McLaren-pomo: ”Kompromissi kauden aikaisista testeistä on käytännöllinen”
Kuva: Getty Images
McLarenin tallipäällikkö Martin Whitmarsh ei usko, että ensi kaudelle suunniteltu kauden aikaisten testien paluu tulee muodostumaan taloudelliseksi ongelmaksi talleille.
Alunperin testausrajoitukset otettiin käyttöön kulujen leikkaamiseksi. Kanadan GP:n aikana julkistettu suunnitelma neljästä testistä kauden aikana ei pitäisi kuitenkaan lisätä ainakaan merkittävästi tallien budjettitarpeita, koska testeihin ei sisälly ylimääräistä laskua logistiikasta ja toisaalta testit osittain vain korvaavat jo olemassa olevaa rata-aikaa.
– Olen aina kannattanut rajoituksia testeissä sekä kokonaista joukkoa muita rajoituksia, Whitmarsh sanoi ESPN:n mukaan.
– Mutta löydetty kompromissi, jossa radalla testataan tiistaista torstaihin kisan jälkeen, tekee siitä hiukan käytännöllisemmän.
– Olemme myös poistaneet liudan suoratestejä, näytösajoja, aerotestejä sekä nuorten kuljettajien testejä, joita on noussut mukaan.
– Tämä on tasapainoilua ja kompromissi, jota pääosa talleista toivottavasti tukee. Meidän on joka tapauksessa etsittävä lisää säästöjä pieniä talleja silmällä pitäen ja meidän on oltava tietoisia haasteista, joita heillä on yrityksinä.
LUE MYÖS:
- Roope Korhonen iski neljä pohja-aikaa putkeen ja nousi kärkeen
- F1-sarjalta paljastus: kuljettajalle peräti 80 lähtöruudun rangaistus sunnuntain kilpailuun
- F1-mestarilta karu paljastus aika-ajojen jälkeen – ”Tämä on vaikein auto, jota olen koskaan ajanut”
- Kimi Antonelli iski paalulle – George Russell jäi kauas tallikaveristaan
- Roope Korhosella hurja tilanne Portugalissa – voittotaistelu jatkuu
- Punainen rintama vyöryi jälleen Austinissa – aika-ajojen suosikit selvillä
- Onko tässä mitään järkeä? FIA vahvisti F1-harjoituksissa 207 hylättyä kierrosta
- Roope Korhonen taistelee Portugalin EM-rallin voitosta
- Mikä on Valtteri Bottaksen tilanne? Cadillac kieltäytyi vahvistamasta ensi kauden kuskejaan
- Charles Leclerc oli jälleen nopein Austinissa
- ”Hän on Michael Schumacherin tasolla” – Nico Rosberg ylistää F1-tähteä
- Legendaarinen talli takaisin rallin MM-sarjaan? Nyt käytiin merkittävät keskustelut
- Hyundai testasi ralliautoaan Keski-Suomessa – kokenut MM-voittaja puikoissa
- Suomalaislupaus väläytti vauhtiaan Rally2-autolla – lupaava alku Portugalin EM-rallissa
- Kartanlukija vaihtuu – M-Sportin kaksikon yhteistyö päättyi
- Toyotan valtakaudelle halutaan loppu – Fordilta kova tavoite
- Sergio Pereziltä karu paljastus hänen ja Valtteri Bottaksen tilanteesta – ”Tilanne on epäreilumpi”
- F1-tallit uudistavat autojensa ulkoasuja – katso Yhdysvaltain GP:n erikoisväritykset
- ”Miksi ihmeessä tätä tehdään?” Red Bull -kuski lyttäsi päätöksen sprinttikisoista
- Mikä on Valtteri Bottaksen tilanne? Cadillac kieltäytyi vahvistamasta ensi kauden kuskejaan