Sensaatiotulokas parahteli tuskissaan aika-ajoissa – tästä oli kyse

Racing Bulls -tulokas Isack Hadjar kuului Japanin GP:n aika-ajojen suuriin onnistujiin lauantaina.
Nuori ranskalainen kaasutteli seitsemänteen lähtöruutuun ja taakse jäivät muun muassa heittämällä tuore tallikaveri Liam Lawson sekä Red Bullille nostettu Yuki Tsunoda.
Aika-ajot olivat kuitenkin menossa pieleen jo alkumetreiltä alkaen, kun Hadjarin kuultiin valittavan jonkinlaista ongelmaa jatkuvasti tiimiradioon Q1-osiossa.
– En tiedä mikä tässä on vikana. En pysty yhtään keskittymään ja tiedän kierrosaikaa olevan runsaasti saavutettavissa. En vain kykene ajamaan, tuskaili Hadjar heti session alussa.
Hadjar ei jostain syystä puhunut suoraan koetusta ongelmastaan, vaan jatkoi etenkin katsojien kannalta mystistä radioviestintäänsä hänen ajaessa uudemman kerran takaisin radalle.
– Jos tämä pilaa aika-ajomme, niin olen pahoillani. Edelleen sama ongelma, edelleen sama ongelma ohjaamossa, viestitti nuori ranskalainen.
Hadjar paljasti aika-ajojen jälkeen, että kyseessä oli vain liian kireälle vedetyt turvavyöt, joka aiheutti ikävää kipua hytissä. Tulokas joutuikin ajamaan kovan tuskan siivittimänä aika-ajojen ensimmäisen osion, sillä hänellä ei ollut nopeiden kierrostensa välissä aikaa nousta autosta ja hypätä takaisin saadakseen vyöt paremmin.
Hadjar onnistui kuitenkin taistelemaan tiensä toiseen osioon, jolloin he ehtivät pilttuussa tämän operaation tekemään. Lopulta kova puristus vöissä kannatti, sillä ranskalaisnuorukainen saavutti erinomaiset lähtöasetelmat sunnuntain kilpailuun.
– Se oli painajaismaista. Koitin vain selviytyä läpi ja rehellisesti sanoen olen ylpeä siitä kierroksesta, jonka sain Q1:ssä, kommentoi Hadjar Sky Sportsille.
– Tajusin jo kolmannessa mutkassa, että tämä ei tule menemään hyvin ja itse asiassa ajoin heti lähes ulos. Mutta olen kunnossa ja minun piti vain hypätä ulos autosta ja takaisin Q1:n ja Q2:n välissä, selvitti ranskalainen.
LUE LISÄÄ
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- F1-sarjassa jäljellä viimeinen kolmannes – tässä Azerbaidžanin GP:n lähetysajat
- Cadillacin F1-projektista kantautuu positiivisia merkkejä
- Williamsin valitus meni läpi – F1-tähden rangaistuspisteet poistettiin
- Sebastien Ogier juhlii voittoa Chilessä
- Kalle Rovanperä tuskin voittaa Chilessä
- Kalle Rovanperä tekee komeaa nousua Chilessä
- Dramaattinen perjantaipäätös – Ott Tänak ajoi ulos
- Kalle Rovanperälle karmea takaisku Chilessä
- Onko tässä syy F1-tähden jatkopahvin viivästykseen? – ”Syöttää Toto Wolffille omaa lääkettä”
- Näin näet Chilen MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Kalle Rovanperä tekee komeaa nousua Chilessä
- Williamsin valitus meni läpi – F1-tähden rangaistuspisteet poistettiin
- Cadillacin F1-projektista kantautuu positiivisia merkkejä
- Kalle Rovanperälle karmea takaisku Chilessä
- Kalle Rovanperä tuskin voittaa Chilessä
- Dramaattinen perjantaipäätös – Ott Tänak ajoi ulos
- Sebastien Ogier juhlii voittoa Chilessä
- F1-sarjassa jäljellä viimeinen kolmannes – tässä Azerbaidžanin GP:n lähetysajat