Charles Leclerc lipsautti suosikkinsa Ferrarin tallipäällikön paikalle – ”Olen aina pitänyt hänestä”
Ferrari-kuljettaja Charles Leclerc puhui perjantai-iltana pidetyssä FIA:n palkintogaalassa lämpimään sävyyn Ferrari-huhuissa pyörineestä Frederic Vasseurista.
Vasseuria on huhuttu italialaistiimin tallipäällikön paikalle Mattia Binotton ilmoitettua jättävänsä tehtävänsä kuluvan vuoden lopussa. Pitkän linjan moottoriurheilumies Vasseur on toiminut F1-sarjassa Renaultin tallipäällikkönä vuonna 2016 ennen siirtymistään Sauberille seuraavana vuonna, jossa on jatkanut samoissa tehtävissä useamman kauden ajan.
54-vuotias ranskalainen on tuttu kaveri Leclercille, sillä Vasseur on ollut monacolaiskuljettajan pomona aikoinaan pikkuformuloissa, sekä Leclercin debyyttikaudella kuninkuusluokassa hänen ajaessaan Sauberilla.
Leclerciltä udeltiin Italian Bolognassa pidetyssä palkintogaalassa mielipidettä Vasseurin mahdollisesta pestaamisesta tallipäällikön tontille ja monacolainen toivottaisi ranskalaisen lämpimästi tervetulleeksi talliin.
– Olen työkennellyt Fredin kanssa jo juniorikategorioissa, jolloin hän uskoi minuun ja meillä on aina ollut hyvät välit. Siitä huolimatta sen ei kuitenkaan pitäisi vaikuttaa valintoihin, sanoo Leclerc.
– Hän on aina ollut suorapuheinen sekä rehellinen ja siitä olen pitänyt Fredissä. On se sitten hän tai ei, näemme sen toivottavasti lähiaikoina, kommentoi Ferrari-kuljettaja.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Valtteri Bottaksen luottomiehelle myös lähtöpassit Sauberilta – uuden tallipomon aloituspäivä varmistui
- F1-kriisitallissa jälleen tallipäällikön vaihto – taustajoukoissa muitakin muutoksia
- Toyotalta vahva vihjaus – japanilaisjätti suunnittelee täysimittaista paluuta F1-sarjaan?
- F1-tulokkaan harteille sysätään hirmuiset paineet – Franco Colapinto Alpinen varakuljettajaksi
- F1-lupauksen tilanteessa shokkikäänne – Jack Doohanille luvassa karmea kohtalo?
- Valtteri Bottakselle useita tarjouksia huippusarjasta – suomalainen kieltäytyi
- Kilpailukielto lähestyy Max Verstappenia – hollantilainen uhmakkaana: ”En muuta ajotyyliäni sen takia”
- Mistä autorahoitus ostaessa autoa yksityiseltä?
- Mika Häkkiseltä varoituksen sana – Lewis Hamiltonin lausunto herätti huolenaiheen
- Red Bullille kova menetys: 150 miljoonan sponsori lähti lätkimään