Kimi Antonelli paalulle Miamissa – McLaren epäonnistui, Verstappen kakkoseksi
Miamin GP:n aika-ajot tarjosivat täyskäännöksen voimasuhteisiin: McLarenin odotettu dominointi suli paineen alla, George Russell jäi kauas kärjestä, Max Verstappen yllätti nousullaan ja lopulta show’n varasti nuori Kimi Antonelli huippukierroksellaan.
Miamin aika-ajoihin lähdettiin poikkeuksellisen mielenkiintoisista asetelmista, kun McLaren oli noussut viikonlopun suurimmaksi puheenaiheeksi vahvan sprinttivauhtinsa ansiosta. Odotukset brittitallin suorituskyvystä olivat korkealla, mutta aika-ajojen ensimmäinen osio tarjosi heti myös yllätyksiä, kun Oscar Piastri oli pitkään putoamisvaarassa. McLaren-kuljettaja ajoi vasta 16.sijalle, mutta se riitti niukasti jatkopaikkaan – eroa karsiutumiseen jäi vain reilut kaksi kymmenystä.
Osion lopussa Kimi Antonelli nousi kärkiaikaan tuoreilla renkailla, mutta Max Verstappen oli vahva myös käytetyillä renkailla ja säästi uutta sarjaa myöhempiin osioihin.
Suomalaisittain Valtteri Bottasin aika-ajot päättyivät aika-ajojen ensimmäiseen osioon. Vastoin sprintin aika-ajoja ja sprinttikilpailua, Bottas päihitti kuitenkin tallikaverinsa Sergio Perezin, mikä on tärkeä mittari suomalaisen kehityksestä.
Gabriel Bortoleto hylättiin sprintistä teknisen rikkeen vuoksi, ja hänen osallistumisensa aika-ajoihin oli vaakalaudalla. Lopulta Audi-kuljettaja pääsi radalle, mutta hänen ainoa kierrosyrityksensä keskeytyi, kun auton jarrut syttyivät tuleen kesken session. Tilanne aiheutti myös lyhyen viivästyksen aika-ajojen jatkumiseen.
Jos julkaisu ei näy laitteellasi, voit avata sen myös täällä.
McLaren horjui – Max Verstappen iski väliin
McLarenin vahva vire sai kolauksen toisessa osiossa. Lando Norris epäonnistui ensimmäisellä yrityksellään, eikä saanut puhdasta kierrosta alle heti alkuun. Tallikaveri Oscar Piastri puolestaan kamppaili yhä teknisten ongelmien kanssa, jotka olivat vaivanneet jo ensimmäisessä osiossa.
Samaan aikaan Max Verstappen käytti tilanteen hyväkseen. Red Bull -kuljettaja iski kärkipäähän vakuuttavalla vedolla ja lähetti selkeän viestin: hän on jälleen mukana kisaamassa kärjen kahinoissa.
Alpine onnistui jälleen erinomaisesti, kun talli sai molemmat autonsa viimeiseen osioon. Pierre Gaslyn lisäksi erityisesti Franco Colapinton suoritus oli huomionarvoinen, sillä nuori kuljettaja ajoi uransa toista kertaa 10 parhaan joukkoon; ensimmäistä kertaa tällä kaudella.
Jos julkaisu ei näy laitteellasi, voit avata sen myös täällä.
Kimi Antonelli säväytti jälleen
Ratkaisuhetkillä aika-ajojen kolmannessa osiossa Kimi Antonellin huippukierros piti pintansa, vaikka haastajia riitti viimeiseen asti. Italialaisen 1.27,798 oli koko viikonlopun kovin noteeraus ja asetti muille kovan paineen.
Viimeisillä vedoilla Max Verstappen oli ainoa kuljettaja, joka onnistui parantamaan selvästi. Hollantilainen puristi kierroksestaan kaiken irti ja nousi toiseksi, mutta jäi silti 0,166 sekunnin päähän Antonellista.
Asetelmat sunnuntain kilpailuun ovat näin entistä herkullisemmat, kun voimasuhteet kärjessä vaikuttavat tasaisemmilta kuin kertaakaan tällä kaudella. Miamin GP:n aikataulut & televisiolähetysten aikataulut sekä kaikki tilastot löydät täältä.
Miamin aika-ajot 2026
- Kimi Antonelli, Mercedes, 1:27.798
- Max Verstappen, Red Bull, +0.166
- Charles Leclerc, Ferrari, +0.345
- Lando Norris, McLaren, +0.385
- George Russell, Mercedes, +0.399
- Lewis Hamilton, Ferrari, +0.521
- Oscar Piastri, McLaren, +0.702
- Franco Colapinto, Alpine, +0.964
- Isack Hadjar, Red Bull, +0.991
- Pierre Gasly, Alpine, +1.012
- Nico Hulkenberg, Audi, –
- Liam Lawson, Racing Bulls, –
- Oliver Bearman, Haas, –
- Carlos Sainz, Williams, –
- Esteban Ocon, Haas, –
- Alexander Albon, Williams, –
- Arvid Lindblad, Racing Bulls, –
- Fernando Alonso, Aston Martin, –
- Lance Stroll, Aston Martin, –
- Valtteri Bottas, Cadillac, –
- Sergio Perez, Cadillac, –
- Gabriel Bortoleto, Audi, –
LUE LISÄÄ
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Valtteri Bottas putosi Miamin aika-ajojen avausosiossa – yksi asia kääntyi silti hänen edukseen
- Kimi Antonelli paalulle Miamissa – McLaren epäonnistui, Verstappen kakkoseksi
- Charles Leclercin varoitus kävi toteen – McLaren dominoi Miamin sprinttiä
- Alex Zanardi on kuollut – Mika Salo: ”Hän eli rankan elämän”
- McLaren järisytti voimasuhteita Miamin sprintin aika-ajoissa
- Ferrari säväytti Miamissa – Mercedes vaisu, Aston Martin jumissa varikolla
- Valtteri Bottakselta hurja paljastus sairaudestaan: ”Olin kuin huumeaddikti”
- F1-pomo uhkasi sabotoida Valtteri Bottaksen uraa – suomalaisen vastaus ei jätä kylmäksi
- FIA jakoi selvän viestin uusista moottorisäännöistä: ”Emme voi olla autoteollisuuden panttivankeja”
- Cadillac erikoisvärityksellä ensimmäiseen kotikilpailuunsa
- F1-pomo uhkasi sabotoida Valtteri Bottaksen uraa – suomalaisen vastaus ei jätä kylmäksi
- Jenkkikuski muistelee F1-mahdollisuuttaan – kertoo olleensa Kimi Räikköstä nopeampi
- Kanarian MM-rallin tulokset – Sami Pajarille jälleen huippusijoitus
- Juha Kankkunen jyrähti tähtikuskille – IL: ”Hänen täytyy miettiä”
- FIA jakoi selvän viestin uusista moottorisäännöistä: ”Emme voi olla autoteollisuuden panttivankeja”
- Heikki Kovalainen jakoi pysäyttävän kuvan F1-vuosiltaan
- Valtteri Bottakselta hurja paljastus sairaudestaan: ”Olin kuin huumeaddikti”
- Cadillac erikoisvärityksellä ensimmäiseen kotikilpailuunsa
- David Coulthardilta tyly arvio Aston Martinista – nosti esiin ison mokan
- Red Bullilta merkittävä muutos jo Miamiin

