Mika Häkkinen haukkuu Sebastian Vettelin IS:ssa – ”Totaalisen tuomittavaa”
![getty_hakkinenmika20121220b](https://www.suomif1.com/app/uploads/2012/12/getty_hakkinenmika20121220b.jpg)
Suomalainen formulalegenda Mika Häkkinen ei pidä alkuunkaan Sebastian Vettelin ratkaisusta, jossa hän jätti noudattamatta Red Bullin tallimääräystä viikonlopun Malesian GP:ssä.
Häkkisen mukaan Vettelin itsekkyydellä voi olla kauaskantoiset vaikutukset – jopa lähtö Red Bullilta.
– Jos toinen kuljettaja, tässä tapauksessa Mark Webber, pudottaa moottorista tehoja ja toinen hyökkää täysillä tehoilla ohi, vaikka talli on pyytänyt pitämään tilanteen ennallaan, niin onhan se totaalisen tuomittavaa, Häkkinen kirjoittaa päivän IS–kolumnissaan.
– Vaikka Vettel on kolminkertainen maailmanmestari, se ei oikeuta tuollaiseen toimintaan. Asian jälkipuinti jatkuu aivan varmasti vielä myös tallin sisällä. Voi olla, että Vettelin lähtölaskenta Red Bullilta on nyt alkanut.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Formula 1 - kausi 2025
- Lewis Hamilton saapui ensimmäistä kertaa Maranelloon – ”Päiviä, jotka tiedät muistavan ikuisesti”
- Näin näet Monte Carlon MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Valtteri Bottaksen luottomiehelle myös lähtöpassit Sauberilta – uuden tallipomon aloituspäivä varmistui
- F1-kriisitallissa jälleen tallipäällikön vaihto – taustajoukoissa muitakin muutoksia
- Toyotalta vahva vihjaus – japanilaisjätti suunnittelee täysimittaista paluuta F1-sarjaan?
- F1-tulokkaan harteille sysätään hirmuiset paineet – Franco Colapinto Alpinen varakuljettajaksi
- F1-lupauksen tilanteessa shokkikäänne – Jack Doohanille luvassa karmea kohtalo?
- Valtteri Bottakselle useita tarjouksia huippusarjasta – suomalainen kieltäytyi
- Kilpailukielto lähestyy Max Verstappenia – hollantilainen uhmakkaana: ”En muuta ajotyyliäni sen takia”