Italian GP-viikonloppu käynnistyi verkkaisesti – Alfa Romeo täysin hukassa

Italian GP:n kisaviikonloppu polkaistiin käyntiin ensimmäisten harjoitusten merkeissä. Legendaarisessa Monzan vauhtitemppelissä ripeintä vauhtia tarjoili jälleen kerran Red Bullin Max Verstappen.
Ensimmäinen harjoitus kului rauhallisissa merkeissä ja erityisesti isot tallit tuntuivat keskittyvän säästelemään renkaitaan ja ajelemaan enemmän pitkiä vetoja. Syynä tälle on lauantaina jälleen tehtävä aika-ajokokeilu, jossa Q1:ssä ajetaan pelkästään kovalla seoksella, Q2:ssa mediumilla ja vasta Q3:ssa on vuorossa pehmeimmät renkaat.
Sessio oli puhdas ja olosuhteet hyvät, joten suurempaa draamaa ei tässä kohtaa vielä tarjoiltu. Toiseksi nopeinta vauhtia paineli Ferrarin Carlos Sainz, ennen toista Red Bull -kuski Sergio Pereziä. Neljänneksi ehti Charles Leclerc toisella Ferrarilla ja viiden kärjen täytti tuoreen jatkopahvin solminut Mercedeksen George Russell.
Valtteri Bottaksen edustama Alfa Romeo oli täysin hukassa avausharjoituksessa. Jo session alussa tallin molemmissa autoissa oli ongelmia, kun Bottas sekä Zhou Guanyu valittelivat auton tekevän kummallisia asioita. Auto pohjasi runsaasti ja temppuili teknisestikin anti-stallin kiusatessa molempia kuljettajia. Bottas raportoi noin puolen tunnin kohdalla auton olevan täysin ajokelvoton ja kurvasi varikon uumeniin.
Noin 20 minuutin säätötöiden jälkeen suomalainen pääsi takaisin radalle ja Bottas raportoi auton tuntuvan välittömästi paremmalta. Tuloslistalla Bottaksen vauhti riitti sijaan 15 ja eroa kärkeen kertyi noin 1,3 sekuntia.
Ensimmäisessä harjoituksessa nähtiin myös tuoreempaa kasvoa, kun Lance Stroll lainasi kilpuriaan Aston Martinin varakuljettaja Felipe Drugovichille. Brasilialainen suorittu tehtävänsä kunnialla ja nopein aikakierros riitti tuloslistalla sijalle 18. Loukkaantunutta Daniel Ricciardoa Monzassakin tuuraava Liam Lawson oli listan 13:s.
Ohjelmassa on perjantaina vielä toinen harjoitus, joka käynnistyy kello 18:00 Suomen aikaa. Avausharjoituksen tuloslista alla.
Italian GP:n 1. vapaat harjoitukset
- Max Verstappen, Red Bull
- Carlos Sainz, Ferrari +0,046
- Sergio Perez, Red Bull +0,177
- Charles Leclerc, Ferrari +0,308
- George Russell, Mercedes +0,532
- Fernando Alonso, Aston Martin +0,557
- Lando Norris, McLaren +0,584
- Lewis Hamilton, Mercedes +0,612
- Yuki Tsunoda, AlphaTauri +0,614
- Alex Albon, Williams +0,787
- Oscar Piastri, McLaren
- Logan Sargeant, Williams
- Liam Lawson, AlphaTauri
- Pierre Gasly, Alpine
- Valtteri Bottas, Alfa Romeo
- Nico Hülkenberg, Haas
- Esteban Ocon, Alpine
- Felipe Drugovich, Aston Martin
- Kevin Magnussen, Haas
- Zhou Guanyu, Alfa Romeo
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Christian Hornerin potkut käynnisti tuolileikin Red Bullilla – sisartalliin suomalaisfaneille tuttu räyhääjä
- Potkut! Red Bullin tallipäällikkö Christian Hornerille lähtöpassit
- FIA-pomolta paljastus – F1-sarjassa kyhätään isoa moottorimuutosta: ”Emme tarvitse sähköä”
- Analyysi: Oscar Piastri ei ansainnut rangaistustaan
- Max Verstappen luovuttaa mestaruustaistossa – ”Ihan sama”
- Huimaa draamaa Britannian GP:ssä – 15-vuotta odottanut F1-suosikki ajoi Sauberilla palkintokorokkeelle
- ”Olen sanaton” – Max Verstappenilta uskomaton suoritus Britannian aika-ajoissa
- Harjoituksissa tötöilleelle F1-tulokkaalle jättirangaistus
- Valtteri Bottas neuvottelee kahden F1-tallin kanssa – suomalainen paljasti formula-unelman takarajan
- F1-tulokkaalta nolo moka britannian harjoituksissa – ”Ei varikko ole mikään nakkikioski”
- Max Verstappen luovuttaa mestaruustaistossa – ”Ihan sama”
- Analyysi: Oscar Piastri ei ansainnut rangaistustaan
- Kestääkö Lando Norris kotiyleisön paineet? Tässä Britannian GP:n lähetysajat
- Valtteri Bottas neuvottelee kahden F1-tallin kanssa – suomalainen paljasti formula-unelman takarajan
- FIA-pomolta paljastus – F1-sarjassa kyhätään isoa moottorimuutosta: ”Emme tarvitse sähköä”
- Valtteri Bottas vahvisti Alpine-neuvottelut – suomalaiselta päivitys tilanteesta
- Harjoituksissa tötöilleelle F1-tulokkaalle jättirangaistus
- Huimaa draamaa Britannian GP:ssä – 15-vuotta odottanut F1-suosikki ajoi Sauberilla palkintokorokkeelle
- ”Olen sanaton” – Max Verstappenilta uskomaton suoritus Britannian aika-ajoissa
- Potkut! Red Bullin tallipäällikkö Christian Hornerille lähtöpassit