Mercedes ilmoittautui paalutaistoon – Cadillacilla uskomaton vikasuma
Monacon GP -viikonloppu jatkui lauantaina, kun ohjelmassa oli kolmannet ja samalla viimeiset vapaat harjoitukset ennen aika-ajoja.
Ferrari jatkoi lauantain alkajaisiksi vahvoja otteitaan ja muun muassa Viaplayn F1-asiantuntija Mika Salo noteerasi heti session alussa punaisten autojen sekä Mercedeksen istuvuuden Monacon rataan.
– Lyhentää rataa huomattavan paljon, kun pystyy oikasee tosta noin. Harva tiimi pystyy ajamaan täällä noin, ihasteli Salo Ferrari-auton käytöstä.
– Ferrarit ja Mersut tulee yli kuin ei olisi kanttikiviä ollenkaan.
Cadillac sen sijaan ei ihastuttanut, vaan päinvastoin. Perjantain kakkostreenissä Sergio Perezin jarrut syttyivät tuleen ja nyt oli Valtteri Bottaksen vuoro kohdata ongelmia. Suomalainen joutui heti harjoitustunnin alussa nilkuttamaan takaisin varikolle, kun etujarrut jumittivat. Vikasuma olikin lopulta uskomaton, kun myös Perez valitti etujarrujensa olevan jälleen tulessa, joten Cadillacilla ei olla saatu ongelmia selvitettyä.
Molemmat kuskit pääsivät takaisin radalle noin 20 minuutin korjaustöiden jälkeen. Bottas ehti kerätä 16 kierrosta ja nopein aikakierros riitti sijaan 20. Taakse jäi molemmat Aston Martinit. Eroa kärkeen tuli noin 2,7 sekuntia ja tallikaveri oli jälleen huolestuttavasti puoli sekuntia ripeämpi.
Mercedes ilmoittautui toden teolla paalutaistoon mukaan, kun Kimi Antonelli esitteli väkeviä otteita pitkin kolmatta harjoitusta. George Russellilla sen sijaan on vielä tekemistä, kun britti ei vaikuta ehtivän tallikaverinsa kyytiin.
Punaisilta lipuiltakaan ei vältytty, kun Haas-tallin Oliver Bearman täräytti kaiteisiin session loppupuolella. Ajoja ehdittiin kuitenkin jatkamaan vielä neljän minuutin verran.
Antonelli pamautti lopulta todella väkevän kärkiajan, kun Ferrarit joutuivat toteamaan MM-kärjen ensimmäistä kertaa Monacossa nopeammaksi. Charles Leclerc oli kakkonen, jäädes runsaat kolme kymmenystä Lewis Hamiltonin ollessa kolmas lähes samalla erolla.
George Russell oli neljäs ja jäi tallikaveristaan hurjat seitsemän kymmenystä, joten brittikuskilla riittää hiottavaa iltapäivän aika-ajoihin. Viiden kärjen täytti Max Verstappen, joka jäi jo lähes sekunnin Antonellista.
Seuraavaksi ohjelmassa on aika-ajot, joka käynnistyy kello 17:00 Suomen aikaa. Päätösharjoitusten tuloslista alla.
Monacon GP:n 3. harjoitukset
- Kimi Antonelli, Mercedes
- Charles Leclerc, Ferrari +0,327
- Lewis Hamilton, Ferrari +0,331
- George Russell, Mercedes +0,763
- Max Verstappen, Red Bull +0,942
- Oscar Piastri, McLaren +0,978
- Gabriel Bortoleto, Audi +1,100
- Isack Hadjar, Red Bull +1,157
- Lando Norris, McLaren +1,286
- Nico Hülkenberg, Audi +1,330
- Esteban Ocon, Haas +1,558
- Carlos Sainz, Williams +1,616
- Pierre Gasly, Alpine +1,760
- Oliver Bearman, Haas +1,767
- Liam Lawson, RB +1,867
- Alex Albon, Williams +2,081
- Arvid Lindblad, RB +2,198
- Sergio Perez, Cadillac +2,225
- Franco Colapinto, Alpine +2,459
- Valtteri Bottas, Cadillac +2,731
- Fernando Alonso, Aston Martin +2,847
- Lance Stroll, Aston Martin +3,201
LUE LISÄÄ
- McLaren hakee käännettä vaikeaan kauteensa – Belgiaan tulossa päivityksiä
- Toto Wolffilta tyly viesti George Russellille
- Ahveniston ensimmäinen Drift Masters oli jättimenestys – yli 12 700 katsojaa
- Sébastien Ogierilta vahva näkemys MM-sarjan tulevaisuudesta – vaatii yhtä merkittävää muutosta
- Entinen F1-pomo: Max Verstappen menetti tilaisuutensa – ”Hän katuu sitä varmasti”
- Täyskäännös: F1-kisa perutaan sittenkin – myös loppukauden kisoja vaarassa
- Ott Tänakilta mielenkiintoinen kommentti mahdollisesta MM-paluustaan
- George Russellilta varoitus talleille: F1-kauden todellinen testi on vielä edessä
- Belgian GP:stä povataan energiakatastrofia – ”Vähemmän tehoa kuin F2-autoissa”
- Drift Masters: Ahvenisto haastoi maailman parhaat – Jack Shanahan palasi voittajaksi
- McLaren-kuski pyytää potkuja F1-tehtävistä – ”En oikeastaan välitä enää”
- Suomen Drift Masters 2026: Tulokset
- Täyskäännös: F1-kisa perutaan sittenkin – myös loppukauden kisoja vaarassa
- Drift Masters: Krisse Aalto teki historiaa Ahvenistolla – seitsemän suomalaista Top 32:een
- Lauri Heinosen kotikisa oli jo vaarassa – kilpakumppani pelasti viime hetkellä
- Suomen Drift Masters 2026: Aikataulu, suomalaiskuskit ja livelähetykset
- Robin Räikkösen otteet vakuuttavat – asiantuntija antoi arvionsa IS:lle
- Belgian GP:stä povataan energiakatastrofia – ”Vähemmän tehoa kuin F2-autoissa”
- Kova vahvistus kotimaiseen ralliin – Hyundai-tähti saapuu Tampereelle
- Ott Tänakilta mielenkiintoinen kommentti mahdollisesta MM-paluustaan

