Tallikaveri odottaa yhteistyötä Kimi Räikkösen kanssa: ”Hän ei turhia jaarittele”

Uusi Ferrari-kuski Sebastian Vettel sanoo kaiken Ferrari-rumban olevan uusi kokemus hänelle.
– Luonnollisesti kaikki tämä on uutta. Aina uuteen tiimiin liityttäessä täytyy opetella uusia tapoja ja toimintamalleja. Ajan myötä niihin pääsee kyllä tutuiksi.
Vettelistä on ollut jännittävä seurata kuinka uusi Ferrarin auto valmistui pala palalta. Hän kehuu uutta SF15-T-autoa kauniiksi.
– Päästessäni testaamaan viime syksynä ensimmäisen kerran Ferraria oli tunne maaginen. Nyt on vielä mahtavampi tunne kun pääsen ajamaan Ferraria myös tositoimissa.
Vettel asettaa kaudelle realistiset tavoitteet.
– Paljon on muuttunut. Tallissa on paljon uusia ihmisiä uusissa asemissa, kuten esimerkiksi minä. Tallille menee hetki aikaa tottua kaikkiin muutoksiin. Olen kuitenkin luottavainen että menemme oikeaan suuntaan. Olisi kuitenkin epärealistista odottaa meiltä heti paljon.
Yhteistyötä tallikaveri Kimi Räikkösen kanssa Vettel odottaa innolla.
– En oleta meillä olevan mitään ongelmia. Radalla meillä tulee olemaan tiukkaa, koska Kimi on nopea ja lahjakas kuljettaja. Radan ulkopuolella pärjäämme kuitenkin hyvin. Hän ei turhia jaarittele. Hän on hyvin suorasanainen, ja sellaisia henkilöitä ei formulamaailmassa juurikaan ole.
Voita Onnenpyörästä 5-2000€ palkinto!
- Pyöritä suomenkielisen Lataamo-kasinon Onnenpyörää ja voita isosti!
- Talleta 10€, niin pääset ilmaiseksi pyörittämään Onnenpyörää.
- Voitat vähintään 5€ ja maksimivoitto on 2000€. Palkinnon saat tekemäsi talletuksen päälle.
- Red Bullilla välit kiristyvät – Sergio Perez vaatii selontekoa loppukisan tapahtumista
- Max Verstappenin kiukuttelu ihmetyttää – ”Häipyi nopeasti ja jätti tiimipalaverin väliin”
- Aston Martinilta ripeää toimintaa – tämän takia Fernando Alonso sai pitää palkintosijansa
- Fernando Alonson rangaistusaagassa uusi käänne: espanjalainen saa palkintosijansa takaisin
- Oliko tässä syy Valtteri Bottaksen surkeaan vauhtiin? – ”Kolahti aika mukavasti”
- Sebastien Ogier jälleen Meksikon kuningas – Hyundai himmensi Toyotan juhlia, Kalle Rovanperä neljäs
- Fernando Alonson juhlat ennenaikaisia – aikarangaistus pudottaa konkarin palkintopallilta
- Sergio Perez Jeddan osakilpailun voittoon – Valtteri Bottakselle Alfa Romeo -uran surkein kilpailu
- Mitä ihmettä Valtteri Bottakselle tapahtuu Jeddassa – suomalaisella käynnissä yksi uran heikoimmista ajoista
- Ferrarilta jälleen jättimoka Charles Leclercin kanssa – monacolainen raivosi kisainsinöörilleen: ”Yritä edes!”
- Toto Wolffilta suora viesti Lewis Hamiltonille – ”Sitten hänen täytyy etsiä töitä jostain muualta”
- Oliko tässä syy Valtteri Bottaksen surkeaan vauhtiin? – ”Kolahti aika mukavasti”
- F1-sisäpiiritoimittaja paljastaa: Tämä F1-kuski ei ole suuressa suosiossa muiden kilpailijoiden keskuudessa
- Red Bullilla välit kiristyvät – Sergio Perez vaatii selontekoa loppukisan tapahtumista
- Kalle Rovanperä koki kovia Meksikon MM-rallissa – ”Ei tuntunut kovin hyvältä”
- Fernando Alonson rangaistusaagassa uusi käänne: espanjalainen saa palkintosijansa takaisin
- Ferrarilta jälleen jättimoka Charles Leclercin kanssa – monacolainen raivosi kisainsinöörilleen: ”Yritä edes!”
- EK11: Meksikon rallia johtanut Esapekka Lappi törmäsi pylvääseen – erikoiskoe keskeytettiin
- Lewis Hamilton menettää yllättäen läheisen kolleegansa usean vuoden yhteistyön jälkeen – ”Kiitos kaikesta”
- EK3: MM-rallissa hurjaa draamaa! Ott Tänak isoissa ongelmissa – Esapekka Lappi kärjessä