EK12: Kalle Rovanperän loistava lauantai sai jatkoa – Esapekka Lappi hakee päivähuollosta pelastusta
Kroatian MM-ralli jatkui dramaattisen EK11:n jälkeen. Nopeinta kyytiä ennen päivähuoltoa paukutteli Toyotan Sébastien Ogier.
Rallia johtaa niin ikään Toyotaa kuskaava Elfyn Evans ja toisena jatkaa Fordin Ott Tänak. Kolmantena kaasuttelee Esapekka Lappi Hyundaillaan.
Toyotan Kalle Rovanperän aamupäivä oli vahva kolmen pohja-ajan myötä. Suomalaismestari onnistui ennen päivähuoltoa parantelemaan asemiaan ja meno tuntuu muutenkin maistuvan. Rovanperää hymyilytti maaliin tullessa ja vaikutti nauttivan pätkästä. EK12:lla Rovanperä oli toiseksi nopein ja jäi pohjat ajaneesta Sébastien Ogierista vain 0,7 sekuntia.
– Todella pitkä liuku lopussa. Kaikki hyvin, mutta menetimme hieman aikaa. Lähellä aitoja on aina todella hauskaa, velmuili Rovanperä.
Toisen suomalaiskuljettajan, Esapekka Lapin lauantai on ollut vaikea, eikä helpotusta auton käyttäytymiseen saatu viimeisimmällä lenkilläkään. Päivähuollon myötä autoon on mahdollista veivata parannuksia, joita Lappi kaipaa kipeästi.
– Jotain on muutettava, sillä jokin on pielessä, eikä minulla ole lainkaan pitoa, tuskaili suomalainen pätkän maalissa.
Seuraavana on ohjelmassa päivähuolto ja EK13 käynnistyy kello 16:54 Suomen aikaa. Rallin kokonaistilanne alla.
Kroatian MM-rallin tilanne, EK 12/20
- Elfyn Evans, Toyota
- Ott Tänak, Ford +22,6
- Esapekka Lappi +44,8
- Pierre-Louis Loubet, Ford +2:06,9
- Sébastien Ogier, Toyota +2:08,3
- Takamoto Katsuta, Toyota +2:09,5
- Kalle Rovanperä, Toyota +2:11,6
- Yohan Rossel, Citroën (WRC2) +4:56,3
- Nicolas Ciamin, VW (WRC2) +5:25,5
- Nikolai Gryazin, Skoda (WRC2) +5:25,9
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Max Verstappenille iso kolaus mestaruustaistossa – Mercedes-nuorukainen säväytti sprintin aika-ajossa
- HS: Kalle Rovanperä yllätti Valtteri Bottaksen – varoituksen sana rallin supertähdelle
- Tallia vastustaneelle F1-nuorukaiselle jatkosopimus
- Kalle Rovanperällä synkkä päivä – näin suomalainen kommentoi tilannettaan
- Ott Tänakilta iso paljastus – päätös ensi kauden suhteen selvillä
- Oliko se sitten siinä? Esapekka Lapilta suoraa puhetta tulevaisuudestaan
- Kalle Rovanperä saamassa F1-tason vastustajan Super Formuloihin
- F1-sarjan mestaruustaisto jatkuu legendaarisella Interlagosin radalla – tässä Brasilian GP:n lähetysajat
- Sähköformuloihin uudet ja huipputehokkaat 800 hevosvoiman autot
- Ott Tänakista liikkuu hurja huhu – IL: Näin kommentoi Jari-Matti Latvala
- Japanin MM-ralli 2025: Ohjelma, aikataulu, tv-lähetykset ja osallistujat
- Ott Tänakilta iso paljastus – päätös ensi kauden suhteen selvillä
- Ott Tänakista liikkuu hurja huhu – IL: Näin kommentoi Jari-Matti Latvala
- F1-sarjassa pohditaan isoa muutosta – tavoitteena viihdearvon parantaminen
- Kalle Rovanperä saamassa F1-tason vastustajan Super Formuloihin
- Oliko se sitten siinä? Esapekka Lapilta suoraa puhetta tulevaisuudestaan
- Red Bull -flopilta melkoista puhetta: ”Kierrosaikani ovat lähellä Maxia”
- F1-sarjan mestaruustaisto jatkuu legendaarisella Interlagosin radalla – tässä Brasilian GP:n lähetysajat
- Valtteri Bottas avaa Lewis Hamiltonin vaikeuksia – uskoo vanhan mestarin nousuun
- Sergio Perez tekee paluun – lupaa yllätystä