McLaren uskoo tehneensä läpimurron Kiinan GP:n katastrofin jälkeen
F1:n hallitseva maailmanmestaritalli McLaren koki Kiinan GP:ssä täydellisen epäonnistumisen, kun kumpikaan auto ei päässyt starttaamaan kilpailuun. Tallipäällikkö Andrea Stella näkee tilanteessa silti yllättävän positiivisen puolen: tiimi uskoo ottaneensa merkittävän askeleen voimanlähteen ymmärtämisessä.
Sunnuntaiaamuna Shanghaissa hallitsevan maailmanmestarin Lando Norrisin autoon ilmeni sähkövika voimanlähteessä, eikä auto poistunut varikolta lähtöruutuun siirtymistä varten. Norris joutui näin kirjaamaan uransa ensimmäisen DNS-tuloksen 154. kilpailussaan.
Juuri ennen lämmittelykierroksen alkua myös Norrisin tallikaverin Oscar Piastrin auto työnnettiin pois lähtöruudukosta. Tallin mukaan kyseessä oli samankaltainen, mutta erillinen sähkövika voimanlähteessä.
McLarenin kausi ei ole jatkunut siitä, mihin se jäi
McLaren ei ole aloittanut kauttaan toivotulla tavalla. Australian avauskilpailussa vain Norris näki ruutulipun, sijoittuen viidenneksi. Tulos oli olosuhteisiin nähden kohtuullinen, mutta kärkitallit Mercedes ja Ferrari olivat selvästi edellä.
Piastrin kausi on alkanut erityisen vaikeasti. Kotikilpailu Australiassa jäi ajamatta, ja Kiinassa hän joutui keskeyttämään jo ennen starttia. Näin ollen australialaisesta tuli ensimmäinen F1-kuljettaja, joka on kirjannut kaksi peräkkäistä DNS-tulosta kauden kahdessa ensimmäisessä osakilpailussa.
Kyseessä oli samalla McLarenille ensimmäinen kerta sitten vuoden 2005 Yhdysvaltain GP:n, kun kumpikaan tallin auto ei päässyt starttaamaan kilpailuun.
Stella uskoo McLarenin kurssin kääntämiseen
Vaikeuksista huolimatta tallipäällikkö Andrea Stella näkee tilanteessa myös positiivista. Hänen mukaansa tiimi on ottanut merkittäviä askeleita Mercedes -voimanlähteen ymmärtämisessä ja tehneen asiassa läpimurron.
– Suurin haitta siitä, ettemme päässeet osallistumaan kilpailuun, on mestaruuspisteiden menetys, Stella manasi Kiinan tapahtumia RacingNews365in mukaan.
– Tällä hetkellä Mercedes näyttää olevan omassa kategoriassaan, ja me olemme hieman lähempänä Ferraria. Tavoitteemme on kuitenkin taistella kärkisijoista – ja nyt menetämme koko ajan maata.
– Uskon, että opimme nyt hyvin nopeasti, ja sen perusteella mitä opimme Australiassa ja sprintissä, olemme itse asiassa hyvässä tilanteessa erityisesti voimanlähteen hyödyntämisen osalta.
McLarenin kisakuntoa mitataan seuraavan kerran Japanin GP:ssä 27.-29.3. – katso täältä aikataulut ja paljon muuta!
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Max Verstappen taisteli vian kanssa pitkään – Red Bull pahoittelee
- Valtteri Bottas sai kovan rangaistuksen – paljasti nyt hämmentävän syyn
- Jari-Matti Latvala podcastissa: Kalle Rovanperän sytyttämä buumi kantaa hedelmää – ”Menee 4–5 vuotta”
- Herkullinen vihjaus tulevaisuuden F1-myllyistä – “1200 hevosvoiman megamoottorit”
- Nyt tuli rajua tekstiä – entinen F1-tähti vaatii Max Verstappenille ajokieltoa
- Milloin jysähtää jättipotti? Podcast: Jari-Matti Latvalalta kova arvio Sami Pajarista
- Palaako Ott Tänak rallin MM-sarjaan? Toyota-pomolta suorat sanat
- Valtteri Bottaksen ja tallikaverin välinen video leviää – ”Vielä komeakin”
- F1-tähti latasi suoraan sääntöfarssista: ”Käytännössä ihan samanlaisia kuin ennen”
- Suomalaisvalmentaja paljasti Ylelle, mitä Kalle Rovanperän pitäisi nyt tehdä
- F1-pomo uhkasi sabotoida Valtteri Bottaksen uraa – suomalaisen vastaus ei jätä kylmäksi
- Viaplay: Valtteri Bottakselta raju avautuminen – ”Maku lähti koko lajista”
- Kimi Antonelli sanoi yhden sanan – ja Kimi Räikkönen nousi heti mieleen
- Suomalaisvalmentaja paljasti Ylelle, mitä Kalle Rovanperän pitäisi nyt tehdä
- Palaako Ott Tänak rallin MM-sarjaan? Toyota-pomolta suorat sanat
- Valtteri Bottakselta hurja paljastus sairaudestaan: ”Olin kuin huumeaddikti”
- Sääntöviilaukset eivät vakuuttaneet McLaren-tähteä – ”Akustosta on päästävä eroon”
- FIA-pomolta paljastus: F1-sarja palaa V8-moottoreihin
- Valtteri Bottas putosi Miamin aika-ajojen avausosiossa – yksi asia kääntyi silti hänen edukseen
- Sää sotki suunnitelmat: Miamin osakilpailu alkaa kolme tuntia aiemmin