McLaren-Honda palaa kaiken alkulähteelle
Kuva: Getty Images
McLarenin voimanlähdetoimittaja Honda aikoo tuomita oman kehitystyönsä vajaan kahden viikon päästä ajettavassa Abu Dhabin osakilpailussa, toteaa japanilaisyhtiön F1-asioista vastaava Yasuhisa Arai.
McLarenin ja Hondan nykyinen yhteistyö alkoi tasan vuosi sitten juuri Abu Dhabissa kauden jälkeisissä testeissä. Tuolloinkin ajokilometrit jäivät kuitenkin vähiin suurten tekniikkamurheiden takia. Sama trendi on jatkunut myös tämän kauden aikana.
Arain mielestä Hondan tuleekin tarkkailla kehittymistään nimenomaan vuodentakaiseen verraten.
– Käytämme viimeisintä kehitysversiotamme, jotta näemme miten olemme edenneet. Olemme edelleen kaukana kärkitiimeistä ja jopa keskikastista, mutta haluamme nyt vain nähdä miten olemme kehittyneet, Arai toteaa F1i.comin mukaan.
Arai on edelleen täysin luottavainen projektin suhteen.
– Talli tietää heikkoutemme ja vahvuutemme. Aiomme keskittyä parantamaan heikoilla osa-alueillamme. Ehkä sen jälkeen olemme jälleen kilpailukykyisiä, Arai uskoo.
LUE MYÖS:
- Max Verstappen kiehahti toimittajan jossittelusta: ”Nytkö sinä virnuilet siellä?”
- Tuore maailmanmestari Lando Norris liikuttui totaalisesti: ”Tämä on ollut pitkä matka”
- Tässä on F1-sarjan uusi maailmanmestari – jännittävä mestaruustaisto ei ratkennut voitolla
- Valtteri Bottas
- Lewis Hamilton synkissä vesissä – ”Miettii oikeasti jatkaako uraa F1:ssä”
- Onko tässä Max Verstappenin taktiikka maailmanmestaruuteen? Muistissa Lewis Hamiltonin härski pelaaminen
- Max Verstappenista kauden paalukuningas Abu Dhabissa – näin mestaruuskandidaatit sijoittuivat aika-ajoissa
- F1-kauden päätösharjoituksissa raju ulosajo ja karmea aivopieru – rangaistuksia luvassa
- Tunteet kuohahtivat F1-harjoituksissa – Max Verstappenille huomautus tuomaristolta
- F1-kauden finaaliviikonloppu korkattu – tuloslista täynnä kummajaisia
- Kalle Rovanperä paljasti IS:lle, kuka on vierellä usein kulkeva mystinen Jasse
- IS: Kalle Rovanperä tienasi hirmuisen summan MM-rallikaudesta
- Onko tässä Max Verstappenin taktiikka maailmanmestaruuteen? Muistissa Lewis Hamiltonin härski pelaaminen
- Tunteet kuohahtivat F1-harjoituksissa – Max Verstappenille huomautus tuomaristolta
- Formula 1 -kausi huipentuu kolmen kuskin mestaruustaistoon – tässä Abu Dhabin GP:n lähetysajat
- F1-kauden päätösharjoituksissa raju ulosajo ja karmea aivopieru – rangaistuksia luvassa
- F1-kauden finaaliviikonloppu korkattu – tuloslista täynnä kummajaisia
- Suomeen merkittävä rallin talviosakilpailu? Sarjan tv-lähetykset tavoittavat 55 miljoonaa katsojaa
- Red Bull vahvisti ensi kauden kuskinsa – Yuki Tsunoda sysätään sivuun
- Toyota syventää yhteistyötä Haasin kanssa – Kalle Rovanperän nimi nousi jälleen esiin