Kuten uutisoimme, Red Bullin toista kuljettajapaikkaa tällä hetkellä hallussaan pitävä Mark Webber ilmoitti torstaina jättävänsä F1-sarjan kuluvan kauden päätteeksi.

Webber siirtyy Porschen uuteen autosarjaan World Endurance Championshipiin ja ajaa myös Le Mansin 24 tunnin kisan.

– Jokaisen urheilumiehen tai naisen uralla tulee aina se kohta eteen, kun edessä on se päivä. Tulee olemaan mielenkiintoista seurata formuloita, Webber sanoi lopettamisilmoittamisen yhteydessä sportal.com:n mukaan.

Lopettamispäätös otettiin rauhallisesti vastaan F1-ympyröissä.

– Se ei kieltämättä ollut yllätys, McLarenin brittikuski Jenson Button totesi.

– Markin ura on ollut hieman samanlaisessa tilanteessa kuin minulla viimeisten vuosien aikana. Sitä vain yrittää löytää paikan minkä omasta mielestään ansaitsee ja missä voittaminen on mahdollista, Button pohdiskeli.