Sebastian Vetteliltä kauniita sanoja potkut saaneelle Daniel Ricciardolle – ”Hänen taitonsa ja kykynsä tulevat vielä paistamaan läpi”

Aston Martinilla kaasutteleva Sebastian Vettel jakaa ylistyssanoja McLaren-kuljettaja Daniel Ricciardolle.
Ricciardon ja McLarenin tiet eroavat jo kuluvan kauden jälkeen, sillä brittitalli osti aussikuljettajan viimeisen sopimusvuoden ulos. Näin ollen Ricciardo on vailla ajopaikkaa ensi kaudeksi.
Ricciardon ja McLarenin tilanne oli oletetusti kuuma puheenaihe torstain lehdistötilaisuudessa Belgiassa ja kommenttinsa tapauksesta jakoi myös uransa kuluvan kauden jälkeen päättävä Vettel.
– Ehkä minä tunnen liikaa sympatiaa F1-kuljettajia kohtaan, mutta olin erittäin surullinen kuullessani, mitä Danielille tulee tapahtumaan, sanoo saksalaiskuljettaja.
– Mielestäni tuo on hyvin, hyvin vaikea tilanne olla mukana. Hän on edelleen yksi parhaista kuljettajista.
Vettel ajoi Ricciardon kanssa tallikavereina Red Bull -tallissa kaudella 2014 ja saksalaisen kohtalona oli tuolloin kokea hymyilevän australialaisen vauhti. Nelinkertainen mestari ei tätäkään ollut pilke silmäkulmassaan selvästikään unohtanut.
– Olen kisannut häntä vastaan ja kokenut sen ei niin mukavan tunteen tulla lyödyksi hänen toimestaan vuosia sitten. Uskon hänellä olevan edelleen hyvin paljon annettavaa, kehuu Vettel kilpaveljeään.
– En tiedä yksityiskohtia, mutta sanoisin McLarenin epäonnistuneen ottamaan hänestä sen potentiaalin, joka hänellä on. Surullista nähdä, minkälaiseen tilanteeseen hänet on ajettu, mutta toivotan kaikkea hyvää.
– Olen varma siitä, että lopulta hänen taitonsa sekä kykynsä, jotka hänellä ovat, tulevat paistamaan läpi, ylisti Vettel Ricciardoa.
Ricciardo kertoi keskiviikkona sopimuksen päätösuutisen yhteydessä hänen tiedottavan jatkostaan ”jossakin vaiheessa”. Australialaista ollaan tällä hetkellä vahvimmin viemässä Alpinelle, jonka riveissä hänet nähtiin kaudet 2019-20, jolloin tiimi tunnettiin vielä Renaultina.
Voita Onnenpyörästä 5-2000€ palkinto!
- Pyöritä suomenkielisen Lataamo-kasinon Onnenpyörää ja voita isosti!
- Talleta 10€, niin pääset ilmaiseksi pyörittämään Onnenpyörää.
- Voitat vähintään 5€ ja maksimivoitto on 2000€. Palkinnon saat tekemäsi talletuksen päälle.
- F1-tulokas kurvasi itselleen lisäaikaa: ”Tätä minä haluan nähdä”
- Näin näet Sardinian MM-rallin kaikki erikoiskokeet – ratkaisuhetket näkyvät ilmaiseksi
- Huono varikkopysähdys hankaloitti Valtteri Bottaksen pistejahtia – ”Pysyttiin kuitenkin kaiteiden välissä”
- Max Verstappenin dominanssi jatkuu myös Monacossa – palkintokorokkeelle nousee jättiyllättäjä!
- Aston Martinin virhe maksoi Fernando Alonsolle jopa voiton Monacossa – myös Ferrarilta käsittämätöntä tunarointia
- Monacon lähdössä kolisi – tuomaristolle heti rutkasti töitä
- Monacossa jättiyllätyksen makua – Onnistuuko Sergio Perez tekemään mahdottomasta mahdollisen? Tässä Monacon GP:n lähtöjärjestys
- Ferrari-tähdelle mojova rangaistus Monacon aika-ajojen vaaratilanteesta – kärkikolmikkoon nousee täysi yllättäjä!
- Charles Leclercin vaarallinen temppu jäi lähetyksen ulkopuolelle – katastrofi senttien päässä
- Fernando Alonson jättipaukku jäi sadasosien päähän – Max Verstappen puristi viime hetkillä paalulle
- Hondan hankaaminen tulossa Red Bullille kalliiksi – ”Emme olisi todellakaan tehneet sitä”
- Ferrari-tähdelle mojova rangaistus Monacon aika-ajojen vaaratilanteesta – kärkikolmikkoon nousee täysi yllättäjä!
- Mika Häkkinen näytti kameroille, millainen auto tallista löytyy – ”Kun tällä laittaa hanaa, 1000 hevosvoimaa lähtee hyrräämään”
- Heikki Kovalaiselta kritiikkiä Valtteri Bottaksen suuntaan Viaplayn lähetyksessä – ”Hänen pitäisi antaa enemmän aikaa kilpa-ajamiselle”
- Charles Leclercin vaarallinen temppu jäi lähetyksen ulkopuolelle – katastrofi senttien päässä
- Fernando Alonso letkautti oman mielipiteensä Lewis Hamiltonin tilanteesta – ”Hän itse aina sanoo…”
- Aston Martinin virhe maksoi Fernando Alonsolle jopa voiton Monacossa – myös Ferrarilta käsittämätöntä tunarointia
- Näin näet Sardinian MM-rallin kaikki erikoiskokeet – ratkaisuhetket näkyvät ilmaiseksi
- Monacon ensimmäinen harjoitus päättyi ennenaikaisesti ulosajoon – ”Satutin polveni”
- Max Verstappen niukasti nopein Monacossa – Ferrari-kuski täräytti kaiteisiin