Lotus-pomo: Hamilton aiheutti vahingon Räikkösen voittotaistelulle
Kuva: Getty Images
Lotuksen ratatoimenjohtaja Alan Permane ei usko, että talli olisi voinut saavuttaa enempää toiseksi ajaneen Kimi Räikkösen osalta viime viikonlopun Saksan GP:ssä ilman suuria riskejä.
Suomalaiskuljettaja ajoi toiseksi Red Bullin Sebastian Vettelin voittaessa vaikka molemmat Lotus-autot vaikuttivatkin kisatrimmissä tällä kertaa Red Bulleja nopeammilta. Ongelmaksi pohjimmiltaan muodostui tuttu ongelma: ruuhka.
– Vahinko aiheutui kun Lewis [Hamilton] pidätteli Kimiä hänen ensimmäisen pysähdyksensä jälkeen, mutta hän palasi taistellen kisan lopussa hiuksen hienona kakkosena saaden hiukan apua turva-autolta, Permane sanoi tallin kotisivulla.
Varikkostrategia varmisti palkintokorokkeen
Mitä tulee päätökseen ottaa kisaa johtanut Räikkönen sisään kolmannen kerran kierroksella 48, Permane sanoo, että se oli laskelmoitu. Entinen F1-insinööri Gary Anderson arvioi kisan jälkeen kolumnissaan, että päätös tehtiin lennossa ja hyvinkin mahdollisesti liian hätäisesti. – Me harkitsimme kyllä hänen ajattamistaan kahden pysähdyksen strategialla, mutta se olisi vaatinut uskomattoman pitkää viimeistä stinttiä ja lopulta sisälsi merkittävän riskin, sillä me näimme, että hänen renkaidensa suorituskyky tippui, Permane selitti. – Ratkaisu, jonka valitsimme, varmisti toisen sijan sekä mahdollisuuden hyökätä lopussa voiton saamiseksi. – Vaihtoehto – vaikka se tarjosikin mahdollisuuden voittoon – olisi todennäköisesti johtanut renkaiden dramaattiseen suorituskyvyn menetykseen, mikä olisi tiputtanut Kimin Fernandon [Alonso] taakse. Kolmannen pysähdyksen jälkeen Räikkönen otti Vetteliä kiinni, mutta sijoittui lopulta maaliviivalla sekunnin päähän voittajasta. – Ollakseni rehellinen, me odotimme hieman enemmän suorituskykyä hänen [Räikkönen] viimeiseltä pehmeämmältä rengassarjaltaan, mutta hän oli aivan Sebastianin takana lopussa, joten uskon, että oikea päätös tehtiin.LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Charles Leclercin varoitus kävi toteen – McLaren dominoi Miamin sprinttiä
- Alex Zanardi on kuollut – Mika Salo: ”Hän eli rankan elämän”
- McLaren järisytti voimasuhteita Miamin sprintin aika-ajoissa
- Ferrari säväytti Miamissa – Mercedes vaisu, Aston Martin jumissa varikolla
- Valtteri Bottakselta hurja paljastus sairaudestaan: ”Olin kuin huumeaddikti”
- F1-pomo uhkasi sabotoida Valtteri Bottaksen uraa – suomalaisen vastaus ei jätä kylmäksi
- FIA jakoi selvän viestin uusista moottorisäännöistä: ”Emme voi olla autoteollisuuden panttivankeja”
- Cadillac erikoisvärityksellä ensimmäiseen kotikilpailuunsa
- Heikki Kovalainen jakoi pysäyttävän kuvan F1-vuosiltaan
- Red Bullilta merkittävä muutos jo Miamiin
- F1-pomo uhkasi sabotoida Valtteri Bottaksen uraa – suomalaisen vastaus ei jätä kylmäksi
- Jenkkikuski muistelee F1-mahdollisuuttaan – kertoo olleensa Kimi Räikköstä nopeampi
- Kanarian MM-rallin tulokset – Sami Pajarille jälleen huippusijoitus
- Juha Kankkunen jyrähti tähtikuskille – IL: ”Hänen täytyy miettiä”
- FIA jakoi selvän viestin uusista moottorisäännöistä: ”Emme voi olla autoteollisuuden panttivankeja”
- Heikki Kovalainen jakoi pysäyttävän kuvan F1-vuosiltaan
- Valtteri Bottakselta hurja paljastus sairaudestaan: ”Olin kuin huumeaddikti”
- Cadillac erikoisvärityksellä ensimmäiseen kotikilpailuunsa
- David Coulthardilta tyly arvio Aston Martinista – nosti esiin ison mokan
- Red Bullilta merkittävä muutos jo Miamiin