Pikkuformuloissa kummallinen tilanne – tallin kuskikatras vanhempi kuin puolella F1-sarjasta
Formula 2 -sarjassa kilpailevalla Hitech-tallilla on kummallinen tilanne, sillä heidän kuskikatraansa koostuu harvinaisen iäkkäästä kaksikosta ensi kaudella.
Yleensä alemmista formulaluokista mieleen juolahtaa ensimmäisenä se, että kyseessä on nuorempien kuljettajien näytönpaikka ennen mahdollista loikkausta F1-sarjaan. Erilaisiakin reittejä kohti formulamaailman huippua on toki mahdollista yrittää, kuten Hitech-tallin Colton Herta sekä Ritomo Miyata yrittävät osoittaa.
Herta on monelle F1-sarjaa seuraavalle tuttu nimi, vaikka amerikkalaiskuski onkin ajanut edelliset seitsemän kautta jenkkisarja IndyCaria. Herta on pyörinyt kuskispekulaatioissa jo oikeastaan useamman vuoden, mutta todellista mahdollisuutta kuninkuusluokkaan ei ole avautunut. Cadillacin mukaantulon myötä hänen unelmansa säilyy kuitenkin hengissä, kun hänestä leivottiin tulokastallin testikuljettaja. Ensi vuonna 26 vuotta täyttävä Herta on harvinaisen kokenut ratinvääntäjä F2-sarjaan ja kaiken mennessä nappiin tavoitteena on hakea kisakuskin pestiä Cadillacilta kaudeksi 2027.
Hertan tuleva tallikaveri Miyata on niin ikään normaalia kypsyneempi kuljettaja F2-sarjaan 26 vuoden iässään. Esimerkiksi F1-sarjasta löytyy kymmenen Miyataa nuorempaa kuskia, mukaanlukien tänä vuonna mestariksi ajanut Lando Norris. Miyata on Toyotan kuskiohjelman prospekti ja taskusta löytyy muun muassa Japanin Super Formula -sarjan mestaruus parin vuoden takaa. Samaan formulasarjaan hyppää mukaan ensi kaudella Suomen Kalle Rovanperä.
Vain viideltä F1-tallilta löytyy keskiarvoltaan vanhempi kuskikatras kuin Hitechilta ensi vuonna. Muun muassa Racing Bullsin molemmat kuljettajat ovat nuorempia kuin Herta ja Miyata, vaikka Liam Lawson ja Arvid Linblad ovat käyneet jo ajamassa F2-sarjassakin.
Jos Hitech pääsee nauttimaan normaalia kokeneemmasta kuskikaksikosta F2:ssa, pätee sama tilanne myös F1-sarjassa tulokastiimi Cadillaciin. Valtteri Bottaksen ja Sergio Perezin johtaman jenkkitallin keski-ikä on koko sarjan korkein.
LUE LISÄÄ
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Näin näet Ruotsin MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Lewis Hamilton lataa suorat sanat uuden aikakauden F1-autoista – ”Tämän ymmärtämiseen tarvitsee tutkinnon”
- Talvitestien ensimmäinen päivä purkissa – näin kävi Valtteri Bottakselle
- Fernando Alonso vihjaa: yksi kuski voi olla vaikeuksissa uudella F1-kaudella
- Cadillac asettaa maltilliset tavoitteet debyyttikauteen – Valtteri Bottas saa vain haaveilla pistesijoista?
- Mercedes-kuljettaja liikenneonnettomuudessa – nuorukaisen tilasta uutta tietoa
- Legendaarinen elokuvaohjaaja haastaa Valtteri Bottaksen Cadillacin oikeuteen – mieheltä miljoonavaatimus
- Viralliset talvitestit käyntiin tällä viikolla – tässä testipäivien aikataulu
- Valtteri Bottaksen F1-auto esiteltiin Super Bowlissa – tällainen on Cadillacin väritys
- Vuoden ajotauko teki Valtteri Bottaksesta paremman F1-kuljettajan – ”Se auttoi minua”
- IS: Uutta tietoa Jari-Matti Latvalasta ja Janni Hussista
- Talvitestien ensimmäinen päivä purkissa – näin kävi Valtteri Bottakselle
- Näin näet Ruotsin MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Fernando Alonso vihjaa: yksi kuski voi olla vaikeuksissa uudella F1-kaudella
- Vuoden ajotauko teki Valtteri Bottaksesta paremman F1-kuljettajan – ”Se auttoi minua”
- Bottaksen Cadillacille lisätestipäivä, jota ennen autojulkistus Super Bowlissa
- Valtteri Bottas tienaa jälleen miljoonia – katso F1-kuljettajien palkat kaudella 2026
- Valtteri Bottaksen F1-auto esiteltiin Super Bowlissa – tällainen on Cadillacin väritys
- Legendaarinen elokuvaohjaaja haastaa Valtteri Bottaksen Cadillacin oikeuteen – mieheltä miljoonavaatimus
- Kalle Rovanperän entinen kartanlukija Jonne Halttunen sai huippupestin Toyotalta