Ecclestone myöntää vihanpidon – "Hän ei ole ollut erityisen mukava minulle"
Mercedes-tallipäällikkö Ross Brawnin ja formula ykkösten kaupallisten oikeuksien omistajan Bernie Ecclestonen välit vaikuttavat jännittyvän päivä päivältä.
Saksalaisraportit ovat kevään aikana jo ehtineet pelotella Mercedeksen vetäytymisellä F1-sarjasta, sillä raporttien mukaan Ecclestone on tarjonnut uuden Concorde-sopimuksen puitteissa hyvin pientä osaa sarjan tuloista tallille.
F1-pomo selitti taannoin syyksi tarjoukselle sen, että tulot riippuvat tallien ”menestyksestä ja historiasta”, vihjaten, että Mercedeksellä ei ole juuri kumpaakaan.
YallaF1 kertoo, että Brawn on vaatinut suurempaa osuutta tuloista perustuen siihen, että nykyinen Mercedes on ehtinyt niittää menestystä muiden nimien ja omistajien alaisuudessa. Ecclestone ei ole kuitenkaan suostunut tähän.
Saksalaisraportin mukaan kaksikon välit ovat niin jännittyneet, että F1-pomo ei suostunut yhteiseen haastatteluun Brawnin kanssa.
– Hän ei ole koskaan ollut erityisen mukava minulle, Ecclestone sanoi.
Raportin mukaan Mercedeksen vetäytyminen on todellinen uhka brittien vihanpidon vuoksi.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Max Verstappen ryhtyi toimiin uusien F1-autojen parantamiseksi – keskustelut käynnissä FIA:n kanssa
- Lewis Hamilton paljasti: Ferrarin kohuttu takasiipi tulossa Kiinan kisaan
- Paljastus – Hondan F1-projekti oli myöhässä jo ennen alkujaan
- Kuliseissa käydään keskusteluja – kiinalainen autojätti liittymässä F1-sarjaan?
- Carlos Sainz nosti esiin huolen F1:n uusista säännöistä: ”Tuntui todella vaaralliselta”
- Robin Räikkönen, 11, esitteli osaamistaan: ”Täydellinen viikonloppu”
- Max Verstappen loikkaa toisen lajin pariin kesken F1-kauden
- F1-sarja otti rajun palauteryöpyn vastaan – säännöt saattavat muuttua jo seuraavan kisan jälkeen
- Kenian MM-ralli 2026: Aikataulu, erikoiskokeet, osallistujat ja televisiointi
- Kuinka paljon tienaat rallista? Näin Janni Hussi kommentoi asiaa podcastissa
- Lewis Hamilton pelkää Mercedeksen vilppiä – ”Olen pettynyt tuomaristoon”
- Kenian MM-ralli 2026: Aikataulu, erikoiskokeet, osallistujat ja televisiointi
- Valtteri Bottakselta paljastus – tämän takia ero tallikaveriin revähti
- Ott Tänakista liikkuu huhuja rallimaailmassa – nyt virolainen astui esiin
- F1-mestarisuosikkia epäillään kahdesta sääntörikkeestä – tästä on kyse
- Max Verstappen latasi jälleen täyslaidallisen uusista autoista: ”Voit tehdä tuota menemällä kotiin pelaamaan Mario Kartia”
- Valtteri Bottaksen kilpailu ohi kesken kaiken
- Australian GP:ssä shokkikäänne ennen starttia – Oscar Piastri ajoi seinään
- Jari-Matti Latvala ja Janni Hussi voittoon heti kauden avauksessa
- Suosikin viitta on jaettu – Paljastuiko Mercedeksen ylivoima jo harjoituksissa?
Mercedes-tallipäällikkö Ross Brawnin ja formula ykkösten kaupallisten oikeuksien omistajan Bernie Ecclestonen välit vaikuttavat jännittyvän päivä päivältä.
Saksalaisraportit ovat kevään aikana jo ehtineet pelotella Mercedeksen vetäytymisellä F1-sarjasta, sillä raporttien mukaan Ecclestone on tarjonnut uuden Concorde-sopimuksen puitteissa hyvin pientä osaa sarjan tuloista tallille.
F1-pomo selitti