Eturiviin ajanut Fernando Alonso: “Tämä on osoitus siitä”

Alpinen Fernando Alonso nappasi kakkosruudun Kanadan GP:n aika-ajoissa myöhään lauantai-iltana Suomen aikaa. Alonson edeltä löytyi vain paalupaikan ajanut MM-sarjan johdossa oleva Red Bullin Max Verstappen.
Märällä Montrealin radalla ajettu aika-ajo aiheutti useille kuljettajille ongelmia, mutta Alonso hallitsi mutkikkaat olosuhteet mallikkaasti.
– Pidon määrä oli arvoitus jokaisella kierroksella. Olen hieman yllättynyt eturivin paikasta, mutta otamme sen vastaan, Alonso sanoi aika-ajon jälkeen medialle.
Alpine on tuonut alkukauden aikana paljon päivityksiä autoonsa, jotta kärkitallien haastaminen olisi mahdollista.
– Talli ansaitsee isot onnittelut, koska he ovat tehneet täysillä töitä päivitysten eteen. Tämä on osoitus siitä, kaksinkertainen maailmanmestari ylisti.
– Katsotaan, että pystymmekö haastamaan Maxia ykkösmutkaan. Tästä huolimatta ykköstavoitteemme on iso pistepotti.
Ota 20 ilmaiskierrosta
Ei omaa rahaa, ei riskiä
- Avaa pelitili Lucky Dinolle.
- Saat heti ilman omaa rahaa 20 ilmaiskierrosta Narcos-peliin!
- Tallettajille lisäksi jopa 400€ bonus + 100 ilmaiskierrosta lisää.
Luetuimmat
- Tästä johtui Max Verstappenin auton ongelmat – sisartallin tohelointi pilasi hollantilaisen kilpailun
- Tuomaristo tutki Verstappenin härskiä temppua – selvisi ilman rangaistusta
- Jos Verstappen sai satikutia Red Bull -pomolta – ”Sanoin hänelle, että noin ei tehdä”
- Huomasitko tätä: Britannian GP:ssä nähtiin pelottava tilanne – hurja kolari saattoi pelastaa ihmishenkiä
- Sebastian Vettelin ura päättymässä? – Jätti allekirjoittamatta jatkosopimustarjouksen
- Valtteri Bottaksen tallikaverin auto lensi rajusti ratavallien yli – katso video
- Ferrari-pomo selitti heidän taktista munaustaan – tuplapysähdys liian suuri riski
- “Halo pelasti minut tänään” – kauhukolarista selvinnyt Guanyu Zhou lähetti faneille viestin somessa
- Valtteri Bottas selvitti keskeytyksensä syytä – osoitti tukensa myös rajusti kolaroineelle tiimikaverille
- Charles Leclerciltä vahvoja sanoja tallilleen menetetyn voiton jälkeen – ”Nauttikaa te tästä voitosta”