KOMMENTTI: Tässä todiste, miksi Esapekka Lappi tulee menestymään WRC:ssä – jo tällä kaudella
Kuva: Getty Images
28-vuotias Elfyn Evans oli kuudes niin Monte Carlossa kuin Ruotsissakin, nyt hän johtaa Argentiinan rallia M-Sportin Fordilla. Mitä tämä todistaa? No ainakin sen, että Toyotalla Portugalissa kolmen viikon päästä irti pääsevä Esapekka Lappi ei varmasti aja yhtään huonommin.
Vuosi sitten Evans nimittäin jäi WRC2:n MM-sarjassa Lapin jalkoihin, suomalainen vei mestaruuden 10 pisteen erolla – ja myös Teemu Suninen oli sarjassa tasapistein parempi kuin Evans. Lappi voitti kauden aikana neljä kilpailua, Evans ja Suninen kolme.
[nosto tasoitus=”oikea”]Tilastot osoittavat, että sekä Esapekka Lapin kuin myös Teemu Sunisen vauhti riittää myös WRC:ssä. [/nosto]
Tosin vertailu ei ole täysin vedenpitävä, sillä WRC2:ssa saa ajaa seitsemän haluamaansa osakilpailua, Lappi ja Evansa ajoivat samat rallit vain Suomessa, Ruotsissa ja Puolassa. Suomessa Lappi voitti, Evans oli kolmas, Ruotsissa kävi tismalleen toisin päin. Puolassa Evans oli Sunisen jälkeen kakkonen, Lappi kolmas.
Joka tapauksessa tilastot osoittavat, että sekä Lapin kuin myös Sunisen vauhti riittää myös WRC:ssä. Lappi pääsee vertaamaan vauhtiaan jo kolmen viikon päästä, M-Sportin kanssa sopimuksen tehnyt Suninen ajaa Puolan ja Suomen rallit tismalleen samanlaisella Ford Fiestalla kuin Evans. Vertailusta tulee erittäin mielenkiintoista.
Molemmilla suomalaisnuorukaisilla on hyvä tilanne tulevaisuuden suhteen. Lappi on Tommi Mäkisen hellässä huomassa Toyotalla, Sunisen teitä kohti kärkeä silottelee managerilegenda Timo Jouhki. On ihme, jos molemmat eivät aja täyttä WRC-sarjaa viimeistään kaudella 2019, toivottavasti jo 2018.
[nosto tasoitus=”oikea”]On ihme, jos molemmat eivät aja täyttä WRC-sarjaa viimeistään kaudella 2019, toivottavasti jo 2018.[/nosto]
Sunisen on näytettävä Malcolm Wilsonille osaamisensa kahdessa kilpailussa. Lappi ajanee enemmän MM-ralleja. Kun kokeneen Juho Hännisen vauhti ei näytä millään löytyvän ja ajovirheitäkin tulee, on Lappi vähänkin onnistuessaan Jari-Matti Latvalan jälkeen ensi kaudella Toyotan kakkosmies. Hänninen siirtynee testikuljettajan hommiin, jos ei loppukaudesta ihmeitä tapahdu.
Siitä onkin aikaa, kun nuoria suomalaisia on viimeksi noussut MM-sarjaan. Nyt kun koko paletti tiimien osalta on mennyt uusiksi, heillä tulee olemaan myös mahdollisuudet menestyä. Suomalainen rallitulevaisuus näyttää pitkästä aikaa erinomaisen hyvältä.
Lauri Hollo
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Max Verstappen ylivoimaan – Jesse Krohn kuudentena
- Toyota-pomo avautui: tästä syystä Kalle Rovanperä jättää koko kauden väliin
- Kalle Rovanperä jättää koko kauden väliin – tiimi reagoi välittömästi
- Kalle Rovanperältä shokki-ilmoitus: ”Siirryn sivuun kisoista ja Super Formulasta”
- McLaren uskoo tehneensä läpimurron Kiinan GP:n katastrofin jälkeen
- Poikkeuksellinen tilanne: F1-kuljettaja ei käyttänyt tiimiradiota ollenkaan kisan aikana
- Aston Martinilta isoja uutisia: Adrian Newey sivuun – Audin pomo hyppää tilalle
- IL: Suomalainen rallin suurlupaus katosi kisoista – syynä kysta
- Kimi Räikkösen ex-pomolta hulvaton paljastus – Jäämiehen pilailu meni täydestä
- Ferrari-tähti tyrmää sääntökritiikin – ”Hauskaa ja makeeta kisaamista”
- Valtteri Bottakselle onnistuminen – näin suomalainen kommentoi tallikaverinsa aivopierua
- F1-tähdet ottivat yhteen Kiinan varikolla: Tunteet kuohahtivat myös lehdistötilaisuudessa – katso video
- IS: Tällaiset Sami Pajarin ja Enni Mälkösen välit ovat nyt – tästä syystä yhteistyö päättyi
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsutalle uran avausvoitto – Sami Pajarille huippusijoitus
- F1-tähti kovissa kivuissa Kiinan GP:ssä – joutui lopulta keskeyttämään ajamisen
- Lewis Hamiltonilta sisäpiirin paljastus Mercedeksen moottorista – ”Minä tiedän miten he toimivat”
- IL: Suomalaiskuski aikoo voittaa Max Verstappenin: ”Hän tuo paljon lisähuomiota”
- McLarenille katastrofi – molemmat kuskit ulos jo ennen starttia
- Palkintopallilla hulvaton moka – Kimi Räikkönen Kiinan GP:n voittajaksi
- Poikkeuksellinen tilanne: F1-kuljettaja ei käyttänyt tiimiradiota ollenkaan kisan aikana