Alex Zanardi on kuollut – Mika Salo: ”Hän eli rankan elämän”
Moottoriurheilumaailma on saanut suru-uutisen, kun entinen Formula 1 -kuljettaja Alex Zanardi on menehtynyt yllättäen vapunpäivänä läheistensä ympäröimänä. Suomalaisittain uutinen koskettaa erityisesti Mika Saloa, joka tunsi Zanardin jo karting-ajoilta ja kilpaili tämän kanssa myös F1:ssä.
Zanardi muistetaan poikkeuksellisesta urastaan, joka sisälsi sekä suuria voittoja että rajuja vastoinkäymisiä. Hän kilpaili Formula 1:ssä 1990-luvulla ja myöhemmin CART-sarjassa, mutta nousi maailmanlaajuiseksi esikuvaksi erityisesti vaikeiden onnettomuuksien jälkeen.
– Onhan tämä järkytys. Hän eli erittäin rankan elämän. Hän menestyi kaikessa, mitä teki, mutta menestystä seurasi aina hirveä epäonni, Mika Salo kommentoi Helsingin Sanomien mukaan.
Vakava onnettomuus muutti kaiken
Zanardin moottoriurheilu-ura sai dramaattisen käänteen vuonna 2001, kun hän joutui rajuun onnettomuuteen CART-sarjan osakilpailussa Lausitzringillä. Kolarin seurauksena italialainen menetti molemmat jalkansa.
Tästä huolimatta Zanardi teki uskomattoman paluun kilparadoille ja jatkoi uraansa rata-autoilussa. Myöhemmin hän siirtyi käsipyöräilyyn ja nousi nopeasti lajin huipulle.
Vuonna 2020 Zanardi loukkaantui vakavasti käsipyöräilyonnettomuudessa Italiassa. Hän sai vakavia päävammoja törmättyään kuorma-autoon ja vietti pitkään sairaalahoidossa. Hänen terveydentilastaan saatiin tämän jälkeen vain vähän tietoa, ja Zanardi vetäytyi kokonaan julkisuudesta viimeisiksi vuosikseen.
“Uskomaton esikuva”
Mika Salo muistelee entistä tallikaveriaan lämpimästi ja uskoo, että Zanardi pysyy esikuvana monille pitkään.
– Tunsin Alexin jo karting-ajoilta. Hän oli aina todella mukava, ystävällinen ja iloinen mies.
– Alex on uskomaton esikuva monelle. Hän on esimerkki siitä, kuinka elämässä mennään eteenpäin, vaikka kävisi mitä, Salo summaa.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Alex Zanardi on kuollut – Mika Salo: ”Hän eli rankan elämän”
- McLaren järisytti voimasuhteita Miamin sprintin aika-ajoissa
- Ferrari säväytti Miamissa – Mercedes vaisu, Aston Martin jumissa varikolla
- Valtteri Bottakselta hurja paljastus sairaudestaan: ”Olin kuin huumeaddikti”
- F1-pomo uhkasi sabotoida Valtteri Bottaksen uraa – suomalaisen vastaus ei jätä kylmäksi
- FIA jakoi selvän viestin uusista moottorisäännöistä: ”Emme voi olla autoteollisuuden panttivankeja”
- Cadillac erikoisvärityksellä ensimmäiseen kotikilpailuunsa
- Heikki Kovalainen jakoi pysäyttävän kuvan F1-vuosiltaan
- Red Bullilta merkittävä muutos jo Miamiin
- Jenkkikuski muistelee F1-mahdollisuuttaan – kertoo olleensa Kimi Räikköstä nopeampi
- F1-pomo uhkasi sabotoida Valtteri Bottaksen uraa – suomalaisen vastaus ei jätä kylmäksi
- Jenkkikuski muistelee F1-mahdollisuuttaan – kertoo olleensa Kimi Räikköstä nopeampi
- Kanarian MM-rallin tulokset – Sami Pajarille jälleen huippusijoitus
- Juha Kankkunen jyrähti tähtikuskille – IL: ”Hänen täytyy miettiä”
- FIA jakoi selvän viestin uusista moottorisäännöistä: ”Emme voi olla autoteollisuuden panttivankeja”
- Heikki Kovalainen jakoi pysäyttävän kuvan F1-vuosiltaan
- Valtteri Bottakselta hurja paljastus sairaudestaan: ”Olin kuin huumeaddikti”
- Cadillac erikoisvärityksellä ensimmäiseen kotikilpailuunsa
- David Coulthardilta tyly arvio Aston Martinista – nosti esiin ison mokan
- Red Bullilta merkittävä muutos jo Miamiin