F1-rääväsuu pelästyi tallin taktisesta vedosta: ”Sain melkein sydänkohtauksen”
AlphaTaurin F1-kuljettaja Yuki Tsunoda vitsaili sunnuntaisen USA:n GP:n jälkeen tallin taktisesta vedosta, joka aiheutti ohjaamossa ylimääräisiä sydämentykytyksiä.
Japanilainen luuli autossaan olleen jotain vikaa, kun hänet kutsuttiin toiseksi viimeisellä kierroksella varikolle ajaessaan turvallisesti viimeisellä pistesijalla.
Räväköistä radiokommenteistaan tunnettu Tsunoda kuitenkin tajusi hetkeä myöhemmin, että tarkoituksena on vain metsästää kisan nopeimmasta kierroksesta saatavaa lisäpistettä. Tsunodalle aukesi mahdollisuus ylimääräiseen stoppiin, kun takana tullut Williamsin Alex Albon oli tarpeeksi kaukana viiden sekunnin aikarangaistus niskassaan.
Tsunodalla oli vain yksi kierros aikaa revittää ripein aika tauluun, jonka hän lopulta onnistuikin lataamaan. Samalla Lewis Hamiltonin sekä Charles Leclercin diskauksien myötä japanilainen tuplasi koko tallinsa pistepotin kuluvalta kaudelta.
– Sain melkein sydänkohtauksen, kun minun piti tulla varikolle, sillä luulin aluksi jossain olevan jotain vialla, kertoo Tsunoda Autosportille.
– Sitten kuulin meidän vain yrittävän nopeinta kierrosta, joten olin helpottunut, mutta kuitenkin pienet paineet niskassani. Onnistuimme kuitenkin sen saamaan, joten se menikin ihan hyvin, summasi japanilaiskuski.
Siinä missä kärkitallien kuskeille vastaavat tilanteet saattavat olla perus kauraa, oli Tsunodan kohdalla vastaava tilanne ensimmäinen laatuaan.
– Nautin siitä todella etenkin kaiken sen renkaiden säästelyn jälkeen. Yhtäkkiä täytyy mennä täysin aika-ajofiilikseen, joten se oli melko jännittävää, mutta samalla erittäin nautinnollista pidon määrän ja kevyen auton ansiosta, fiilisteli Tsunoda.
Tsunoda nappasi lopulta mukavat viisi MM-pistettä Austinista oltuaan lopullisissa tuloksissa kahdeksas ja lisäpiste kainalossaan. Pisteet olivat italialaistiimille elintärkeitä häntäpään taistelussa Haasia sekä Alfa Romeota vastaan. AlphaTauri pitää edelleen perää, mutta ero edellä olevaan Haasiin on enää vain kaksi pistettä ja Alfa Romeoon kuusi.
Kausi jatkuu jo ensi viikonloppuna Meksikossa. Ensi viikonlopun aikataulun ja lähetysajat näet tästä.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Max Verstappen taisteli vian kanssa pitkään – Red Bull pahoittelee
- Valtteri Bottas sai kovan rangaistuksen – paljasti nyt hämmentävän syyn
- Jari-Matti Latvala podcastissa: Kalle Rovanperän sytyttämä buumi kantaa hedelmää – ”Menee 4–5 vuotta”
- Herkullinen vihjaus tulevaisuuden F1-myllyistä – “1200 hevosvoiman megamoottorit”
- Nyt tuli rajua tekstiä – entinen F1-tähti vaatii Max Verstappenille ajokieltoa
- Milloin jysähtää jättipotti? Podcast: Jari-Matti Latvalalta kova arvio Sami Pajarista
- Palaako Ott Tänak rallin MM-sarjaan? Toyota-pomolta suorat sanat
- Valtteri Bottaksen ja tallikaverin välinen video leviää – ”Vielä komeakin”
- F1-tähti latasi suoraan sääntöfarssista: ”Käytännössä ihan samanlaisia kuin ennen”
- Suomalaisvalmentaja paljasti Ylelle, mitä Kalle Rovanperän pitäisi nyt tehdä
- F1-pomo uhkasi sabotoida Valtteri Bottaksen uraa – suomalaisen vastaus ei jätä kylmäksi
- Viaplay: Valtteri Bottakselta raju avautuminen – ”Maku lähti koko lajista”
- Kimi Antonelli sanoi yhden sanan – ja Kimi Räikkönen nousi heti mieleen
- Suomalaisvalmentaja paljasti Ylelle, mitä Kalle Rovanperän pitäisi nyt tehdä
- Palaako Ott Tänak rallin MM-sarjaan? Toyota-pomolta suorat sanat
- Sääntöviilaukset eivät vakuuttaneet McLaren-tähteä – ”Akustosta on päästävä eroon”
- FIA-pomolta paljastus: F1-sarja palaa V8-moottoreihin
- Valtteri Bottas putosi Miamin aika-ajojen avausosiossa – yksi asia kääntyi silti hänen edukseen
- Sää sotki suunnitelmat: Miamin osakilpailu alkaa kolme tuntia aiemmin
- Alex Zanardi on kuollut – Mika Salo: ”Hän eli rankan elämän”