Keskeytys – Tuukka Taponen kolattiin tylysti ulos

Suomen formulalupaus Tuukka Taposen F3-sarjan sprinttikilpailusta ei jäänyt lauantaina paljoa kerrottavaa.
Taposen aika-ajot menivät perjantaina pieleen ja lähtöruutu oli täten vasta 19:s. Suomalainen piti paikkansa avauskierroksella, mutta kilpailu päättyi ennen kuin se ehti edes kunnolla alkaa.
Christian Ho sukelsi Taposen kylkeen Red Bull Ringin kakkosmutkassa, eikä Ferrari-akatemian lupauksella ollut tilanteessa mitään tehtävissä.
Kilpailu jatkui nopeasti turva-auton jälkeen ja sprintissä nähtiin hyvää taistelua sijoituksista. Paalupaikan aika-ajojen 12:lla sijalla perinyt James Wharton yritti vimmatusti pysyä keulilla.
Samalla pistekärki Rafael Camara oli hieman helisemässä. Brassi ajautui puoliksi hiekalle ja Camaraa pisteissä kakkosena jahtaava Nikola Tsolov kuittasi. Turva-autoa tarvittiin toistamiseen kilpailun puolivälin jälkeen, ku Brando Badoer sukelsi Charlie Wurzin kylkeen. Kaksikosta jälkimmäinen joutui jättämään kilpailun kesken ja tilanne oli aikalailla samanlainen kuin Taposen kohdalla.
ART-tallin vaikeaan kauteen saatiin piristysruiske, kun Wharton onnistui pitämään piikkipaikkansa loppuun asti. Voitto on tiimille kauden ensimmäinen, joka tietysti kirpaisee suomalaisittain. Taponen on ollut pitkin kautta tallin ykköstykki, mutta epäonni on ollut läsnä edellisissä kisoissa.
Toiseksi ajoi Alessandro Giusti, joka nousi samalla pisteissä viidenneksi ohi Taposen. Kolmas oli ensimmäistä kertaa F3:ssa palkintopallille ajanut Ugo Ugochukwu.
Taisto F3-sarjan herruudesta tiivistyi Tsolovin ollessa neljäs ja Camaran jäädessä tylysti vasta kymmenenneksi. Tsolov lähtee sunnuntain pääkilpailuun paalupaikalta.
F3-sarjan pääkilpailu ajetaan sunnuntai-aamuna kello 09:25 Suomen aikaa.
LUE LISÄÄ
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Useat lähteet: Valtteri Bottas allekirjoittanut F1-sopimuksen
- Ford ottamassa odotettua suurempaa roolia Red Bullilla
- Ferrari-pomo Lewis Hamiltonista: ”Liioittelee ongelmiaan”
- Huhupuheet romukoppaan – Max Verstappenilta selkeä viesti Mercedeksen suuntaan
- Muistatko Kimi Räikkösen kaikkien aikojen avauskierroksen? Tuttu vauhtivuoristorata hamuaa takaisin F1-kalenteriin
- Entinen tallipäällikkö latasi kovan arvion Lewis Hamiltonista
- Lähteet: Sergio Perez palaa F1-sarjaan
- Red Bull kriisissä? – henkilöstöä uhkaa luikkia muualle
- Ferrarilla suunnitteilla hyvin rohkea ratkaisu
- Taas uusi tallikaveriehdokas Valtteri Bottakselle
- Muistatko Kimi Räikkösen kaikkien aikojen avauskierroksen? Tuttu vauhtivuoristorata hamuaa takaisin F1-kalenteriin
- Entinen tallipäällikkö latasi kovan arvion Lewis Hamiltonista
- Huhupuheet romukoppaan – Max Verstappenilta selkeä viesti Mercedeksen suuntaan
- Useat lähteet: Valtteri Bottas allekirjoittanut F1-sopimuksen
- Ferrari-pomo Lewis Hamiltonista: ”Liioittelee ongelmiaan”
- Ford ottamassa odotettua suurempaa roolia Red Bullilla