Red Bull -pomolta erikoisia kommentteja Sergio Pérezin laskeneesta suorituskäyrästä – ”Hän on palannut omalle tasolleen”

Red Bullin neuvonantaja Helmut Marko tunnetaan räväköistä ja kyseenalaisista kommenteistaan F1-ympyröissä.
Tällä kertaa itävaltalainen arvostelee melko jyrkkään sävyyn Red Bull -tallin Sergio Pérezin viime aikaisia suorituksia. Markon mukaan RB18-kilpurin päivitykset eivät ole sopineet meksikolaisen ajotyyliin yhtä hyvin, kuin MM-sarjaa ylivoimaisesti johtavalle tallikaverilleen Max Verstappenille.
Red Bull -kaksikko vaikutti kauden alussa yllättävänkin tasaväkisiltä ja Pérez oli jatkuvasti samassa vauhdissa lentävän hollantilaisen kanssa. Marko hehkuttaa Verstappenia ja samaan hengenvetoon piikittelee toista kuljettajaansa.
– Max haluaa auton, jossa on vahva etupää, eikä muulla ole mitään väliä. Jos hänellä irtoaa perä 300 kilometrin tuntivauhdissa, Pérez jokaisen muun kuljettajan ohella sanoo auton olevan ajokelvoton, siinä missä Max ei välitä pätkääkään, laukoo Marko.
Marko paljastaa myös huonosti pidetyn salaisuuden, että Red Bullin kilpuria on tarkoituksellisesti kehitetty enemmän Verstappenin ajotyyliin sopivaksi. Pérez on tässä kohtaa joutunut prioriteettilistalla kirkkaalla erolla kakkoseksi.
– Kun sinulla on niin erinomainen kuljettaja tallissasi, on tärkeää ottaa siitä kaikki mahdollinen irti, jatkaa Red Bull -pomo.
– Pérez saattaa olla palannut takaisin normaalille tasolleen tämän seurauksena. Maxin tallikaverina oleminen ei ole helppoa, murjaisi Marko.
F1-sarjassa vietetään tällä hetkellä kesätaukoa. Pérez majailee MM-pisteissä kolmantena ja on kerännyt 85 pistettä tallíkaveriaan Verstappenia vähemmän.
Kausi jatkuu elokuun viimeisenä viikonloppuna Belgian Spassa.
Lähde: RacingNews356
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Cadillacin F1-projektista kantautuu positiivisia merkkejä
- Williamsin valitus meni läpi – F1-tähden rangaistuspisteet poistettiin
- Sebastien Ogier juhlii voittoa Chilessä
- Kalle Rovanperä tuskin voittaa Chilessä
- Kalle Rovanperä tekee komeaa nousua Chilessä
- Dramaattinen perjantaipäätös – Ott Tänak ajoi ulos
- Kalle Rovanperälle karmea takaisku Chilessä
- Onko tässä syy F1-tähden jatkopahvin viivästykseen? – ”Syöttää Toto Wolffille omaa lääkettä”
- Näin näet Chilen MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Tiesitkö tätä? Tällainen on F1-mekaanikon palkka ja työnkuva
- Onko tässä syy F1-tähden jatkopahvin viivästykseen? – ”Syöttää Toto Wolffille omaa lääkettä”
- Kalle Rovanperä tekee komeaa nousua Chilessä
- Williamsin valitus meni läpi – F1-tähden rangaistuspisteet poistettiin
- Kalle Rovanperälle karmea takaisku Chilessä
- Kalle Rovanperä tuskin voittaa Chilessä
- Dramaattinen perjantaipäätös – Ott Tänak ajoi ulos
- Sebastien Ogier juhlii voittoa Chilessä
- Cadillacin F1-projektista kantautuu positiivisia merkkejä