MM-rallitallin pomo vahvistaa: Kovaa nousua tehneelle tähdelle karu kohtalo ensi kaudeksi
Kuva: Getty Images
Hyundai-pomo Michel Nandan on myöntänyt Motorsport.comille, että ensi kaudella tallin kuskeista Hayden Paddon ja Daniel Sordo joutuvat jakamaan kolmannen kuskin roolin puoliksi. Andreas Mikkelsen ja Thierry Neuville puolestaan ajavat koko vuoden 2018.
– On totta, että ensi vuonna voimme ajattaa vain kolmea autoa suurimmaksi osaksi kautta talousarvion takia. Ja on totta, että olemme jo päättäneet, että Hayden ja Dani joutuvat jakamaan auton, Nandan sanoi sivustolle.
Kuskeista uusiseelantilainen Paddon on lähtökohtaisesti vahvimmillaan hiekalla, espanjalaisen Sordon vahvuus puolestaan on asfaltti.
– Luulen, että joissakin kisoissa Dani ei ole niin kilpailukykyinen, joten hänelle oli aivan selvää (tämä). Tiedän, että Haydenille tämä oli vaikeampaa, Nandan myönsi ja lisäsi, että Paddon ajanee enemmän kisoja, muttei todennäköisesti kertaakaan asfaltilla.
Hyundai teki kaikkensa, jotta se olisi voinut ajattaa neljää autoa. Nyt ainoa vaihtoehto oli kuitenkin kaksi vakituista kuskia ja kolmas kiertävä paikka.
– Todellakin taistelimme saadaksemme neljä autoa, mutta se ei ollut mahdollista.
Sordo ajoi uransa ensimmäisen ja toistaiseksi ainoan voiton Saksan asfaltilla 2013, lisäksi hän on taistellut podiumille yhteensä yli 40 kertaa.
Myös Paddon on voittanut kertaalleen – viime vuonna Argentiinan soralla. Podium-paikkoja viisi haalineelle uusiseelantilaiselle kohtalo on taatusti kova, sillä PWRC-luokan maailmanmestari väläytteli viime kaudella osaamistaan oltuaan MM-pisteissä peräti neljäs.
Nyt nousukiito luonnollisesti tyssää ainakin kaudeksi, kun pisteitä ei ole mahdollista haalia kärkikuskien tavoin.
Kuluva kausi päättyy viikonloppuna Australiassa. Yhteensä 21 erikoiskokeen kisa alkaa Suomen aikaa myöhään torstai-iltana.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Red Bull vahvisti jättiuutisen – yli 20 vuoden tarina päätökseensä
- Valtteri Bottas ei jäänyt lomailemaan – työt Cadillacilla alkoivat välittömästi
- Jättiyllätys: Tommi Mäkinen tekee paluun WRC-auton rattiin
- Red Bull jälleen suurten muutosten äärellä – Max Verstappenin luottomies lähtökuopissa
- Max Verstappen kiehahti toimittajan jossittelusta: ”Nytkö sinä virnuilet siellä?”
- Tuore maailmanmestari Lando Norris liikuttui totaalisesti: ”Tämä on ollut pitkä matka”
- Tässä on F1-sarjan uusi maailmanmestari – jännittävä mestaruustaisto ei ratkennut voitolla
- Valtteri Bottas
- Lewis Hamilton synkissä vesissä – ”Miettii oikeasti jatkaako uraa F1:ssä”
- Onko tässä Max Verstappenin taktiikka maailmanmestaruuteen? Muistissa Lewis Hamiltonin härski pelaaminen
- Onko tässä Max Verstappenin taktiikka maailmanmestaruuteen? Muistissa Lewis Hamiltonin härski pelaaminen
- Tunteet kuohahtivat F1-harjoituksissa – Max Verstappenille huomautus tuomaristolta
- Max Verstappen kiehahti toimittajan jossittelusta: ”Nytkö sinä virnuilet siellä?”
- F1-kauden päätösharjoituksissa raju ulosajo ja karmea aivopieru – rangaistuksia luvassa
- F1-kauden finaaliviikonloppu korkattu – tuloslista täynnä kummajaisia
- Formula 1 -kausi huipentuu kolmen kuskin mestaruustaistoon – tässä Abu Dhabin GP:n lähetysajat
- Lewis Hamilton synkissä vesissä – ”Miettii oikeasti jatkaako uraa F1:ssä”
- Valtteri Bottas ei jäänyt lomailemaan – työt Cadillacilla alkoivat välittömästi
- Vahvistus: Esapekka Lappi tekee paluun rallin MM-sarjaan!
- Red Bull jälleen suurten muutosten äärellä – Max Verstappenin luottomies lähtökuopissa