Lewis Hamilton puolustelee keskeytyskommenttiaan – Saudi-Arabian tapahtumat piirtyivät mieleen
Mercedes-tähti Lewis Hamilton sai Espanjan GP:n aikana useat katsojat heristämään korviaan, kun brittikuljettaja kertoi tiimiradioon keskeytyksen olevan oikea ratkaisu katastrofaalisen avauskierroksen jälkeen.
Hamilton taisteli avauskierroksella kiivaasti sijoituksista ja osuma Haas-tallin Kevin Magnussenin kanssa tyhjensi vasemman puolen eturenkaan. Mercedes-kuljettaja jäi runsaasti muista jälkeen ja kokenut konkari ilmoitti radiossa, että moottorin säästäminen saattaisi olla siinä kohtaa olla järkevin ratkaisu.
Hamilton kuitenkin jätettiin onneksi vielä radalle ja seitsenkertainen mestari teki komean nousun sijoittuen viidenneksi. Parempaankin oli mahdollisuuksia, kun britti käväisi jo neljäntenäkin ennen vesivuotoa jäähdytysjärjestelmässä, joka hidasti menoa viimeiset kierrokset.
– Se ei johtunut siitä, että minut olisi lyöty. Olin yksinkertaisesti heti 30 sekuntia seuraavaa autoa perässä, joten miksi kuluttaa moottoria sijoittuakseen TOP-15:n ulkopuolelle ja ottaa sen takia rangaistus myöhemmin, kertoi Hamilton motorsport.com –sivuston mukaan.
– En tiedä, onko luotettavuus ongelma, mutta näimme tänäänkin meillä olevan jotain häikkää lopussa. Minä vain ajattelin että säästäisimme moottoria, jotta taistelisimme sillä parempana päivänä uudestaan.
Hamilton oli kuitenkin oletetusti tyytyväinen, ettei tällaiseen ratkaisuun päädytty. Seitsenkertainen mestari oli koko kilpailun yksi radan nopeimmista kuljettajista ja kipusi vakuuttavasti takaisin hyville pisteille.
– Tällainen kilpailu tuntuu kuin voitolta, fiilisteli Hamilton f1insiderin mukaan.
– Tottakai olen iloinen, ettemme tehnyt sitä ja se näyttää jälleen kerran vain sen, ettei koskaan saa luovuttaa.
Hamilton puolusteli vielä kommenttejaan palaamalla Jeddan osakilpailuun Saudi-Arabiassa, jolloin hänellä oli suuria vaikeuksia nousta kohti pistesijoja.
– Lähdin silloin sijalta 15 enkä päässyt millään kymmenen sakkiin. Minä vain ajattelin, että olisi täysin mahdollista saada muut kiinni, sanoi konkari.
LUE MYÖS:
- Suomen MM-rallin tulevaisuus varmistui – Jyväskylä jatkaa isäntäkaupunkina
- Kalle Rovanperältä mahtava uutinen: Formulaunelman metsästys jatkuu
- Lewis Hamiltonilta karu paljastus: Ferrarin testikolarista toipuminen kesti kuukausia
- Valtteri Bottas kommentoi keskeytystään: ”Se oli varotoimenpide”
- Britannian GP 2026 – F1: Aikataulu, ohjelma, tv, tulokset
- Itävallan GP 2026 – F1: Aikataulu, ohjelma, tv, tulokset
- Kreikan MM-ralli 2026: Aikataulu, erikoiskokeet, osallistujat ja tv-lähetykset
- Katalonian GP 2026 – F1: Tulokset ja uutiset
- Toyotan virolaiskuski löi Esapekka Lapin Jyväskylässä
- Miten tämä on edes mahdollista? Barcelonassa nähtiin yksi F1-historian oudoimmista keskeytyksistä
- Valtteri Bottas onnistui Barcelonan harjoituksissa – kärjessä äärimmäisen tasaista
- Suomalaiskuski palaa USA:n rallicrossradoille – alla F1-autoakin nopeammin kiihtyvä laite
- Miten tämä on edes mahdollista? Barcelonassa nähtiin yksi F1-historian oudoimmista keskeytyksistä
- FIA kumosi rangaistukset – Monacon GP:n palkintokoroke uusiksi
- MM-kärki Kimi Antonellille dramaattinen keskeytys – Mercedes vahvisti syyn
- Jyväskylän SM-ralli 2026: Tulokset
- F1-kuskeja odottaa tukalat oltavat Barcelonassa
- Synkkä putki jatkuu: Valtteri Bottas keskeytti jälleen
- Mika Häkkinen kommentoi Ferrari-tähden tulevaisuutta – tässä on mestarin vinkit: ”Sinun täytyy olla itsekäs”
- Mika Häkkisen tytär paljastaa: ”Käyn usein kisoissa ilman isääni”