Tulevan F1-kauden ainut tulokas Arvid Lindblad hyppäsi ensimmäistä kertaa tallinsa uuden kilpurin puikkoihin Imolassa tiistaina.

Viime viikonloppuna esitelty VCARB03-niminen kilpuri pääsi radalle sateisissa olosuhteissa ja ohjelmassa oli vain pieni sääntöjen sallima 15 kilometrin koeajo. Keskiviikkona Racing Bullsin on tarkoitus ajaa enemmän perinteisen ”kuvauspäivän” merkeissä.

VCARB03-kilpuri päätyi heti hietikolle. Kuva: All Over Press

Lindbladin vähäiset ajohommat keskeytyivät kuitenkin välittömästi, kun 18-vuotias brittiläis-ruotsalainen lipsautti uuden ajokkinsa hietikolle. Harmittoman näköisessä tilanteessa auto jumittui hiekkaan ja kilpuri tuotiin mitä ilmeisimmin onneksi vaurioitta lavetilla takaisin varikolle. Tilanteesta on tarjolla fanin kuvaamaa videomateriaalia, jonka näet alta.

Jos upotus ei näy, saat sen auki klikkaamalla tästä.

LUE LISÄÄ