EK8: Kalle Rovanperä tuskaili pohja-ajan: ”En pääse yhtään kovempaa tällä autolla”
Portugalin MM-rallin kahdeksas ja samalla päivän pisin erikoiskoe on takana. EK8:lla pohja-ajan vei nimiinsä Toyotan suomalaistähti Kalle Rovanperä.
Perjantainen ajopäivä on tähän mennessä ollut jännittävä erojen ollessa minimaalisen pieniä. Kuljettajat ovat yrittäneet säästää rengasta ja ajaa samalla mahdollisimman kovaa parhaansa mukaan, eikä suurempia rykäisyjä olla nähty suuntaan tai toiseen.
Aiemmalla pätkällä puhelimestaan nuotteja Elfyn Evansille lukeneen Scott Martinin nuottisekoiluksi paljastui inhimillinen virhe. Martin yksinkertaisesti unohti nuottivihkonsa maalialueelle ennen seitsemättä erikoiskoetta, joten loppupäivä mennään ilmeisesti puhelimen varassa.
EK8:lla kuskeilla oli jo selkeästi enemmän yritystä päällä ja pieniä irtiottoja yritettiin ottaa, mutta erot ei tunnu revähtävän millään. Rovanperä nappasi niukasti kilpailun ensimmäisen pohja-aikansa, mutta tuskailee silti edelleen autonsa ajettavuuden kanssa.
– Ei riitä, eron pitäisi olla isompi, mutta en pääse yhtään kovempaa tällä autolla. Ei ole niin hyvää ajoa kuin voisi olla, mutta koitetaan selviytyä viimeinen vielä, summasi Rovanperä.
Suomalainen kasvatti johtonsa rallin kärjessä sekunnin suuruiseksi, joten taisto on kiivas edelleen. Kaikessa hiljaisuudessa kärkitaistossa lymyilevä Ott Tänak lisäsi löylyä EK8:lla ja nousi Sébastien Ogierin ohi kolmanneksi.
Perjantaina ajetaan enää yksi pätkä, joka käynnistyy kello 19:50 Suomen aikaa. Kilpailun kokonaistilanne alla.
Portugalin MM-rallin tilanne, EK 8/22
- Kalle Rovanperä & Jonne Halttunen, Toyota
- Takamoto Katsuta, Toyota +1,0
- Ott Tänak, Hyundai +3,7
- Sébastien Ogier, Toyota +4,2
- Dani Sordo, Hyundai +8,5
- Thierry Neuville, Hyundai +12,9
- Adrien Fourmaux, M-Sport Ford +25,2
- Elfyn Evans, Toyota +1:28,8
- Grégoire Munster, M-Sport Ford +2:09,0
- Oliver Solberg, Skoda (WRC2) +3:14,0
- Yohan Rossel, Citroën (WRC2) +3:16,0
- Gus Greensmith, Skoda (WRC2) +3:26,6
- Nikolay Gryazin, Skoda (WRC2) +3:58,9
LUE LISÄÄ
- Paraguayn tapahtumat toivat muutoksen – Chilen MM-rallissa poikkeusjärjestely
- Max Verstappenilta täyslaidallinen – otti Red Bull -tuuraajat esimerkeiksi: ”En halua olla epäkunnioittava, mutta…”
- Drift Masters -finaali 2026: Aikataulu, suomalaiskuskit ja livelähetykset
- Näin Kimi Räikkönen kommentoi poikansa Red Bull -sopimusta
- Robin Räikkönen: sopimus F1-huipputallin kanssa!
- Valtteri Bottas: MM-kisat jäämässä väliin?
- Rallifaneille ilouutisia – legendaarinen kilpailu tekemässä paluuta MM-kalenteriin
- Suomalaislupaus dominoi Italiassa – sarjajohto jo 97 pistettä
- Kalle Rovanperältä iso uutinen – uusi perheenjäsen!
- Kalle Rovanperä julkaisi jälleen mystisen päivityksen
- Kalle Rovanperä julkaisi mystisen videon – unelmaprojekti alkamassa!
- Kimi Antonelli Ferrarin väreihin? Vastaus ei jättänyt paljoa arvailtavaa
- Suomalaislupaus dominoi Italiassa – sarjajohto jo 97 pistettä
- MM-rallissa iso käänne – Toyota ja Hyundai nostivat kädet pystyyn
- Huhumylly kiihtyy – Robin Räikkönen, 11, hyppäsi F1-auton kyytiin
- Kolmen kuukauden odotus päättyi – Monacon GP:n palkintokorokesijat jälleen uusiksi
- Kalle Rovanperä julkaisi jälleen mystisen päivityksen
- Kalle Rovanperältä iso uutinen – uusi perheenjäsen!
- Takamoto Katsutan kartanlukija sivuun – loukkaantui rajussa ulosajossa
- Valtteri Bottas: MM-kisat jäämässä väliin?