FIA-pomolta vahva kannanotto ensi vuoden kohuttuihin sääntöuudistuksiin
Kuva: Getty Images
FIA-jehu Jean Todt puolustaa uusia aerodynamiikkasääntöjä, joita muun muassa Ferrari on kritisoinut. Todtin mukaan autourheilun kattojärjestö yrittää tehdä parhaansa sarjan kilpailun kehittämiseksi.
Formuloihin julkistettiin vasta liuta aerodynaamisia uudistuksia, jotka tulevat voimaan ensi kaudeksi. FIA pyrkii helpottamaan ohittamista vähentämällä autojen downforcea ja yksinkertaistamalla etusiipeä.
Uudistukset saivat välittömästi risuja etenkin sarjan kärkitalleilta. Eniten talleja ja kuskeja on harmittanut se, että F1 uudisti vasta viime vuodeksi aerodynamiikkasääntönsä. Nyt ne laitetaan jälleen kerran uusiksi.
Liittopomo Todt on kuitenkin FIA:n uudistusten puolella. F1-konkari kertoi lukeneensa lehdistötilaisuuksien pöytäkirjoja ja havainneensa kuskien valittavan jatkuvasti ohittamisen vaikeudesta.
– Kuulemme kuskeilta koko ajan, että he eivät pääse lähelle toisiaan. Luin pressitilaisuuksien pöytäkirjat, he kaikki valittavat. He ajavat vielä kärjessä. Miettikää, millaista on ajaa takana. Mielestäni meidän on tehtävä jotain, jos huomaamme jonkin asian olevan pielessä. Siksi teimme tämän ehdotuksen ja kuin ihmeen kautta se meni läpi, Todt kertoi Motorsportille.
Lähde: Motorsport
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Jatkaako Max Verstappen loppukiriään? – Tässä Meksikon GP:n lähetysajat
- F1-tulevaisuudestaan taisteleva kuski niskuroi USA:n GP:ssä – tallilta rajua ryöpytystä: ”Olemme pettyneitä häneen”
- Red Bull sortui härskiin temppuun – yritti sabotoida Lando Norrisin starttia
- Carlos Sainzilta karu virhearvio – rangaistus seuraavaan kilpailuun
- Max Verstappen lähestyy uskomatonta temppua – nelinkertaiselle mestarille ylivoimainen voitto Texasissa
- Jatkuuko Max Verstappenin loppukiri? Tässä USA:n GP:n lähtöjärjestys
- Kalle Rovanperältä huikea temppu – Toyota varmisti valmistajien mestaruuden
- McLaren-pomo haukkui kilpailijansa pystyyn – perui myöhemmin puheensa
- Max Verstappen jälleen paalulle – MM-kärki Oscar Piastri epäonnistui
- McLarenille katastrofi USA:n sprintistä – Max Verstappenilta kiitos ja kuittaus
- Valtteri Bottakselta yllätyspaluu F1-sarjaan USA:ssa? Tallille kävi hulvaton moka
- F1-tulevaisuudestaan taisteleva kuski niskuroi USA:n GP:ssä – tallilta rajua ryöpytystä: ”Olemme pettyneitä häneen”
- Max Verstappen naureskelee McLarenin papaija-säännöille: ”He ovat itse luoneet ongelman”
- USA:n sprintin aika-ajoissa järjetöntä sekoilua – Max Verstappen jälleen nopein
- Red Bull sortui härskiin temppuun – yritti sabotoida Lando Norrisin starttia
- McLaren-pomo haukkui kilpailijansa pystyyn – perui myöhemmin puheensa
- Näin Max Verstappen kommentoi mestaruusmahdollisuuksiaan
- Dramatiikkaa! Sébastien Ogier täräytti ulos – Kalle Rovanperällä kärjessä huikea mahdollisuus
- Carlos Sainzilta karu virhearvio – rangaistus seuraavaan kilpailuun
- Max Verstappen lähestyy uskomatonta temppua – nelinkertaiselle mestarille ylivoimainen voitto Texasissa