Virallinen vahvistus: Tässä ovat Mercedeksen ensi kauden kuljettajat
Mercedeksen F1-tallilta tuli keskiviikkona iso uutinen, kun se vahvisti molemmat ensi kauden kuljettajansa.
Uutispommilta kuitenkin vältyttiin, sillä saksalaisvalmistajan puikoissa nähdään jatkossakin George Russell sekä Kimi Antonelli.
Russellin sopimusta tosin hierottiin yllättävän pitkään, eikä tässäkään kohtaa vielä paljastettu brittikuskin sopimuksen kestoa, joka jättää jälleen oven auki spekulaatioille. Joka tapauksessa ainakin ensi kauden ratin takana ovat Mercedeksen omaa junioriohjelman satoa. Russell on ollut etenkin tällä kaudella todella vahva, voittaen jo kaksi kilpailua. Antonelli puolestaan on käynyt omia kasvukipujaan läpi tulokaskaudellaan, mutta on välillä väläytellyt vauhtiaan.
– Kyse oli vain siitä, että koska tämä tapahtuu, kommentoi tallipäällikkö Toto Wolff.
Mediassa spekuloitiin Russellin pitkittävän tarkoituksella neuvotteluja saadakseen paremmat ehdot sen jälkeen, kun Mercedes epäonnistui Max Verstappenin houkuttelemisessa.
– Tahdoimme ottaa oman aikamme ja varmistaa sen, että kaikki osapuolet ovat tyytyväisiä. George ja Kimi on todistanut olevansa vahva parivaljakko ja jatkamme matkaamme intoa puhkuen, luki Wolffin osalta tiedotteessa.
Russell on ollut jo pitkään Mercedeksen toiminnassa mukana ja ensi kaudella tulee kymmenen vuotta täyteen siitä, kun hän allekirjoitti ensimmäisen Mercedes-sopimuksensa juniorina.
– Olen ylpeä, kun jatkamme tätä yhteistä matkaa. Tämä on ollut menestyksekäs yhteistyö, enkä malta odottaa mitä kaikkea edessämme on, etenkin suurien sääntömuutosten astuessa voimaan ensi vuonna, veisteli britti.
Antonellin suoritustaso oli Kanadan GP:n palkintosijan jälkeen välillä jopa niin heikkoa, että hänenkin tulevaisuuttaan ehdittiin hetki spekuloida. Nuori italialainen voi kuitenkin huokaista helpotuksesta, kun tuoreena muistissa on vielä edellisten kisojen peräkkäiset TOP 5 -sijoitukset.
– Olen oppinut niin paljon ensimmäisenä vuotena F1:ssä hyvien ja haastavampienkin asioiden osalta, kommentoi Antonelli.
– Se on tehnyt minut vahvemmaksi, ei pelkästään ajajana, vaan myös tallikaverina. Haluan kiittää Totoa ja kaikkia Brackleyssä sekä Brixworthissa heidän jatkuvasta tuestaan.
Mercedeksellä on vielä loppukaudella isot panokset, vaikka mestaruus menikin jo McLarenille. Talli taistelee tiukasti valmistajien pisteiden toisesta sijasta, joka tuo runsaasti lisää menestysmiljoonia resurssipuolelle.
Mercedeksen vahvistettua kuljettajansa, jää ensi kaudeksi enää neljä paikkaa auki. Yksi Red Bullilla, kaksi heidän sisartallissaan RB:llä, sekä Alpinen toisen kuskin pesti. F1-kausi jatkuu tulevana viikonloppuna Texasin Austinissa.
LUE LISÄÄ
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Max Verstappen loikkaa toisen lajin pariin kesken F1-kauden
- F1-sarja otti rajun palauteryöpyn vastaan – säännöt saattavat muuttua jo seuraavan kisan jälkeen
- Kenian MM-ralli 2026: Aikataulu, erikoiskokeet, osallistujat ja televisiointi
- Kuinka paljon tienaat rallista? Näin Janni Hussi kommentoi asiaa podcastissa
- Karuja kommentteja – näin F1-kuskit ottivat uudet säännöt vastaan
- Haas-tallin Oliver Bearman kommentoi F1:n uutta boost-järjestelmää – “Paikoin todella tehokas”
- Max Verstappen latasi jälleen täyslaidallisen uusista autoista: ”Voit tehdä tuota menemällä kotiin pelaamaan Mario Kartia”
- Valtteri Bottaksen kisa täynnä ongelmia: ”On näköjään vielä tehtävää”
- Australian GP 2026 – F1 | Tulokset
- F1-kauden avauksesta Mercedeksen juhlaa – uudet säännöt tarjosivat sähäkkää kisaamista
- Lewis Hamilton pelkää Mercedeksen vilppiä – ”Olen pettynyt tuomaristoon”
- IL: Valtteri Bottas laukoi suorat Cadillacin tilanteesta: ”Se on fakta”
- Valtteri Bottakselta paljastus – tämän takia ero tallikaveriin revähti
- Ott Tänakista liikkuu huhuja rallimaailmassa – nyt virolainen astui esiin
- F1-mestarisuosikkia epäillään kahdesta sääntörikkeestä – tästä on kyse
- Max Verstappen latasi jälleen täyslaidallisen uusista autoista: ”Voit tehdä tuota menemällä kotiin pelaamaan Mario Kartia”
- Valtteri Bottaksen kilpailu ohi kesken kaiken
- Australian GP:ssä shokkikäänne ennen starttia – Oscar Piastri ajoi seinään
- Jari-Matti Latvala ja Janni Hussi voittoon heti kauden avauksessa
- Valtteri Bottas palaa lähtöruudukkoon rangaistus niskassaan – linjasi tavoitteen Cadillacin debyyttikaudelle