Williamsilla päivityksiä – Maldonado ja Bottas huomasivat eron
Kuva: Getty Images
Williams kertoo testanneensa lauantaina Barcelonassa pävitettyä koria FW35-autossaan. Kuljettajat Pastor Maldonado ja Valtteri Bottas jakoivat päivän ajaen reilut 30 kierrosta kumpainenkin ja kertoivat päivityksen olleen askel eteenpäin.
– Me ajoimme aika monella uudella osalla tänä aamuna, joten tähtäimessä oli oppia niistä lisää sekä siitä, kuinka ne saavat auton käyttäytymään, Maldonado selitti.
– Auto tuntui hyvin erilaiselta, mutta on vielä liian aikaista sanoa kuinka paljon suorituskykyä ne tuovat. Meillä on nyt mukavasti dataa insinööreille analysoitavaksi, joten sitten näemme. Sain hyvän kellotuksen rajoittuneesta rata-ajasta huolimatta, mikä osoittaa, että me kehitymme.
Bottas vahvisti uusien osien mukanaan tuoman eron ja arveli, että kehitettävää säädöissä on.
– Pystyin tuntemaan eron tänään ajaessani päivitetyllä korilla. Me huomasimme jonkin verran edistystä saman tien, mutta meillä on yhä tehtävää auton balanssissa maksimoidaksemme sen potentiaalin.
– Kaiken kaikkiaan opimme paljon ja on mukava nähdä, että se työ, jota kaikki tehtaalla tekevät, näkyy autossa myönteisesti. Nyt on meistä kiinni saada vauhtia siitä irti.
LUE MYÖS:
Vain tänään! Tuohen vanhoille asiakkaille: talleta 1€ ja saat 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lähde: F1-sarja joutuu pitkälle tauolle – kaksi kilpailua perutaan lyhyellä varoitusajalla
- Ferrari-tähti riehui raivosta sprintin aika-ajoissa – tästä oli kyse
- Ongelmat pilasi Valtteri Bottaksen ajopäivän: ”Ajanhukkaa”
- Sami Pajari säväyttänyt Safarirallissa – Toyota pitää kärkipaikat hallussaan
- Mitkä ralliautojen osat hajoavat eniten?
- Valtteri Bottakselle hälyyttäviä uutisia Kiinan sprintin aika-ajoissa – Mercedes dominoi ratatapahtumia
- Kiinan GP:n harjoituksissa selkeä marssijärjestys
- Max Verstappen ryhtyi toimiin uusien F1-autojen parantamiseksi – keskustelut käynnissä FIA:n kanssa
- Lewis Hamilton paljasti: Ferrarin kohuttu takasiipi tulossa Kiinan kisaan
- Paljastus – Hondan F1-projekti oli myöhässä jo ennen alkujaan
- Kenian MM-ralli 2026: Aikataulu, erikoiskokeet, osallistujat ja televisiointi
- Lewis Hamilton pelkää Mercedeksen vilppiä – ”Olen pettynyt tuomaristoon”
- Valtteri Bottakselta paljastus – tämän takia ero tallikaveriin revähti
- Max Verstappen latasi jälleen täyslaidallisen uusista autoista: ”Voit tehdä tuota menemällä kotiin pelaamaan Mario Kartia”
- Valtteri Bottaksen kilpailu ohi kesken kaiken
- Australian GP:ssä shokkikäänne ennen starttia – Oscar Piastri ajoi seinään
- Jari-Matti Latvala ja Janni Hussi voittoon heti kauden avauksessa
- Kiinan GP:n harjoituksissa selkeä marssijärjestys
- Max Verstappen loikkaa toisen lajin pariin kesken F1-kauden
- Valtteri Bottaksen kisa täynnä ongelmia: ”On näköjään vielä tehtävää”