Kausiennakossa Mercedes: Miksi ylivoimasta pitäisi rangaista? ”Ei tämä ole mitään ennenkokematonta”

Mercedeksen ylivoimasta on jaksettu jauhaa jo kohta kolme vuotta. Tallin ylivoima on ollut musertavaa. Kahden viime kauden aikana Mercedeksen ohi on lipsahtanut vain kuusi GP-voittoa. Muille ei ole jätetty edes mahdollisuuksia.
Mutta miksi Mercedeksen ylivoima on mitenkään pois tallilta? Eiväthän he pärjää mistään epäreilusta syystä. He ovat vain tehneet jotain huomattavasti paljon paremmin kuin yksikään toinen kilpailija. Muut ovat täysin vapaita kopioimaan perässä ja parantamaan niitä ominaisuuksia, joiden avulla hopeanuolet dominoivat. Raha on toki loistava argumentti tätä vastaan, mutta kärkitalleista Ferrarin ja Red Bullin luulisi saavan aikaan paljon enemmän nykyisillä budjeteillaan.
F1-sarjan historiassa ollaan nähty dynastia jos toinenkin. Kaikki hehkuttavat nyt kautta 1988, mutta tosiasiassa kärkitaistelun osalta tuo vuosi oli vieläkin pahempaa yhden tallin dominointia. Ayrton Senna ja Alain Prost voittivat yhtä vaille kaikki osakilpailut, ja ilman Sennan holtittomuutta Monzassa he olisivatkin voittaneet kaikki. Red Bull ja Ferrari ovat pystyneet antamaan viime vuosina Mercedekselle edes joskus vastusta, mutta vuonna 1988 muut olivat täysiä vastaantulijoita.
Ferrari teki saman 2000-luvulla pariinkin otteeseen. Entäpä Red Bull vielä muutama vuosi sitten? Myös Lotus- ja Williams-tallit haluavat varmasti tulla mainituksi yhden kauden ylivaltoja listattaessa.
Totta kai kuka tahansa F1-fani toivoisi kärkitaistonkin olevan mahdollisimman tasaväkinen ja usean tallin olevan mukana siinä. Mutta aina nykyhetkeä kritisoitaessa täytyy muistaa, ettei tilanne ole ennenkokematon. Yhtä varmasti kuin joku muu talli tulee vielä joskus dominoimaan sarjaa, tullaan joskus vielä näkemään tasaväkisiä kärkikamppailuja. Pitää vain olla kärsivällinen.
Juuso Taipale
Twitter: @JuusoTaipale
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Williamsin valitus meni läpi – F1-tähden rangaistuspisteet poistettiin
- Sebastien Ogier juhlii voittoa Chilessä
- Kalle Rovanperä tuskin voittaa Chilessä
- Kalle Rovanperä tekee komeaa nousua Chilessä
- Dramaattinen perjantaipäätös – Ott Tänak ajoi ulos
- Kalle Rovanperälle karmea takaisku Chilessä
- Onko tässä syy F1-tähden jatkopahvin viivästykseen? – ”Syöttää Toto Wolffille omaa lääkettä”
- Näin näet Chilen MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Tiesitkö tätä? Tällainen on F1-mekaanikon palkka ja työnkuva
- Taas kolisi – F1-tulokas lähellä kilpailukieltoa
- Näin näet Chilen MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Onko tässä syy F1-tähden jatkopahvin viivästykseen? – ”Syöttää Toto Wolffille omaa lääkettä”
- Kalle Rovanperä tekee komeaa nousua Chilessä
- Kalle Rovanperälle karmea takaisku Chilessä
- Dramaattinen perjantaipäätös – Ott Tänak ajoi ulos
- Kalle Rovanperä tuskin voittaa Chilessä
- Williamsin valitus meni läpi – F1-tähden rangaistuspisteet poistettiin
- Sebastien Ogier juhlii voittoa Chilessä