Grosjeanilta paljastus Räikkösestä ja Alonsosta: "Yhtäläisyyksiä on paljon"

Romain Grosjean on ehtinyt ajaa formula ykkösissä kahteen otteeseen. Työnantajana on ollut samainen organisaatio molemmilla kerroilla – joskin eri nimillä – mutta yhtäläistä on myös se, että tallikavereina molemmissa tapauksissa on ollut maailmanmestari.
Vuonna 2009 ranskalainen korvasi Renaultilla Nelsinho Piquet’n Fernando Alonson tallikaverina ja nyt kaudella 2012 Grosjeanin E20:n sisarautossa istuu Kimi Räikkönen.
26-vuotias kertoo tuoreessa F1Racing-lehdessä, että mahdollisuus oppia tällaisilta kuljettajilta on korvaamatonta. Hän myös paljastaa, että Räikkönen ja Alonso eivät ole kuljettajina kovin erilaisia.
– Olen ollut onnekas sikäli, että minulla on ollut kaksi maailmanmestaria tallikavereina. Se on auttanut minua paljon kehittymään. He ovat hyvin erilaisia personaallisuuksia, mutta yhtäläisyyksiä on paljon, Grosjean sanoo.
– He pyrkivät aina saamaan parhaan irti autosta, he tietävät mitä he haluavat, eivätkä he ikinä anna periksi. Ne ovat todellisia vahvuuksia, jotka ovat auttaneet myös minua olemaan antamatta ikinä periksi.
– Silverstonessa olin viimeinen ensimmäisen kierroksen jälkeen. Joko annat periksi ja keskeytät tai puristat koko kisan ajan ja hankit pisteitä. Se tapa, jolla he ajavat, auttaa minua kehittämään ajoani, mutta kenties sen seuraaminen, että miten he lähestyvät kilpa-ajoa on vielä suurempi apu.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Mutkaton suomalainen nettikasino
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Kommentti: Flavio osaa myydä, mutta tätä tarinaa ei osteta
- Vahvistus: Jack Doohanille potkut – mutta vain hetkeksi?
- F1-tallissa shokkilähtö: Formuloihin porttikiellon saanut kohupersoona nousee tallipäälliköksi
- Ferrarilla kuohuu: Lewis Hamilton sanaharkassa tallipäällikön kanssa Miamin GP:n jälkeen – ”Älä ole noin herkkä”
- Lähde: F1-tulokas on saanut potkut – tuttu korvaaja nähdään radalla jo ensi viikolla
- Lewis Hamilton turhautui Ferrarin toimintaan Miamin GP:ssä – ”Pitäkää teetauko, kun mietitte sitä”
- McLarenin ylivoimaa Miamissa – Max Verstappenin törkytemppu pilasi voittotaistelun
- Miamin GP:n alla hätkähdyttävä näky – Paras kuskiparaati ikinä?
- Lewis Hamiltonilta huolestuttava paljastus Ferrarista – ”Williams on meitä nopeampi”
- McLaren-pomo syyttää Red Bullia valehtelusta – ”Eivät he mitään ihmeitä tee”
- Lähde: F1-tulokas on saanut potkut – tuttu korvaaja nähdään radalla jo ensi viikolla
- F1-kuskin potkut lipsahti ulos suorassa tv-lähetyksessä? – Näin vastaa tallipäällikkö
- Miamin sprinttikilpailun tulokset uusiksi – kolme kuskia pisteiltä ulos
- Ferrarilla kuohuu: Lewis Hamilton sanaharkassa tallipäällikön kanssa Miamin GP:n jälkeen – ”Älä ole noin herkkä”
- McLarenin ylivoimaa Miamissa – Max Verstappenin törkytemppu pilasi voittotaistelun
- Red Bullin toisen auton kirous jatkuu – tiimiltä nolo kämmi
- Max Verstappenilta jälleen mestarillista venymistä – Ferrarin vauhti kateissa
- Lewis Hamiltonilta huolestuttava paljastus Ferrarista – ”Williams on meitä nopeampi”
- McLaren-pomo syyttää Red Bullia valehtelusta – ”Eivät he mitään ihmeitä tee”
- Miamin GP:n sprintissä mieletöntä draamaa – Max Verstappen putosi viimeiseksi