sijaan tänään on oikea hetki muistella ja siirtää uusien F1-fanien tietoon niitä hetkiä ja arvoja, jotka tekivä Villeneuvesta yhden lajin suurimmista nimistä.
Kilvanajaja. Sillä sanalla Villeneuvea usein kuvaillaan. Mies eli ja hengitti moottoriurheilusta, eikä hän tiennyt kuin yhden tavan edetä autolla: täysillä.
Fanit rakastivat Villeneuven ajamista, sillä kanadalaisen käsissä Ferrarista lähti irti aina absoluuttisesti kaikki. Meno oli näyttävää, mutta jos auton pystyi luottamaan pysyvän yhden kuljettajan komennuksessa, oli Gilles se tyyppi. Tyyli tuotti paljon hajonneita autoja ja menetettyjä pisteitä, mutta silloin kun kaikki toimi, ei miehelle löytynyt pysäyttäjää.
Nykypäivänä rohkeus ratin takana ei tarkoita enää samaa asiaa. Meillä on Max Verstappen, mutta häntä ja Villeneuvea ei voi verrata edes samassa lauseessa.Nykypäivänä rohkeus ratin takana ei tarkoita enää samaa asiaa. Meillä on Max Verstappen, mutta häntä ja Villeneuvea ei voi verrata edes samassa lauseessa. Kilpakuljettajat ylistivät kilpaa kaksintaistelujaan Villeneuvea vastaan. Väännöt olivat tiukkoja, mutta reiluja. Onko kukaan sanonut vastaavaa yhteenotoistaan Verstappenin kanssa? – Hän oli tiukin paskiainen ketä vastaan jouduin koskaan ajamaan kilpaa, mutta hän oli aina reilu vastustaja, Keke Rosberg totesi. Ja kun puhutaan koko moottoriurheiluhistorian kenties parhaimmasta taistelusta, yllättyykö kukaan, että Villeneuven nimi on mukana? Youtube on aarreaitta historiasta kiksinsä saaville F1-faneille, ja komennankin kaikki tutkimaan Villeneuven ja Rene Arnouxin väännön kauden 1979 Ranskan GP:ssä. Ette tule pettymään. Vaikka Villeneuven auto näytti olevan aina viittä vaille valmis riistäytymään kuljettajansa käsistä, oli Villeneuve aina tilanteen herrana. Taidot keräsivät myös ansaitut kehut kollegoilta. – Tiedän, ettei ihminen pysty tekemään ihmeitä, mutta Gilles sai meidät joskus miettimään tätä toisin, Jacques Laffite sanoi kerran paljon puhuvasti. Enzo Ferrari ei koskaan solminut läheisiä suhteita kuljettajiensa kanssa, mutta Villeneuven kohdalla hän teki poikkeuksen. Moottoriurheilun historian suurimpiin nimiin kuuluva Il Commendatore palvoi kanadalaista kuljettajaansa kuin omaa poikaansa. Se kertoo Villeneuvesta ehkä kaiken oleellisen. Gilles Villeneuven F1-ura lukuina: GP-startit: 67 Voitot: 6 Paalut: 2 Nop.kierrokset: 8 MM-pisteet: 107
LUE MYÖS:
- F1-mestaruustaisto saa jännittävän päätöksen viimeisessä kilpailussa – McLarenin käsittämätön ratkaisu pilasi voiton
- Oscar Piastri täräytti paalulle Qatarissa – mestaruuskandidaatit herkullisesti peräkkäin
- Oscar Piastri Qatarin sprintin ykkönen – Lando Norrisin MM-johto kaventui
- Sébastien Ogier on jälleen mestari – Kalle Rovanperällä tunteikas päätös ralliuralle
- Saudi-Arabian lotossa jälleen hurjia käänteitä – Sébastien Ogier kiinni mestaruudessa
- Max Verstappenille epäonnistuminen Qatarissa – Lewis Hamiltonin käsittämätön suvanne jatkuu: ”Kuka tahansa muu saisi potkut”
- McLarenit kärjessä Qatarissa – Max Verstappenilla murheita
- Saudi-Arabiassa käsittämätöntä draamaa – lähes kaikki kuskit isoissa ongelmissa
- Saudi-Arabian lotto jatkuu hurjana – Elfyn Evansille oma osuus epäonnesta
- Venyykö mestaruustaisto viimeiseen osakilpailuun? Tässä Qatarin GP:n lähetysajat
- Max Verstappenille epäonnistuminen Qatarissa – Lewis Hamiltonin käsittämätön suvanne jatkuu: ”Kuka tahansa muu saisi potkut”
- Venyykö mestaruustaisto viimeiseen osakilpailuun? Tässä Qatarin GP:n lähetysajat
- Lewis Hamilton lopettamassa uransa? ”Odotan vain tämän kaiken loppumista”
- Huhumylly käy kuumana: F1-talli tekemässä järisyttävän ratkaisun?
- McLarenit kärjessä Qatarissa – Max Verstappenilla murheita
- Kalle Rovanperän mestaruushaaveille valtava kolaus – laukoi synkän kommentin
- Aston Martinilla täysmylläys – Adrian Newey hyppää tallipäälliköksi
- Oscar Piastri Qatarin sprintin ykkönen – Lando Norrisin MM-johto kaventui
- F1-mestaruustaisto saa jännittävän päätöksen viimeisessä kilpailussa – McLarenin käsittämätön ratkaisu pilasi voiton
- Oscar Piastri täräytti paalulle Qatarissa – mestaruuskandidaatit herkullisesti peräkkäin