Lähde: Ferrarin huippulupaus tehnyt jo sopimuksen F1-sarjaan – Valtteri Bottaksen mahdollisuudet hupenevat

Brittijulkaisu Daily Mail raportoi perjantaina, että Ferrarin superlupaus Oliver Bearman on tehnyt sopimuksen F1-talli Haasin kanssa.
Bearman on nähty tositoimissa kuninkuusluokassa kertaalleen. Alkukaudella nuori britti paikkasi umpilisäketulehduksesta toipuvaa Carlos Sainzia, ajaen pisteille Saudi-Arabian osakilpailussa.
Samalla nuorukaisesta tuli Ferrari-historian nuorin kuljettaja, sekä nuorin brittikuski koko sarjan historiassa.
F2-sarjassa Prema-tallin riveissä ajava Bearman ei ole kuitenkaan säväyttänyt junioriluokassa. Toista kauttaan sarjassa ajava Bearman on vasta pistetaulukon 13:a.
Haas on Bearmanille tuttu talli. Hän pääsi ajamaan harjoitussession tallin kanssa noin kuukausi sitten Imolassa. Haasin sekä Ferrarin yhteistyö tiedetään, joten akatemiakuskin siirtyminen amerikkalaistalliin ei tule yllätyksenä.
Uutinen on ikävä Valtteri Bottaksen kannalta. Suomalaiskuljettaja on vieläkin vaille sopimusta ensi kaudelle. Sauber/Audin projekti ei näytä haluavan suomalaista mukaansa, ja Williams on kääntänyt katseensa Sainzin suuntaan. Suomalaisen mahdollisuudet varmistaa ajopaikka hupenevat entisestään Bearmanin siirtyessä Haasille.
LUE MYÖS:

Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Autosport: Valtteri Bottas noussut Cadillacin ykkösvaihtoehdoksi
- Näin näet Kreikan Akropolis-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Lando Norris ja Charles Leclerc huiIivuorossa Itävallassa
- McLaren-tallista tipahti raju väite: ”He ovat päättäneet keskittyä Oscar Piastriin”
- Valtteri Bottakselta mieletön vihjaus – fanit riemastuivat: ”Bottas Cadillacille varmistunut”
- George Russell odottaa Max Verstappenin ratkaisua
- Flavio Briatore lyttää kohuväitteet kovin sanoin
- Max Verstappenista tuli kova väite Hollannista
- Lewis Hamilton tienannut hurjan omaisuuden
- Kimi Antonellin karu paluu kouluarkeen
- Sergio Perez tekemässä paluun Formula ykkösiin
- George Russellilla kova tarjous pöydällä – vaikea valinta
- Saako Lance Stroll potkut Aston Martinilta?
- Valtteri Bottakselta mieletön vihjaus – fanit riemastuivat: ”Bottas Cadillacille varmistunut”
- Rahan puute Valtteri Bottaksen uhkana
- Max Verstappenista tuli kova väite Hollannista
- George Russell odottaa Max Verstappenin ratkaisua
- McLaren-tallista tipahti raju väite: ”He ovat päättäneet keskittyä Oscar Piastriin”
- Lewis Hamilton tienannut hurjan omaisuuden
- Nico Rosbergilta tyly spekulaatio Lando Norrisista