Lewis Hamiltonin sopimuksesta lisätietoa – seitsenkertainen mestari jälleen F1-sarjan palkkakuningas?
Mercedes-tähti Lewis Hamiltonin miljoonatulot lisääntyvät entisestään uuden kaksivuotisen sopimuksen myötä.
Mercedes ja Hamilton hiljensivät torstaina kuukausia kestäneet spekulaatiot brittitähden tulevaisuudesta, kun seitsenkertainen mestari allekirjoitti kaksivuotisen jatkopahvin saksalaisvalmistajan kanssa.
Hamilton pysyy Mercedeksen kuljettajana ainakin kauden 2025 loppuun saakka ja Mercedeksen kuskikaksikko pysyy samana, kun talli ilmoitti samalla George Russellin olevan Mersun miehiä Hamiltonin tapaan seuraavat kaksi kautta.
Brittilehti Mirrorin mukaan Hamilton tienaisi kahdesta seuraavasta kaudesta peruspalkan osalta käsittämättömät 100 miljoonaa puntaa (n. 117 miljoonaa euroa) joka leipoisi brittikuskista jälleen F1-sarjan palkkakuninkaan. Red Bullin Max Verstappen nousi viime kaudella eniten tienaavaksi kuljettajaksi (n. 50,7 miljoonaa euroa) runsaiden menestysbonustensa ansiosta.
– Olen varma, että hän on pyytänyt sellaisia summia. Hän pitää itseään vähintään saman veroisena kuin Maxia ja hän tietää hänellä olevan vielä vauhtia, kommentoi entinen F1-kuski Martin Brundle Sky Sportsilla.
LUE MYÖS:
- Max Verstappen sivuaa Michael Schumacherin saavutusta – vain yksi kuski edellä
- Singaporen GP 2026 – F1: Aikataulu, TV, lähetysajat, tulokset
- Tältä Oliver Solbergin dramaattinen ulosajo näytti kuskin perspektiivistä – katso video
- Roope Korhonen taisteli voittoon Sardiniassa – eroa vain 0,7 sekuntia
- Valtteri Bottas pyysi talliltaan anteeksi Bahrainin GP:n jälkeen – tästä on kyse
- Toyota-pomolta jättipaljastus: ”Toivoin hänelle voittoa”
- Max Verstappen ja Lewis Hamilton nauroivat yhdessä oudolle farssille Malesiassa – ”Se oli kuin Lego-kisa”
- Bahrainin GP 2026 – F1: Tulokset
- MM-ralli 2026: Kuskien ja valmistajien pisteet
- Sami Pajari antoi kaikkensa – hieno MM-kausi päättyi pronssiin: ”Olen ollut onnekas”
- Sardinian MM-ralli 2026: Tulokset
- Esapekka Lapilta iso ilmoitus – ”Onko kukaan kiinnostunut?”
- Valtteri Bottas: F1-uran jatko vaakalaudalla?
- Katso video: Kalle Rovanperä testasi Toyotan uutta WRC27-autoa!
- MM-rallin aikataulu tänään – tv-lähetykset ja erikoiskokeet
- Maailmanmestaruus ratkeaa – katso täältä MM-rallin päätöspäivän aikataulu
- Sardinian rallin testierikoiskokeella tapahtuu – Sami Pajari huolestui heti
- Näitkö tätä? Näin Elfyn Evans reagoi Oliver Solbergin ulosajoon
- Uusi WRC27-auto vakuutti heti testeissä – katso video
- Huhumylly käynnissä: F1-konkari loikkaamassa Toyotalle?