Lotus: Räikkösen ja Grosjeanin pohja-ajat eivät tulleet hakemalla

Lotus-tallipäälllikkö Eric Boullier kertoo nähneensä useita myönteisiä merkkejä viime viikon Jerezin testeissä tallin uuden E21-auton suhteen. Kuljettajat Kimi Räikkönen ja Romain Grosjean olivat ilmeisen tyytyväisiä ensikokemukseensa ajokistaan, Boullier sanoo.
– Ensinnäkin ajajilta saatava palaute muutaman ensimmäisen kierroksen jälkeen on erittäin tärkeää; jos heidät näkee nousevan autostaan hymyssä suin, tietää, että auto on peruspaketiltaan hyvä. Oli mukava nähdä sekä Kimi että Romain hymyilemässä.
– Pystyimme myös ajamaan kohtuullisia kilometrimääriä, mikä on aina rohkaisevaa tuotaessa uusi auto radalla ensimmäistä kertaa.
Auto vaikuttaa tässä vaiheessa paitsi luotettavalta, myös nopealta, joskin tavan mukaisesti tallipomo varoittaa tekemästä asiasta kovin radikaaleja johtopäätöksiä. Boullier kuitenkin sanoo, että Grosjeanin keskiviikkona ja Räikkösen perjantaina kellottamat nopeimmat ajat tulivat luonnostaan.
– Viimeisenä esiin nousseena seikkana auton yleinen vauhti näytti lupaavalta molempien kuljettajiemme ajamana. Tietenkään kierrosajat eivät kerro voimasuhteista näin aikaisessa vaiheessa kautta, mutta on aina plussa, jos on kärjessä pyrkimättä siihen erityisesti.
– Se ei tarkoita, että tulemme olemaan maailmanmestareita, mutta tiedämme, että auto toimii hyvin ja siitä on kiittäminen kaikkia osallisia.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- McLaren-tähdeltä painava viesti kotikisansa alla – ”Älkää buuatko hänelle”
- Max Verstappenilta huolestunut päivitys
- Valtteri Bottaksen nimi nostettiin jälleen esiin – F1-floppitalli vaihtamassa kuskia toistamiseen
- Rangaistus – Kimi Antonellilta kallis sukellus
- Lando Norrisin painekattila kesti – Sauber-kuskille uran ensimmäiset MM-pisteet
- F1-kisassa dramaattinen startti – Max Verstappen kolattiin ulos kisasta
- F1-sarjan klassikkokisalle pitkä jatkosopimus
- Tuukka Taposella ankea viikonloppu Itävallassa
- Lando Norrisilta häikäisevää ylivoimaa Itävallassa – Max Verstappenin aika-ajot pieleen
- Kalle Rovanperä ajoi ulos ja keskeytti
- Rangaistus – Kimi Antonellilta kallis sukellus
- Sebastian Vettel neuvottelee paluusta F1-ympyröihin – tästä on kyse
- Tuukka Taponen jälleen tositoimissa – tässä Itävallan GP -viikonlopun lähetysajat
- Keskeytys – Tuukka Taponen kolattiin tylysti ulos
- Mercedes-pomolta jättipaljastus: Talli neuvottelee Max Verstappenin kanssa
- Lando Norris palasi ja tykitti pohja-ajan – McLarenit karkumatkalla
- F1-debytantti säväytti harjoituksissa – George Russell nopein
- Tuukka Taposelle jättipettymys Itävallassa
- Valtteri Bottaksen nimi nostettiin jälleen esiin – F1-floppitalli vaihtamassa kuskia toistamiseen
- Sergio Perezin tilitys: ”Tiedän Red Bullin katuvan päätöstään”