Miksi Red Bull toi ”väärän” takasiiven? – Tässä mahdollinen selitys
Mestaritalli Red Bull kummastutti Las Vegasin GP -viikonlopun avauspäivänä takasiipiratkaisullaan.
Energiajuomatalli saapui syntisten kaupunkiin ilman matalan downforcen takasiipiratkaisua ja Max Verstappen ja Sergio Perez hävisivät runsaasti aikaa radan pitkillä suorilla kilpailijoihin nähden.
RB20-kilpuri oli arviolta seitsemän kilometriä tunnissa hitaampi suorilla kuin kärkiautot ja kierrosajassa se tarkoittaa noin kuuden kymmenyksen tappiota. Red Bullin nähtiin hieman trimmanneen takasiipiään ensimmäisen ja toisen treenin välissä, mutta ratkaisu on auttamatta riittämätön kilpailijoihin, joilla on varta vasten suunniteltu konsepti mukanaan.
– Meillä ei ole toista takasiipeä, eli pienempää, kuten kilpailijoillamme. Olisihan siitä runsaasti apua, kommentoi Red Bullin neuvonantaja Helmut Marko.
Samaan aikaan varikolla ihmeteltiin, että miksei Red Bull lennätä pikaisesti toisenlaista siipiratkaisua Las Vegasiin. Vastaus tähän on se, ettei tallilla yksinkertaisesti ole sellaista välttämättä olemassakaan, kuten jo aiemmin tällä kaudella Italian Monzassa saatiin osviittaa.
Tämän puolestaan uskotaan liittyvän budjettikattoon, kirjoittaa RacingNews365. Red Bull on päättänyt käyttää rahojaan muualle, eikä tällaiset tilanteet ole aiemmin päässeet yllättämään tallin dominoidessa F1-sarjaa kaksi edellistä kautta. Kilpailu on kiristynyt tällä kaudella, eikä Red Bull ole päässyt yhtä helpolla kuin aiemmin.
Red Bull -kuljettajat olivat vaikeuksissa paikallista aikaa torstai-iltana ajetuissa harjoituksissa. Energiajuomatallin autot löytyivät toisissa harjoituksissa vasta sijoilta 17 ja 19.
LUE LISÄÄ
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuukka Taponen Ferrarin tuesta: ”Jos olisin tehnyt huonoa työtä, en olisi enää mukana”
- Video: F1-tulokas täräytti uuden auton välittömästi ulos
- Tässä se vihdoin on – Audi esitteli ensimmäisen F1-autonsa
- Mercedeksen mestariautojen takana ollut John Owen jättää F1:n
- Janni Hussi näkee yhteistyön Teemu Sunisen kanssa väylänä saavuttaa unelmat
- Mika Salo Tuukka Taposesta: ”Tiedän hänen ruoskivan itseään viime kaudesta”
- Kalle Rovanperälle arvokas oppitunti – päätti viikonlopun makeaan suoritukseen
- Tuleeko Elfyn Evansista maailmanmestari? Jari-Matti Latvala nosti huolenaiheen esiin
- Mikkelin SM-ralli 2026 – tulokset, kuskit ja kartturit
- Mahtava nousu! Kalle Rovanperä kampesi kympin sakkiin
- Mikkelin SM-ralli 2026 – tulokset, kuskit ja kartturit
- Mahtava nousu! Kalle Rovanperä kampesi kympin sakkiin
- Muistatko? Legendaarinen F1-talli halusi Valtteri Bottaksen – tämä kaatoi neuvottelut
- Kalle Rovanperälle arvokas oppitunti – päätti viikonlopun makeaan suoritukseen
- Näin näet Ruotsin MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Video: F1-tulokas täräytti uuden auton välittömästi ulos
- Tuukka Taponen lähtee uuteen F3-kauteen uuden tallin väreissä – tavoitteena mestaruus
- Tässä se vihdoin on – Audi esitteli ensimmäisen F1-autonsa
- Tuleeko Elfyn Evansista maailmanmestari? Jari-Matti Latvala nosti huolenaiheen esiin
- Mika Salo Tuukka Taposesta: ”Tiedän hänen ruoskivan itseään viime kaudesta”