Viime kauden päätteeksi F1-uransa ainakin toistaiseksi päättänyt Sergio Perez on avautunut viime kauden tapahtumista.

Meksikolaiskonkari allekirjoitti viime vuonna alkukaudesta jatkosopimuksen Red Bullin kanssa, mutta juurikin siitä alkanut alamäki surkeiden suoritusten merkeissä tarkoitti sitä, että hänet sysättiin sivuun. Perez puhui asiasta Desde el Paddock -podcastissa. Hän koki Red Bullin jättäneen hänen puoliskonsa pilttuuta usein oman onnensa nojaan.

– Päätöksiä tehtiin, koska heillä oli liikaa sellaisia paineita, jotka he loivat itse. Allekirjoitin sopimuksen Monacossa, mutta seuraavasti kisasta lähtien puhuttiin vain minun tulevaisuudesta sopimuksesta huolimatta, aloittaa Perez.

Perezin mukaan talli ei suojellut häntä median myllerrykseltä, eikä Red Bullin puolelta tehty mitään spekulaatioiden laannuttamiseksi.

– Heidän olisi ollut helppoa suojella vain sanomalla, että tässä on meidän kuskimme kahdeksi vuodeksi, mutta niin ei tehty. Siitä lähtien kukaan ei puhunut mistään muusta kuin Red Bullista joka kisassa, jatkaa meksikolainen.

– Lopulta meidän puolella pilttuuta oli jatkuvasti kauheat paineet. Se vaikutti myös insinööreihin ja muihin, jotka olivat siinä mukana ja se maksoi lopulta meille todella paljon, tilittää Perez.

Red Bull korvasi kokeneen meksikolaisen lopulta Liam Lawsonilla, joka ei saanut laitteita laulamaan sitäkään vähää. Lawson ehti ajaa vain kaksi kilpailua, ennen kuin oli Yuki Tsunodan vuoro, eikä japanilainenkaan ole saanut juurikaan sen kummempia tuloksia aikaiseksi.

Red Bullin neuvonantaja Helmut Marko syytti Pereziä viime vuonna siitä, ettei tallin työntekijät saaneet ansaitsemiaan bonuksia, koska Perezin suoritukset tiputtivat energiajuomatallin valmistajien pisteissä kolmanneksi. Tällaisia kommentteja ei olla kuultu tänä vuonna, vaikka talli on pudonnut vielä pykälää alemmas. Meksikolaisen mukaan Red Bull on tänä vuonna katunut päätöstään sysätä hänet sivuun.

– Tiedän heidän sisimmässään olevan pahoillaan ja tiedän sen erittäin luotettavasta lähteestä. Ihmiset luulevat, että olen tyytyväinen siitä, mutta ei. Meillä oli hyvä tiimi, joka lopulta kuihtui kasaan pala palalta, sanoo Perez.

Meksikolaisen näkemyksen mukaan alamäki alkoi Adrian Neweyn (pääsuunnittelija) lähdön myötä, jolloin auton suorituskyky alkoi nopeasti sakkaamaan tietyillä osa-alueilla.

– Ongelmat kertyivät hänen lähdettyään. Sen jälkeen lähti myös Jonathan Wheatley (urheilujohtaja), joka oli myös merkittävä palanen tiimiä, tuumasi Perez.

Perez yrittää mitä ilmeisimmin palata F1-sarjaan kisakuskin rooliin ensi kaudeksi. Todennäköisin vaihtoehto on tulokastalli Cadillac, johon on myös vahvasti tyrkyllä toinen kokenut konkari Valtteri Bottas.

LUE MYÖS: Autosport: Valtteri Bottas noussut Cadillacin ykkösvaihtoehdoksi

LUE LISÄÄ