Ferrari huolissaan Alonson useista ongelmista – "Hyvin epätavallista"

Fernando Alonson eiliset ongelmat, jotka keskeyttivät ennenaikaisesti hänen molemmat perjantaisessionsa, ovat pieni huolenaihe Ferrarin tekniikkapomo Pat Frylle.
– Mekaanikoilla ei todellakaan ollut aikaa tylsistyä tänään (perjantai)! Meillä oli joitain luotettavuusongelmia Fernandon autossa, mikä tarkoitti sitä, että emme päässeet läpi suunniteltua ohjelmaa, Fry sanoo tallin kotisivulla.
– On hyvin epätavallista, että meillä on kolme ongelmaa kolmella eri osa-alueella – moottorissa, jarruissa ja vaihdelaatikossa – samana päivänä. Näin ollen meidän täytyy katsoa hyvin tarkkaan mitä tapahtui huolehtiaksemme siitä, että niin ei tapahdu uudestaan.
Launtain harjoitukset tulevat tarpeeseen paitsi siipien säätöjen osalta, myös renkaiden suhteen. Eilisen perusteella suuria eroja kumiseosten välillä ei löytynyt.
– Sen perusteella mitä olemme nähneet, on todella tiukkaa ja oikean downforce-tason löytäminen tulee olemaan avaintekijä aika-ajoissa ja kisassa.
– Mitä tulee renkaisiin, tämän päivän perusteella on vaikea sanoa kumpi toimii paremmin. Meillä on yhä tunti vapaita harjoituksia huomenna (lauantai) oppiaksemme enemmän.
Voita Onnenpyörästä 5-2000€ palkinto!
- Pyöritä suomenkielisen Lataamo-kasinon Onnenpyörää ja voita isosti!
- Talleta 10€, niin pääset ilmaiseksi pyörittämään Onnenpyörää.
- Voitat vähintään 5€ ja maksimivoitto on 2000€. Palkinnon saat tekemäsi talletuksen päälle.
- Esapekka Lappi aloitti vahvimmin Sardiniassa – Kalle Rovanperällä edessä iso haaste
- Mick Schumacherista lohduton arvio – ”Tilanne ei ole suotuisa”
- F1-tulokas kurvasi itselleen lisäaikaa: ”Tätä minä haluan nähdä”
- Näin näet Sardinian MM-rallin kaikki erikoiskokeet – ratkaisuhetket näkyvät ilmaiseksi
- Huono varikkopysähdys hankaloitti Valtteri Bottaksen pistejahtia – ”Pysyttiin kuitenkin kaiteiden välissä”
- Max Verstappenin dominanssi jatkuu myös Monacossa – palkintokorokkeelle nousee jättiyllättäjä!
- Aston Martinin virhe maksoi Fernando Alonsolle jopa voiton Monacossa – myös Ferrarilta käsittämätöntä tunarointia
- Monacon lähdössä kolisi – tuomaristolle heti rutkasti töitä
- Monacossa jättiyllätyksen makua – Onnistuuko Sergio Perez tekemään mahdottomasta mahdollisen? Tässä Monacon GP:n lähtöjärjestys
- Ferrari-tähdelle mojova rangaistus Monacon aika-ajojen vaaratilanteesta – kärkikolmikkoon nousee täysi yllättäjä!
- Hondan hankaaminen tulossa Red Bullille kalliiksi – ”Emme olisi todellakaan tehneet sitä”
- Ferrari-tähdelle mojova rangaistus Monacon aika-ajojen vaaratilanteesta – kärkikolmikkoon nousee täysi yllättäjä!
- Näin näet Sardinian MM-rallin kaikki erikoiskokeet – ratkaisuhetket näkyvät ilmaiseksi
- Charles Leclercin vaarallinen temppu jäi lähetyksen ulkopuolelle – katastrofi senttien päässä
- Aston Martinin virhe maksoi Fernando Alonsolle jopa voiton Monacossa – myös Ferrarilta käsittämätöntä tunarointia
- Mika Häkkinen näytti kameroille, millainen auto tallista löytyy – ”Kun tällä laittaa hanaa, 1000 hevosvoimaa lähtee hyrräämään”
- F1-tulokas kurvasi itselleen lisäaikaa: ”Tätä minä haluan nähdä”
- Heikki Kovalaiselta kritiikkiä Valtteri Bottaksen suuntaan Viaplayn lähetyksessä – ”Hänen pitäisi antaa enemmän aikaa kilpa-ajamiselle”
- Monacossa jättiyllätyksen makua – Onnistuuko Sergio Perez tekemään mahdottomasta mahdollisen? Tässä Monacon GP:n lähtöjärjestys
- Fernando Alonso letkautti oman mielipiteensä Lewis Hamiltonin tilanteesta – ”Hän itse aina sanoo…”