Renault-pomo ilmoitti merkkinsä F1-tulevaisuudesta: ”Se on loppu nyt”
Ranskalainen autonvalmistaja Renault neuvottelee parhaillaan uusiksi nykyisiä sopimuksiaan asiakkaidensa Red Bullin ja Toro Rosson kanssa. Taustalla on ranskalaismerkin päätös lakata toimittamasta moottoreita F1-talleille, kertoo Autosport.
Renault’n on huhuttu ostavan Lotus-tallia, mutta kauppaa ei ole vieläkään lyöty lukkoon. Renault puntaroi edelleen mahdollisuuksiaan tulevaisuuden suhteen. Myös merkin katoaminen F1-maailmasta on mahdollisuus.
Yhtiön pääjohtaja Carlos Ghosn myönsi kuitenkin Frankfurt Motor Show -messuilla ensimmäistä kertaa virallisesti merkin lopettavan voimanlähteiden toimittamisen.
– Sanon sen suoraan: se on loppu nyt. Olemme jo varoittaneet F1-sarjan johtohenkilöitä, etteivät he laskisi jatkossa meidän varaan voimanlähdetoimittajista puhuttaessa, Ghosn totesi Autosportin mukaan.
– Kunnioitamme nykyisiä sopimuksiamme, mutta mutta Renault ei enää aio jatkossa kehittää ja tuottaa voimanlähteitä sarjaan.
Takavuosien menestyjien Red Bullin ja Renault’n välit ovat kiristyneet uusien voimanlähteiden aikakaudella. Ghosn kokee hänen yrityksensä saaneen osakseen tarpeetonta kritiikkiä.
– Kun voitimme mestaruuksia, kaikki muistivat aina vain tallin nimen. Nyt kun ongelmia on ollut, ovat he ensimmäisenä osoittamassa meitä. Onko se reilua vai ei? Minusta kyse ei ole siitä, vaan urheilusta. Mutta ei tällaisessa tilanteessa voi toimia sanoen ”hävisin, mutta kumppanini oli aivan…”, Ghosn sanaili.
LUE MYÖS:
- Rallilegenda Sébastien Loeb haastaa suomalaiskuskit EM-sarjassa
- F1-legenda löi pöytään kovan arvion Lewis Hamiltonista
- Lehti: Toyotan kulisseissa kuohuu – suomalaiskonkari ulos!
- F1-kulisseista jysähti väite: Max Verstappen sai tarjouksen Mercedekseltä
- Monacon GP:n jälkipyykki jatkuu – huipputallit haastavat FIA:n päätöksen
- Belgian GP 2026 – F1: Aikataulu, ohjelma, tv, tulokset
- Viron MM-ralli 2026: Aikataulu, erikoiskokeet, osallistujat ja tv-lähetykset
- Maksoiko George Russellin ja Kimi Antonellin kamppailu Mercedekselle voiton? Talli harkitsee nyt muutoksia
- MM-tilanne voi avata Max Verstappenille ulospääsyn Red Bullilta
- Upea ele Mika Häkkiselle – McLaren kunnioitti suomalaislegendaa näyttävästi
- Nyt puhuu Kalle Rovanperä: näin ura jatkuu – iso päätös tehty
- Lehti: Toyotan kulisseissa kuohuu – suomalaiskonkari ulos!
- Miten tämä on edes mahdollista? Barcelonassa nähtiin yksi F1-historian oudoimmista keskeytyksistä
- F1-legenda löi pöytään kovan arvion Lewis Hamiltonista
- Upea ele Mika Häkkiselle – McLaren kunnioitti suomalaislegendaa näyttävästi
- F1-kulisseista jysähti väite: Max Verstappen sai tarjouksen Mercedekseltä
- MM-kärki Kimi Antonellille dramaattinen keskeytys – Mercedes vahvisti syyn
- Kalle Rovanperältä mahtava uutinen: Formulaunelman metsästys jatkuu
- Lewis Hamilton mukana mestaruustaistelussa? Toto Wolff antoi selvän vastauksen
- MM-tilanne voi avata Max Verstappenille ulospääsyn Red Bullilta