Räikkösen Red Bull -mahdollisuudet Webberistä kiinni – ”Pallo on minulla”
Kuva: Getty Images
Red Bullin veteraanikuljettaja Mark Webber sanoo, että hänen mahdollinen jatkonsa tallissa riippuu hänestä itsestään. Aussi uskoo nykyisen tasonsa riittävän jatkosopimukseen vuodeksi 2014, mikäli hän jatkoa itse haluaa.
Red Bull on myöntänyt, että Lotuksen Kimi Räikkönen on ”kandidaatti” Sebastian Vettelin tallikaveriksi.
– Pallo on minulla, mikä on mukava juttu. Tietenkin minun on jatkettava ajamista hyvin, sillä muuten menetän sen pallon ja joku muu rullaa paikalle, Webber sanoi Eurosportin mukaan.
– Suhteeni [konsernipomo] Dietrich Mateschitzin kanssa on erittäin hyvä. Pysyn yhteydessä hänen kanssaan siitä, mitä mietin ja minkalainen energiatasoni ja motivaationi on toimia tällä tasolla.
Webber jatkoi sanomalla, että hän on yhä erittäin keskittynyt työhönsä ja rakastaa sitä. Päätös tulevaisuudesta ei ole kuitenkaan tiedossa hetkeen.
– Minulla on isoja päätöksiä edessäni, mutta en usko, että välittömästi. Minulla on yhä hieman aikaa ja voimme jättää sen melko myöhäiseksi, luulisin.
LUE MYÖS:
- Max Verstappen kiehahti toimittajan jossittelusta: ”Nytkö sinä virnuilet siellä?”
- Tuore maailmanmestari Lando Norris liikuttui totaalisesti: ”Tämä on ollut pitkä matka”
- Tässä on F1-sarjan uusi maailmanmestari – jännittävä mestaruustaisto ei ratkennut voitolla
- Valtteri Bottas
- Lewis Hamilton synkissä vesissä – ”Miettii oikeasti jatkaako uraa F1:ssä”
- Onko tässä Max Verstappenin taktiikka maailmanmestaruuteen? Muistissa Lewis Hamiltonin härski pelaaminen
- Max Verstappenista kauden paalukuningas Abu Dhabissa – näin mestaruuskandidaatit sijoittuivat aika-ajoissa
- F1-kauden päätösharjoituksissa raju ulosajo ja karmea aivopieru – rangaistuksia luvassa
- Tunteet kuohahtivat F1-harjoituksissa – Max Verstappenille huomautus tuomaristolta
- F1-kauden finaaliviikonloppu korkattu – tuloslista täynnä kummajaisia
- Kalle Rovanperä paljasti IS:lle, kuka on vierellä usein kulkeva mystinen Jasse
- IS: Kalle Rovanperä tienasi hirmuisen summan MM-rallikaudesta
- Onko tässä Max Verstappenin taktiikka maailmanmestaruuteen? Muistissa Lewis Hamiltonin härski pelaaminen
- Tunteet kuohahtivat F1-harjoituksissa – Max Verstappenille huomautus tuomaristolta
- Formula 1 -kausi huipentuu kolmen kuskin mestaruustaistoon – tässä Abu Dhabin GP:n lähetysajat
- F1-kauden päätösharjoituksissa raju ulosajo ja karmea aivopieru – rangaistuksia luvassa
- F1-kauden finaaliviikonloppu korkattu – tuloslista täynnä kummajaisia
- Suomeen merkittävä rallin talviosakilpailu? Sarjan tv-lähetykset tavoittavat 55 miljoonaa katsojaa
- Red Bull vahvisti ensi kauden kuskinsa – Yuki Tsunoda sysätään sivuun
- Toyota syventää yhteistyötä Haasin kanssa – Kalle Rovanperän nimi nousi jälleen esiin