Räikkösen tallikaveri purki pettymystään – ”Minun osaltani tämä on katastrofi”
Kuva: Getty Images
Lotuksen Romain Grosjean arvioi F1-kauden avauskisaa kiertelemättä. Ranskalainen jäi Australiassa kymmenenneksi Kimi Räikkösen voittaessa ja tuli lähes tallikaverinsa ohittamaksi kierroksella.
– Tallin kannalta on hienoa, että Kimi voitti. Minun osaltani tämä on katastrofi, Grosjean laukoi ranskalaiselle RMC Sportille.
– Auto ei toiminut ollenkaan, erityisesti kolmella ensimmäisellä stintillä. En tiedä mitä tapahtui.
– Ajoin maaliin ja kisa oli vaikea. Olin pisteillä, mikä oli tavoitteenakin. Suunnittelimme tuovamme kotiin enemmän kuin yhden, mutta sekin on jotain.
Grosjean myönsi tuloksen olleen hänelle turhauttava, mutta lisäsi myös, että tallikaverin tulos lupaa hyvää molemmille kuljettajille.
– Minulle henkilökohtaisesti tämä on toki turhauttavaa, mutta tallille ensimmäinen kisa on hyvä. Me otamme tämän.
– Jos asiat sujuivat Kimille, mutta eivät minulle, sille on selityksensä. Täytyy selvittää, että mikä se on ja hoitaa asia.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Suosikin viitta on jaettu – Paljastuiko Mercedeksen ylivoima jo harjoituksissa?
- F1-sarja perumassa kaksi kilpailua tältä kaudelta – korvaajia ei luvassa
- Ott Tänakista liikkuu huhuja rallimaailmassa – nyt virolainen astui esiin
- F1-mestarisuosikkia epäillään kahdesta sääntörikkeestä – tästä on kyse
- Oscar Piastri riemastutti kotiyleisöä – Max Verstappenilla murheita
- Tuukka Taposen kaudelle mollivoittoinen alku
- Useat tallit ongelmissa F1-avauksessa – Aston Martinin kauhukuvat kävivät toteen
- Adrian Neweyltä karu paljastus Hondan ongelmista – kuljettajat vaarassa: ”Riski pysyville hermovaurioille”
- Oscar Piastri | F1-tilastot, uutiset, ura, palkka, auto, kypärä
- Lando Norris | F1-tilastot, uutiset, ura, palkka, auto, kypärä
- Christian Horner paljasti Toto Wolffin lähettämän viestin potkujensa jälkeen – ”Olet ollut todellinen kusipää”
- IL: Valtteri Bottas laukoi suorat Cadillacin tilanteesta: ”Se on fakta”
- F1-mestarisuosikkia epäillään kahdesta sääntörikkeestä – tästä on kyse
- Max Verstappenilta suora tunnustus F1:n uusista autoista: “Minulla ei ole vielä mitään käsitystä ohituksista”
- F1-testit peruttu turvallisuussyistä Lähi-idän tilanteen vuoksi
- Valtteri Bottas palaa lähtöruudukkoon rangaistus niskassaan – linjasi tavoitteen Cadillacin debyyttikaudelle
- Aston Martinin kriisissä entistä pahempi käänne – tallin avauskisasta tulossa uskomaton katastrofi
- Ott Tänakista liikkuu huhuja rallimaailmassa – nyt virolainen astui esiin
- Adrian Neweyltä karu paljastus Hondan ongelmista – kuljettajat vaarassa: ”Riski pysyville hermovaurioille”
- Tuukka Taposen kaudelle mollivoittoinen alku