Vitali Petrov: Lotuksen kilpailukyky ”ei ole yhden ihmisen ansiota”
Entinen Lotus Renault -kuljettaja Vitali Petrov ei ole vakuuttunut, että tekniikkapomo James Allisonin viime viikolla vahvistettu lähtö Lotukselta on automaattisesti vakava isku tallille.
Petrov kertoo venäläiselle F1News-sivustolle, että E21-auton nykyinen korkea kilpailukyky on johdonmukaisen työn ja organisaation vakauden tulosta.
– Minusta ei voi sanoa, että se on yhden ihmisen ansiota. Enstone on todella yhtenäinen joukkue; nämä ihmiset ovat työskennelleet yhdessä pitkän aikaa työstäen aerodynamiikkaa, jousitusta ja jarruja yhdessä KERS:in kanssa. He loivat tämän auton yhdessä ja tulokset ovat nähtävissä.
– Itse en ole työskennellyt tallissa sitten kauden 2011, joten minun vaikea arvioida, kuka on antanut suurimman panoksen auton kehitykseen.
Viipurin raketti lisäsi, että auton vahvuus, matala rengaskuluma, on osittain tallin kauden 2011 kuljettajien ansiota. Tallissa ajoivat tällöin Petrovin lisäki Nick Heidfeld sekä loppukaudesta Bruno Senna.
– Minusta osan ansiosta voimme ottaa mekin koska me valitimme kaudella 2011, että renkaat kuluvat liikaa, minkä vuoksi talli teki päätöksen, että jotain pitäisi tehdä auton perän pidolle.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Valtteri Bottaksen luottomiehelle myös lähtöpassit Sauberilta – uuden tallipomon aloituspäivä varmistui
- F1-kriisitallissa jälleen tallipäällikön vaihto – taustajoukoissa muitakin muutoksia
- Toyotalta vahva vihjaus – japanilaisjätti suunnittelee täysimittaista paluuta F1-sarjaan?
- F1-tulokkaan harteille sysätään hirmuiset paineet – Franco Colapinto Alpinen varakuljettajaksi
- F1-lupauksen tilanteessa shokkikäänne – Jack Doohanille luvassa karmea kohtalo?
- Valtteri Bottakselle useita tarjouksia huippusarjasta – suomalainen kieltäytyi
- Kilpailukielto lähestyy Max Verstappenia – hollantilainen uhmakkaana: ”En muuta ajotyyliäni sen takia”
- Mistä autorahoitus ostaessa autoa yksityiseltä?
- Mika Häkkiseltä varoituksen sana – Lewis Hamiltonin lausunto herätti huolenaiheen
- Red Bullille kova menetys: 150 miljoonan sponsori lähti lätkimään