Formula 1 -sarjan johto sekä tallit harkitsevat sääntöjen muuttamista tällä kaudella kenties jo kuluvan kuun lopun Japanin kisaan mennessä, uutisoi The Race.

Keskustelut aloitetaan heti ensi viikonlopun Kiinan GP:n jälkeen. Uudet moottorit ja autot ovat jakaneet mielipiteitä runsaasti, kallistuen kuitenkin negatiiviseen suuntaan. Ketterämmät ja kevyemmät autot sekä maaefektin vähentäminen on saanut kiitosta, mutta uusi energiankäyttötapa akuston suhteen on kovan kritiikin alla.

Monet kuskit ilmaisivat mielipiteensä siitä, että akuston hallinta on liian hallitseva osa suorituskykyä. Simppelisti ilmaistuna kuljettajat joutuvat ajamaan autoa tavalla, josta suurin osa ei nauti. Australian GP:ssä nähtiin kolminkertainen määrä ohituksia edellisvuosien kisoihin verrattuna, mutta monien mielestä kisaamisesta on tehty keinotekoista.

LUE MYÖS: Karuja kommentteja – näin F1-kuskit ottivat uudet säännöt vastaan

FIA:n pomot ja tallipäälliköt ovat hyväksyneet sen tosiasian, ettei uusien autojen energiankäyttö ole sopivalla tasolla. Asiasta on julkaisun mukaan keskusteltu jo talvitestien jälkeen, mutta hätiköityihin ratkaisuihin ei haluttu ryhtyä. F1-pomot halusivat nähdä millaista kilvanajo olisi, jotta oikeanlaisiin muutoksiin olisi helpompi tarvittaessa ryhtyä. Sen lisäksi Albert Parkin rata on yksi kalenterin huonoimmista näyttämöistä sähköenergian hallinnan osalta.

Asiaa punnitaan ensi viikonlopun Kiinan GP:n jälkeen. Sääntöjä viilataan jo maaliskuun lopun Japanin kisaan, mikäli niin lyhyellä aikataululla on mitään mahdollista tehdä, jonka jälkeen suunnitelmissa on viilata lisää. Lähi-idän konfliktin takia F1-sarjassa saatetaan nähdä Japanin GP:n jälkeen viiden viikon tauko, jolloin isompiin muutoksiin olisi mahdollisuus.

Mitä sitten viilattaisiin?

Isoin aihe pöydällä on viilata energian käyttöä ja kuinka sitä hallittaisiin paremmin keräämisen ja käyttämisen osalta. On puhuttu teknisestä termistä, jota kutsutaan englanniksi nimellä ”super clipping”. Sillä tarkoitetaan tilannetta, jossa auto lataa akustoa suoralla täydellä kaasulla mentäessä tai nopeassa mutkassa puolikaasulla. Tällä toimintaperiaatteella MGU-K toimii tavallaan käänteisesti ladatessaan akustoa. Tätä rajattomasti tekemällä kuskit pystyisivät paljon helpommin ylläpitämään korkeaa latausta.

Toinen vaihtoehto olisi laskea käytettävää maksimitehoa. Tämä tarkoittaisi vähemmän hevosvoimia, mutta samalla kuskeilla olisi enemmän aikaa käyttää boost-toimintoa.

Kolmannessa vaihtoehdossa The Racen mukaan tutkittaisiin sitä, onko polttomoottorista revittävissä enempää tehoja irti.

FIA:n yksipaikkaisten sarjojen johtajan Nikolas Tombazisisin mukaan vaihtoehtoja on useita, mikäli muutoksiin ryhdytään.

– Tallit toivoivat, että pysyisimme näissä järjestelyissä sen aikaa, että voisimme tutkia asiaa kunnolla sitten, kun tarjolla on enemmän dataa. Tarkoituksena on Kiinan jälkeen tutkia energianhallintatilannetta, kommentoi Tombazis.

– Meillä on muutamia ässiä hihassa, joita emme halunneet esitellä ennen ensimmäistä kisaa hätiköidysti. Tuumaamme asiaa yhdessä tallien kanssa Kiinan jälkeen.

Jopa Mercedes-pomo Toto Wolff on varovaisen avoin muutoksille, vaikka hänen johtama tallinsa kaasutteli kauden avauskilpailussa kaksoisvoittoon.

– Olemme kaikki tämän lajin osakkeenomistajia. Meillä pitää olla hieno spektaakkeli, parhaat autot sekä kuljettajat maailmassa ja fanien mielenkiinto. Siksi meidän täytyy katsoa tuotetta, tuumaa Wolff.

– Kuljettajien näkökulma on tärkeä, mutta Stefano Domenicali (F1-sarjan toimitusjohtaja) sanoo fanien olevan hänelle tärkeitä. Sitä meidän täytyy punnita.

– Jos sitä pitää viilata, niin sitten viilataan. Mielestäni meillä on pelivaraa F1-sarjassa tehdä aina tuollaisia päätöksiä, sanoi Mercedes-pomo.

Kiinan GP on samalla myös ensimmäinen sprinttiviikonloppu, joten lisää tartuntapintaa on enemmänkin luvassa. Kaiken tarvittavan infon ensi viikonlopun karkeloista löydät kisasivultamme.

LUE LISÄÄ