Lähde: Näin Max Verstappen voi purkaa Red Bull -sopimuksensa
Red Bull -tähti Max Verstappenin tulevaisuus on jatkuvan spekulaation alaisena, vaikka kausi on pistetaulukkoa katsoessa startannut suhteellisen hyvin.
Hallitseva mestari on viiden kisaviikonlopun jälkeen MM-pisteissä kolmantena, vain 12 pistettä sarjaa johtavaa Oscar Piastria jäljessä. Siitä huolimatta media rummuttaa Verstappenin siirtyvän Aston Martinille, Mercedekselle tai pitävänsä jopa välivuoden tämän kauden jälkeen.
Hollantilaisella on kuitenkin nykyinen Red Bull -sopimuksensa voimassa kauden 2028 loppuun, joten mistä tällaiset spekulaatiot kumpuaa?
Viime vuonna energiajuomatallin kulisseissa pelattiin myrskyisää valtataistelua, jonka lisäksi Red Bull -pomo Christian Hornerin ahdistelujupakka löi vyyhtiin oman lisämausteensa. Kaiken tämän yhteydessä suunnitteluguru Adrian Newey lähti lätkimään ja se olikin viime kaudella yksi lähtölaukauksista Verstappenin tulevaisuuden pyörittelylle.
Verstappenin sopimuksen purkupykälistä on keskusteltu myös jo pitkään, joista yksi paljastui viime kaudella. Mikäli neuvonantaja Helmut Marko olisi passitettu pihalle, olisi Verstappen ollut myös vapaa lähtemään. Marko sai jäädä, vaikka tiimin johdossa jotkut olisivat hänet ulos halunneetkin, joten Verstappenkin jäi. Kierrokset laski tapauksen osalta kauden edetessä, eikä neljännen peräkkäisen maailmanmestaruuden voittamisestakaan ollut ainakaan haittaa.
Kiuasta on kuitenkin löylytetty kuluvan alkukauden aikana uudestaan, kun Red Bullin suorituskyky on heitellyt runsaasti ratakohtaisesti. Esimerkiksi Japanin GP:n voitto vaihtui viikon päästä Bahrainissa ongelmien sävyttämään kuudenteen sijaan. Viime viikonloppuna Saudi-Arabissa vauhti oli jälleen kohdallaan ja hollantilainen täräyttikin paalulle ja sijoittui niukasti toiseksi.
Muun muassa Sky Sportsin mukaan Red Bullilla hikoillaan siitä huolimatta, jotta Verstappen saadaan pidettyä tallissa jatkossakin. Sivuston lähteiden mukaan nelinkertainen mestari on vapaa loikkaamaan kilpailijoiden leiriin, mikäli hän ei F1-sarjan kesätauolla ole pisteissä kolmen parhaan joukossa.
LUE LISÄÄ
- Drift Masters -finaali 2026: Tulokset
- Chilen MM-ralli 2026: Aikataulu, televisiointi ja tilanneseuranta
- Sami Pajari iski pohjat Chilen MM-rallissa – nousu kohti kärkeä alkoi!
- Paalupaikka! Tuukka Taposelta supersuoritus Madridissa
- Mercedes vahva Espanjan GP:n harjoituksissa – uusi näyttämö napsi lopulta uhrinsa
- Taas ulosajo! Takamoto Katsutalle karu alku Chilessä – Sami Pajari jäi kauas kärjestä
- Max Verstappen latasi suoran arvion Robin Räikkösestä
- F1-kuski povaa Espanjan GP:stä kaaosta – ”Laittaisin rahani punaisen lipun puolesta”
- MTV: Kalle Rovanperä latasi suorat sanat Sami Pajarin tilanteesta
- Chilen MM-rallin perjantain aikataulu ja tv-lähetykset
- IL: Mika Salo laukoi suorat sanat Robin Räikkösen Red Bull -sopimuksesta
- Kalle Rovanperä julkaisi mystisen videon – unelmaprojekti alkamassa!
- Suomalaislupaus dominoi Italiassa – sarjajohto jo 97 pistettä
- Chilen MM-ralli 2026: Aikataulu, televisiointi ja tilanneseuranta
- MM-rallissa iso käänne – Toyota ja Hyundai nostivat kädet pystyyn
- Drift Masters -finaali 2026: Aikataulu, suomalaiskuskit ja livelähetykset
- WRC-tähti etsii uutta tallia – ”Aika alkaa käydä vähiin”
- Chilen MM-rallin torstain aikataulu ja tv-lähetykset
- Huhumylly kiihtyy – Robin Räikkönen, 11, hyppäsi F1-auton kyytiin
- Kalle Rovanperä julkaisi jälleen mystisen päivityksen